Ēelėsi i njė martese tė lumtur, besnikėria bashkėshortore


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Ēelėsi i njė martese tė lumtur, besnikėria bashkėshortore

  Receta Gatimi

  Fėmijėt e ēiftit, qė dikur ishin ndėr 5 faktorėt kryesorė tė njė martese tė lumtur, tani renditen nė vend tė tetė, dhe konsiderohen si faktor i rėndėsishėm vetėm nga 41 pėr qind e ēifteve.


  Afro 2 dekada mė parė, pjesa mė e madhe e ēifteve amerikane i konsideronin fėmijėt si faktorin mė tė rėndėsishėm tė njė martese tė lumtur. Por sipas njė ankete tė zhvilluar kohėt e fundit nga Qendra Studimore Pew, fėmijėt renditen tani nė vend tė tetė nė njė listė me 9 kushtet qė ata i konsiderojnė si ēelėsi i suksesit tė martesės. Siē njofton korrespondentja Faiza Elmasry, kushte shumė tė rėndėsishme pėr lumturinė nė martesė pėr amerikanėt janė tani angazhimi i pėrbashkėt nė detyrimet familjare dhe besnikėria bashkėshortore.

  Andy dhe Trudy Ross thonė nė njė intervistė me rrjetin NBC se janė tė njė mendjeje me 99 pėr qind tė ēifteve amerikane tė anketuar se besnikėria bashkėshortore ėshtė faktori numėr 1 pėr lumturinė martesore. Kjo pasohet nga ruajtja e marrėdhėnieve tė kėnaqshme seksuale ndėrmjet ēiftit, tė ardhura tė mjaftueshme, njė banesė e mirė dhe, siē thotė Trudy, angazhimi i pėrbashkėt nė punėt e shtėpisė.

  “Ky faktor thuajse na e shkatėrroi martesėn. Kuptohet se si shkon puna kur njėri angazhohet mė shumė se tjetri nė punėt e shtėpisė”.

  Fėmijėt e ēiftit, qė dikur ishin ndėr 5 faktorėt kryesorė tė njė martese tė lumtur, tani renditen nė vend tė tetė, dhe konsiderohen si faktor i rėndėsishėm vetėm nga 41 pėr qind e ēifteve.

  “Marrėdhėniet me fėmijėt janė shumė tė rėndėsishme pėr secilin prind individualisht, si dhe pėr ēiftin, por marrėdhėniet e vetė bashkėshortėve me njėri-tjetrin janė tepėr tė rėndėsishme pėr tė realizuar njė jetė tė pasur”.

  Psikologia Dale Atkins thotė se amerikanėt e shohin sot me tjetėr sy martesėn si dhe rolin e fėmijėve nė lumturinė martesore, se sa 15-20 vjet mė parė.  “Ke mundėsinė tė zgjedhėsh. Mund tė zgjedhėsh tė bėsh fėmijė pa u martuar. Mund tė zgjedhėsh tė bashkėjetosh me dikė tjetėr pa u martuar. Pikėrisht kėto mundėsi pėr tė zgjedhur po i nxisin njerėzit tė arrijnė nė pėrfundimin se po tė martohen, duhet tė nxiten nga arsye tė ndryshme nga arsyet qė ekzistonin vite mė parė”.

  Psikologia nuk ēuditet nga fakti qė shumė amerikanė e konsiderojnė ndarjen e punėve tė shtėpisė si faktor tė rėndėsishėm nė martesė.

  “Sot jeta ka kaq shumė strese, pasi nė shumė raste tė dy bashkėshortėt janė tė punėsuar. Rritja e fėmijėve shton streset. Prandaj kur e ndjen se ke njė parter tek i cili mund tė mbėshtetesh pėr tė ndarė sė bashku kėto detyra rutinė, ndjehesh mė i qetė dhe mė i lidhur me bashkėshortin”.

  Rezultatet e anketės nuk nėnkuptojnė se amerikanėt nuk duan tė bėjnė fėmijė, por thjeshtė se nė martesė kėrkojnė kushtet qė i bėjnė ata vetė individė mė tė lumtur dhe mė tė pėrmbushur shpirtėrisht.

  Psikologia Dale Atkins shton se kur secili nga bashkėshortėt ėshtė individ i lumtur dhe i pėrmbushur, ai bėhet edhe njė partner mė i kujdesshėm ndaj nevojave tė tjetrit, dhe nė shumė raste edhe prind mė i mirė. Pėrmes kėsaj marrėdhėnieje tė fortė dhe tė ngrohtė, thotė ajo, ata mund t’u pėrcjellin fėmijėve disa nga sekretet mė tė rėndėsishme pėr njė martesė tė lumtur.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Sot jeta ka kaq shumė strese, pasi nė shumė raste tė dy bashkėshortėt janė tė punėsuar. Rritja e fėmijėve shton streset. Prandaj kur e ndjen se ke njė parter tek i cili mund tė mbėshtetesh pėr tė ndarė sė bashku kėto detyra rutinė, ndjehesh mė i qetė dhe mė i lidhur me bashkėshortin”.

  kjo eshte shume e rendesishme!

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shkrim i bukur.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Celesi i Lumturise !
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 09:32 PM
 2. Burrat mė tė lumtur nė martesė nėse gruaja ėshtė mė e dobėt
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-02-2012, 11:47 AM
 3. Pėr martesė tė lumtur
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-01-2010, 01:02 PM
 4. Pėr martesė tė lumtur
  Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2009, 03:55 PM
 5. Besnikėria bashkėshortore, njė “monedhė” e rrallė
  Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-03-2009, 06:39 PM