Pėrse njerėzit ecin mbi dy kėmbė?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 21
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Pėrse njerėzit ecin mbi dy kėmbė?

  Receta Gatimi


  Paraardhėsit tanė mund tė jenė ngritur tė ecin mbi dy kėmbė, vetėm sepse kėshtu mund tė mbanin mė shumė ushqim me dy duart e lira.

  Ky ėshtė pėrfundimi i arritur nga disa antropologė, tė cilėt nė studimin e shimpanzeve, kanė arritur nė pėrfundimin se aftėsia pėr tė ecur me dy kėmbė luan njė rol vendimtar nė mbijetesėn e species.

  Nė fakt, nė botėn e kafshėve, shimpanzetė janė tė vetmet kafshė qė kanė monopolin e tė ecurit nė mėnyrė tė ngjashme me njeriun.

  Ndonėse provat e qarta mungojnė, skuadra e formuar nga ekspertė tė Universitetit tė Kembrixhit dhe Kiotos nė Japoni, vlerėsoi se ėshtė praktikisht i njėjti proces ai qė ka ndodhur edhe me njeriun.

  ”Ecja mbi dy kėmbė mund tė jetė njė produkt evolucioni i strategjisė sė pėrdorur nga paraadhėsit tanė pėr tė siguruar ushqimin e tyre. Megjithatė, gradualisht, ishte kjo aftėsi ajo qė bėri diferencėn e madhe nė botėn e kafshėve”, vlerėsoi profesori McGreė, nė njė artikull tė publikuar nė disa revista shkencore.

  Studimi u motivua nga vėzhgimi i sjelljes sė shimpanzeve nė pyllin e Bosusė, nė Guine, ku u vėrejt se shimpanzetė, atėherė kur nuk arrinin tė gjenin njė ushqim tė bollshėm, ngriheshin mbi dy kėmbė dhe mbanin ato qė gjenin nė dorė, pėr tė shmangur bėrjen e disa rrugėve.

  Burimi:

  TOP - CHANNEL

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  hahaha , sa interesante kjo...do e mbaj mend

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ecja mbi dy kėmbė mund tė jetė njė produkt evolucioni i strategjisė sė pėrdorur nga paraadhėsit tanė

  ket ja paskan fut

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ket ja paskan fut
  pse sipas teje si ka filluar evolucioni i zhvillimit te njeriut ?

 5. #5
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Ecim mbi dy kembe sepse nuk kemi kater normale!

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Ecim mbi dy kembe sepse nuk kemi kater normale!
  po asnje gjalles nuk ka 4 kemb.....kan gjymtyret e siperm , e te poshtem
  ndryshimi esht qe ne si perdorim te sipermet per te ecur ( pervec tarzanit )

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  paraardhesit t tani ,pse akoma mendojn se njeri ka prejardhjen nga majmuni a?

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  paraardhesit t tani ,pse akoma mendojn se njeri ka prejardhjen nga majmuni a?
  kjo esht nje nga pikat ku perplasen feja me shkencen...!....

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  kjo esht nje nga pikat ku perplasen feja me shkencen...!....
  ama kjo teori ishte e darwinit sa ka ren tani posht tani me....cfar majmuni ama ska logjik kjo!

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ama kjo teori ishte e darwinit sa ka ren tani posht tani me....cfar majmuni ama ska logjik kjo!
  pyetja qe e rrezon kte teori esht....pse spo vazhdon me procesi i evolucjonit...?...?...?.....
  pyetje pa pergjigje.....qe do te thot , ska pas asnje evolucjon tek njeriu .

 11. #11
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  @labe nuk vazhdon me procesi i evolucionit, sepse jane krijuar njerezit... dhe nuk ka me nevoje te krijohen nga majmuni, kur krijohet nga njeriu !

  Dhe nese e shikojme mire eshte 100% e ver8 qe ne e kemi prejardhjen prej majmunit.

  1 Film e kam pare i 2011 ishte me duket... The Rise of The Planet of The Apes e kishte emrin, dhe tek ai film e ver8on edhe me shum kete

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  @labe nuk vazhdon me procesi i evolucionit, sepse jane krijuar njerezit... dhe nuk ka me nevoje te krijohen nga majmuni, kur krijohet nga njeriu !
  o ice , kur evolucioni esht komplet biologjik , ca kuptimi ka ajo fjalia jote " nuk ka me nevoj te vazhdoj evolucioni "
  pse te mos vazhdonte ky proces e te krijohej nje qenje edhe me e persosur se njeriu i sotem ?
  jan pyetje retorike kto...ndaj mos u mundo fare tu pergjigjesh

 13. #13
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  hahahaha, jo mire e ke se nuk di dhe aq

  po tani shkenca ka arritur shum... por disa pyetjeve nuk mund tu pergjigjet askush nga1her sepse nuk ekzistojne as prova as fakte per to... por qe ne rastin e krijimit te njeriut jane

 14. #14
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  un gezohem se kam mesu se njeri ka prejadhjen nga dheu dhe uji, dhe atje do shkojm prap te gjith..kan rastin te gezohen edhe ata se kan prej... nga majmuni.

 15. #15
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  pse ke qejf me gjujt kungja erina ? Pse nuk fol drejt per drejt ? Po ok ti e paske prejardhjen nga dheu dhe uji, un e kam nga majmuni. Tani cfare te bejme ne ? Ne dhe do te shkojme te gjith... se ska njeri qe eshte varrosur ne qiell ! Po m`pengon me kto qe i shkruan dhe i bie rrotull...

 16. #16
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  pse ke qejf me gjujt kungja erina ? Pse nuk fol drejt per drejt ? Po ok ti e paske prejardhjen nga dheu dhe uji, un e kam nga majmuni. Tani cfare te bejme ne ? Ne dhe do te shkojme te gjith... se ska njeri qe eshte varrosur ne qiell ! Po m`pengon me kto qe i shkruan dhe i bie rrotull...
  Pse e thu ni gje till? po te doja un dot citoja shkrim tende se nuk ta kam friken,mos e luja ketu rolin e viktimes ti, nuk je vetem ti se mendon se njeriu ka prejardhejn mga majmuni edhe ai se ka ber shkrimin keshtu ka mendun... nuk te thash ty kaq.

 17. #17
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  po asnje gjalles nuk ka 4 kemb.....kan gjymtyret e siperm , e te poshtem
  ndryshimi esht qe ne si perdorim te sipermet per te ecur ( pervec tarzanit )
  si skan, lopet me dalin me 4 kemb! Apo jan duar?

 18. #18
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  si skan, lopet me dalin me 4 kemb! Apo jan duar?
  gjymtyret e siperm pra

 19. #19
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  paraardhesit t tani ,pse akoma mendojn se njeri ka prejardhjen nga majmuni a?
  Po sigurisht! Pse si duhet te mendojm? nga Ujku?


  @labja, nuk e dija! E re kjo? pse mos te jete e kunderta?

 20. #20
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Al Capone Lexo postimin
  Po sigurisht! Pse si duhet te mendojm? nga Ujku?


  @labja, nuk e dija! E re kjo? pse mos te jete e kunderta?
  sa te rrosh do mesosh...ke koh

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Si tė kemi kėmbė sa mė tė shėndetshme !!
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 08:00 PM
 2. Mrekullia nė dy kėmbė
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2011, 11:09 AM
 3. Volejboll ... me kėmbė! (VIDEO)
  Nga labja nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-07-2011, 07:37 PM
 4. Bukuri ne kembe
  Nga Nicole nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 01-02-2011, 05:12 PM
 5. Lind vajza me 3 kembe
  Nga ledjo nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-06-2009, 08:29 AM