Studimi: Pranvera tė molis, ja si ta shmangni kėtė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Studimi: Pranvera tė molis, ja si ta shmangni kėtė

  Receta Gatimi


  Pranvera nuk sjell vetėm gėzim, por edhe lodhje, nervozizėm, mungesė energjie, vėshtirėsi, humbje tė oreksit, dhimbje koke, stres. Sipas njė studimi tė kryer nga kompania italiane “Eurosalus”, kjo befasi me trupin tonė nė fillim tė verės ndodh pasi ai gjendet nė luftė me pėrshtatjen ndaj ritmeve tė reja sezonale.

  Shkaku kryesor i kėsaj, shpjegon dr. Gabriel Piuri, vjen nga rritja e orėve aktive tė organizmit nė tėrėsi, duke e bėrė atė qė tė konsumojė mė shumė energji.

  Por jo vetėm. Edhe ndryshimi i orės ju bėn qė tė flini njė orė mė pak, e kėsisoj pėr disa njerėz ky kthehet nė njė shqetėsim tė vėrtetė.

  Pėr tė mposhtur kėto sėmundje tipike tė pranverės, parulla kryesore ėshtė: Rregullsi, qė do tė thotė pėrmbushje e njė cikli tė rregullt gjumi.

  Themelore pėr fizikun tonė, por edhe pėr mendjen tonė ėshtė qė tė shkojmė nė shtrat dhe tė zgjohemi nė tė njėjtėn kohė.

  Por ēfarė tė hamė nė pranverė? Lidhur me ushqimin nė ndryshimin e sezonit paraqitet e nevojshme qė tė rritet konsumi i frutave dhe perimeve. Kėshilla tjetėr qė jepet nė kėtė sezon ėshtė edhe ajo e rritjes sė furnizimit tė trupit me mė shumė vitamina.

  Sa u pėrket mineraleve, magnezi ėshtė i rėndėsishėm nė kėtė sezon, pasi forcon muskujt, siguron energji dhe humbje tė humorit tė keq, nė saje tė veprimit qė ushtron nė sistemin tonė nervor.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  kur fillon ajo vapaa , fillon nje lodhje e papar fizike....
  flem me pak...levizim me shum...
  flm ice

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  te lutem labe

  mua me pelqen vera shuuume dhe rralle ndihem i lodhur nga i nxehti, ose kam vape ne vere... se un gjithmone dridhem nga i ftohti si vere si dimer

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ouuu , ftoht ne ver ? hera e par qe e degjoj hahahaha

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  hahaha, sinqerisht edhe un habitem me veten i shikoj njerezit me bluza me krahe te shkurt, e disa me freskuese duke ecur, po un ? Un me ndo1 triko te trash ose kapuc ne koke rralle shum... raste te rralla jane kur dal ne te shkurtera...

  se di po jam shum i ftohte ne trup gjithmone...

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  e cuditshme ...... je vizituar per kte ?
  se te rrish me kapuc ne ver , nuk esht dhe aq normale.....

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  jo s'jam vizituar as1her se nuk me ka penguar kjo... them nuk kam pas ndo1 c`rregullim ne trup apo ndonje semundje qe do me duhej ti beja analizat me doemos !

  Por ne vere me kapuc rri me shum se me pelqejne kapucet jo nga i ftohti, por ne te shkurtera dal rralle

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  se di....rast i rrall ky
  njeriu ka nevoj ta ndjej dhe vapen.
  megjithate , perderisa ste ka sjell probleme shendetsore , mos e vri mendjen
  pyes veten si ja ben kur lahesh ne det

 9. #9
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  se di....rast i rrall ky
  njeriu ka nevoj ta ndjej dhe vapen.
  megjithate , perderisa ste ka sjell probleme shendetsore , mos e vri mendjen
  pyes veten si ja ben kur lahesh ne det
  hahahahahahahhaha eee kjo e fundit se di as vet se ka vite qe se kam pare detin... :S

  vjet (vitin qe shkoi dmth) shkova ne pishine ketu, po ishte uji i ftohteeee.... 1 her kam hyre, kur dola dridhesha sikur thupra ne uj hahahaha me erdhi keq me shum se erdhi ajo e pishines ajo kujdestarja apo cfare esthe... dhe pastaj me shikonin te gjith sikur cfare u be ? Por i thash jemi mesuar me ket fenomen

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  me siguri , te hedhesh ty ne zjarr , fiket zjarri hahaha
  megjithse nuk ke ndonje crregullim shendetsor , nuk esht normale kjo ice
  1 vizit sdo te kushtonte gje

 11. #11
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  hahahahahahahha

  po de po... ee i kemi do halle derte tjera para asaj

  por gjithsesi ti mire e ke

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pranvera ka nisur sot nė orėn 6:14
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-03-2012, 03:12 PM
 2. Sezon provimesh?! Mėsoni si tė shmangni stresin!
  Nga labja nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-05-2011, 02:35 PM
 3. Dhe 100 Pranvera te bukura per Kukllen
  Nga Mima nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 11-02-2010, 12:57 PM
 4. Shmangni zemėrimin nė shtatzėni
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 06:39 PM
 5. Koliti, si tė shmangni rikthimin nė verė.
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-11-2007, 08:28 AM