Kujdes kur lini faqen e Facebook-ut hapur - Clickjacking


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Kujdes kur lini faqen e Facebook-ut hapur - Clickjacking

  Receta Gatimi

  Clickjacking, mbase ėshtė njė term i ri qė nuk mund ta keni degjuar, por mund ta keni pėsuar!

  Clickjacking konsiderohet si "vjedhje e klikimit" dhe eshte zbuluar per here te pare ne viitn 2008 nga Robert Hansen dhe Jeremiah Grossman. Ky fenomen eshte perhapur shume me fenomenin "LIKE" te facebook!  Shume faqe, shqiptare perfshire (qe nuk po shkruaj emra) jane duke e perdor kete teknik per te vjedhur LIKE per faqet e tyre! Nese vizitoni keto faqe dhe keni llogarin e facebook hapur, klikimi ne ēdo pike te faqes do ju beje like faqen e tyre pa djeninė tuaj!

  Per tu mbojtur nga keto vjedhje klikime duhet te dilni nga Facebook dhe mos te lini llogarin hapur! Nese llogarine e keni te mbyllur dhe do te vini re hapje te dritares se facebook, ju keshilloj mos ta vizitoni me ate faqe.


  Rekomandojani dhe miqeve tuaj!

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Momoja
  Anėtarėsimi
  Dec 2010
  Vendndodhja
  Vlore (mos do gje dhe lagjen ? ... pfff )
  Postime
  108
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  ne fakt un e kam nje script clickjag. esht fare e thjesht. e trajton faqen si nje "harte" dhe klikimi ne cdo pike "pixel" do te shkaktonte function clickjag () = (funksioni qe merret si ekuivalent i klikimit mbi nje buton te caktuar), kjo realizohet ne nje hapsire te percaktuar nga css ose ne te gjith faqen, gjithashtu kam lexuar se mund te perdoret per te ekzekutuar css me qellim explotimin e siguris se kompjuterit tuaj, ose ne disa raste edhe x te performuar cookie steeling, ose history dumping gje qe e shkel ligjin mbi privatsin me te dyja kembet

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po te ndertosh nje kod te tille mund ka shume teknika. Pak Javascript plus CSS opacity :0; dhe u krye!
  Fakti qe po me pelqen mbi keto faqe qe perdorin clickjacking "qe nuk jane pak" eshte se po bllokohen nga Goolge dhe Programet e Antiviruseve!

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Nje gje nuk kuptoj,cfare perfitimi kane ato qe duan Like!!!??? p.sh,une postoj nje video,dhe kerkoj shume like sic bejn disa,ku eshte perfitimi ketu?? mund te ma thote njeri?

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Mbase kjo eshte nje teme qe duhet shqyrtuar me vete per mund te them se "shume like" mund te perkthehet ne disa menyra:

  1- trafik vizitoresh!
  duke patur nje faqe me shume fansa, ata kalojne linke te faqeve internetit per te devijuar trafikun dhe shpresojne ne nje % te vizitojne linkun qe postuan.

  2- fitim monetar!
  disa fanpage me shume fansa "genjejn veten" duke u munduar te reklamojne faqe/produkte me ēmime te ulta te individeve te interesuar! 1 Euro, 2 Euro, 3 Euro per mesazh ne mur!

  3- per sport!

  kjo e treta kuptohet, nese e ke parasysh kur luanim me letrat e ēumēakizave ne koherat e vjetra (ato figurat me makina), dhe donim te mblidhim sa me shume letra te tilla! Ose kur luanim me pulle ! Te kesh nje faqe me shume fansa eshte e njejta gje por ne menyre "moderrne"!


  Sa me shume like-e te marri nje video, apo foto aq here do reklamohet kjo fan page tek ata qe bejne like, dhe pretendojn se ky reklamim do i sjelli kesaj fanpage fansa re rinje!
  Duke bere like tek nje foto/video, ky LIKE, do te publikohet ne murin tuaj (wall) duke e pare nje shoku jot, "mund" ti pelqej dhe te behet fan i kesaj faqe qe ka publikuar foton/videon!

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Me duket se me shume qendron ajo e treta.

 7. #7
  PHP/CSS/HTML/Developer 10% Maska e V1S4R
  Anėtarėsimi
  Mar 2012
  Vendndodhja
  tok
  Postime
  19
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  tash clickjacking nuk eshte ne perdorim ne facebook pasi per me bo admina tjer eshte me password

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Probleme me faqen e Facebook-ut dhe Twitter
  Nga anonymus nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-12-2012, 09:38 PM
 2. Kur dėgjoni muzikė nė Facebook, kujdes intimitetin
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 11:18 PM
 3. Kujdes nga virusi qė vjedh llogarinė e “Facebook”
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-01-2012, 01:37 AM
 4. Kujdes!!! Nje tjeter mashtrim ne Facebook.
  Nga 3r1k0 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 08:11 PM
 5. Kujdes nga porositė qė merrni nė Facebook chat!
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2011, 11:50 PM

Etiketat pėr kėtė Temė