Shkencetaret britanike gjejne pergjigjen e enigmes: pula apo veza !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Talking Shkencetaret britanike gjejne pergjigjen e enigmes: pula apo veza !!

  Receta Gatimi

  Nje nder pyetjet qe dukeshin si pa pergjigjie duket se ka qene subjekt i studimit te shkencetareve te cilet pretendojne se kane gjetur pergjigjien. Shikoni me poshte se kush ishte me pare!

  Kush ka ardhur e para, pula apo veza?

  Kesaj pyetjeje nje grup shkencetaresh angleze duket se i kane dhene zgjidhje, transmeton gazeta Start.
  Ata kane studiuar mbi proceset qe cojne ne kristalizimin e karbonat kalciumit dhe formimin e levozhges se vezes.

  Kolin Friman dhe koleget e tij te Universitetit te Warwick dhe Sheffield kane zbuluar se proteina ovocledidina17 (OC-17) e pranishme ne vezoret e pules, eshte pergjegjese per perpunimin e karbonat kalciumit ne kristalecalciti, substance qe perben pjesen me te forte te levozhges.

  Shkencetaret kane zbuluar gjithashtu se ne mungese te kesaj proteine, levozhga nuk ngurtesohet dhe per kete arsye nuk mund te strehoje nje zog.

  Pra, sipas shkencetareve, pula, ose me mire proteina OC-17, eshte krijuar perpara vezes.
 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21
  po kete e dinim edhe ne... qe Pula eshte krijuar para vezes !

 3. #3
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Me ne fund nuk do behet me pyetja kush e beri me para, pula vezen apo veza pulen

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Me verte qe ka qene pytje pa pergjigje kjo,shpresoj te jete e sakte

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Shyqyr se kemi qen ne dilem

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  mire pulen apo vezen e paskan gjet kta , po njeriut si i behet eka bere njeriu apo spermatozoidi

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  po kete e dinim edhe ne... qe Pula eshte krijuar para vezes !
  e dije shpjegimin shkencor ti te ksaj....se dije...e ja , e mesove

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21
  hahahah shpjegimin shkencor nuk e dija por ate popullor

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Vajzat pyesin kurse Djemte pėrgjigjen...
  Nga Altin111 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 243
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 02:22 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2012, 02:13 PM
 3. Vajzat ju pergjigjen pyetjeve tuaja
  Nga Altin111 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 60
  Postimi i Fundit: 21-04-2012, 07:59 PM
 4. Hapi hotel pėr pula, biznesi po i lulėzon!
  Nga ulkina nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 21-02-2011, 10:04 PM
 5. Veza nuk thyet nga 22 m lartesi - Shock Absorbing Gel
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 08-10-2007, 06:11 PM