Puna dhe vetmia tė ēojnė nė depresion !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Puna dhe vetmia tė ēojnė nė depresion !!

  Receta Gatimi

  Njerėzit e punėsuar qė jetojnė tė vetėm kanė njė rrezik 80% nė tė lartė nga prekja prej depresonit se sa ata qė jetojnė nė familje, ishte pėrfundimi i njė studimi tė kryer nga njė institut finlandez.Arsyet kryesore qė kontribuojnė nė kėtė gjendje janė kushtet jo tė mira tė strehimit pėr shumė femra tė vetme dhe mungesa e marrėdhėnia sociale tek meshkujt.Studimi u pėrqėndrua nė 3 500 finlandezė qė pėrdorin ilaēe anti-depresive. Sipas njė organizate tė pėrqendruar nė problemet e shėndetit mendor, ėshtė e domosdoshme qė pėr njerėzit qė jetojnė tė vetėm, tė organizohen takime tė shpeshta nė tė cilat ata mund tė komunikojnė me persona tė tjerė nė tė njėjtėn gjendje.Problemi, nė dukje i izoluar, po shndėrrohet nė njė fenomen gjithmonė e mė shqetėsues, duke parė se gjithmonė e mė shumė meshkuj dhe femra jetojnė dhe punojnė tė vetėm.

  ”Vetmia dhe izolimi bėn qė gjithmonė e mė shumė njerėz tė kenė gjithmonė e mė pak hapėsirė pėr tė folur pėr se si ndihen. Diēka e tillė ėshtė e keqe dhe mund tė shkaktojė kalim nė depresion, pasi efektet pozitive tė ndarjes sė ndienjave me persona tė tjerė janė tė njohura”, vlerėsohej nė studim.

  ”Pėr kėtė arsye, ėshtė thelbėsore qė njerėzit qė jetojnė vetėm tė kenė trajtime tė pėrshtatshme, si terapitė, bisedat nė njė mjedis mbėshtetės dhe tė punojnė pėr zgjidhjen e problemeve tė tyre, nė vend tė pėrdorimit tė thjeshtė tė andidepresivėve”.

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  shum e ver8 ! Vetmia te con direkt ne depresion !!

  flm labe

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Te verteta ..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Vetmia tė jep mundėsinė
  Nga briken nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 08-01-2014, 07:39 PM
 2. Pas ndarjes, pse ėshtė e mirė vetmia?
  Nga Erinaa nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-09-2012, 05:03 PM
 3. Aleanca Kuq e Zi: PD-PS po e cojnė vendin nė humnerė
  Nga olsii nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-03-2012, 09:04 PM
 4. VETMIA,kjo semundje ngjitese!..
  Nga erinda nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-03-2012, 02:05 PM
 5. Familjarėt e “Gėrdecit” ēojnė dosjen nė Strasburg
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-11-2009, 10:41 PM