Receta Gatimi

Pse Gjuha Letrare Shqipe?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
    Anėtarėsimi
    May 2010
    Postime
    351
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15

    Pse Gjuha Letrare Shqipe?

    Te gjithe ne flasim gjuhen shqipe ne jeten tone te perditshme, here ne dialekt e here me norme letrare. Por..., shume here e kemi degjuar debatin qe hapet neper media apo edhe ne mjedise te ndryshme per normen letrare apo ate ne dialektin e veriut edhe pse jugu s'e hap gojen e te thote "dua edhe une te kem dialektin ne nivel zyrtar".
    Une mendoj se gjuha letrare shqipe eshte ajo qe ne duhet te kemi mes te gjithe shqiptareve te te gjitha krahinave per te gjithe kombin shqiptar.
    Une do them arsyen time, ju nese me kundershtoni ose edhe nese pohoni, jeni te lutur te thoni arsyetimet tuaja, por iu lutem, pa ofendime.
    Pra, arsyeja eshte se gjuha letrare eshte e perpunuar dhe perpunimi eshte kulture. Kjo sa per fillim.

    Tung!

  2. #2
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Pajtohem edhe un me 3 rreshtat e fundit tujat.

    Normale gjuha letrate duhet perdorur per te gjith, dhe kuptohet qe merremi vesh me lehte...

  3. #3
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    Urime per temen

    Nuk me pelqen kur shoh shume persona qe e shemtojne ne njefare menyre gjuhen shqipe, e kam fjalen per shqiptaret te cilet shkruajn ne dialekt personalisht e kam te veshtire ti kuptoj.
    Me habit shume kur shoh disa persona te cilet e shkruajn mire gjuhe shqipe por qe perdorin shkronjat "DH,Q" ne vend te shkronjave "LL ē" psh: veq, veē; Llamba, dhamba etj.

    Kuptohet qe duhet perdorur shqipja letrare se eshte gjuha kombtare dhe vetem keshtu mund te merret vesh 1 shqiptar nga jugu me 1 tjeter nga veriu

  4. #4
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Krahinat e Shqiperise nuk kanė pse tė ngrihen dhe tė vendosin cila do jetė gjuha letrare! Nuk me duket problem percaktimi i gjuhės letrare pasi ajo tashme ėshtė e kryer prej kohesh! Nuk mund te ndryshohen te gjitha tekstet duke ndryshuar "krye me kokė" apo "molle te arta me domaten"!

    Problemi qe duhet te shqetesoj shqiptaret dhe te gjithe bashkombasit ėshtė bastardimi qe po i behet gjuhės shqipe!

    Gjuha shqipe nuk eshte dhe aq e varfer nga bagaxhi fjaleve por ne shume raste futen fjale te huaja, qe ne shqip NUK kane asnje lloj kuptimi.
    Ky eshte problemi qe duhet te shqetesohemi.

    Fakti qe disa zona nuk bejn dot dallimin midis ē-se dhe q-se eshte ēestje shqiptimi (siē mund te jete e folura (dialekti) e nje tiransi apo shkodrani). Kur vjen puna per ta aplikuar ky shqiptim vjen ose nga mendjemadhesia ose nga padituria.

    Mbi nje dialekt nuk mund te aplikosh rregulla pasi ajo eshte gjuha qe ata mesohen qe kur jane femije por aplikimi duhet te vije sipas rregullave te gjuhes shqipe.

  5. #5
    i/e rregjistruar 35% Maska e argent
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    598
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ardona Lexo postimin
    shume here e kemi degjuar debatin qe hapet neper media apo edhe ne mjedise te ndryshme per normen letrare apo ate ne dialektin e veriut edhe pse jugu s'e hap gojen e te thote "dua edhe une te kem dialektin ne nivel zyrtar".
    sepse jugu perfaqsoet me shume ne gjuhen letrare
    por besoi se kjo teme eshte e mbyllur pasi kur u vendos per gjuhen kishte delegate nga te gjitha krahinat
    dhe ndryshimet qe duan te bejne sot jane me qellime politike

    do beja une nje pyetje atere pse veriu nuk respekton gjuhen letrare
    se me sa kam takuar une sot cjan nga zonat, puke kukes tropoje martanesh etj skuptoen fare se as pak nga gjuha letrare sflasin
    kurse qe nga lezha e poshte perfshi e qytetaret e shkodres arin te kuptohesh
    ketu ne emigracion ndodh qe te takoim njerez nga te gjitha krahinat
    dhe kur takohesh me nje qe flet me djalekt Geg nuk kuptoemi me mire kuptoemi ne greqisht se sa ne gjuhen tone SHQIPE

    Dhe dicka tjeter kur shikoi (RTK1 radio televizionin e Kosoves) kuptoi cfar thone por kur flasin qytetaret ne nje interviste smeren vesh fare

  6. #6
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Gjuha letrare eshte ajo gjuhe qe mesohet ne shkolla, flitet ne TV, radio, institucione etj.
    Pothuaj te gjitha gjuhet letrare te botes kane si baze nje dialekt.Psh. Italia bazohet ne ate toskan.edhe ne Itali veriu me jugun nuk meren vesh!!!!!!!!Po keshtu edhe gjuha shqipe, eshte bazuar me teper ne dialektin jugor. Eshte mire qe te ngelet keshtu sic eshte se cdo nderhyrje do te sillte probleme.
    Kohet e fundit (pas viteve '90) gjuha shqipe ka filluar te bastardohet.
    Nxenes mesues gazetare politikane etj. mendojne se duken me te zgjuar duke perdorur fjale te huaja ,por ne te vertete eshte nje dobesi e tyre.

  7. #7
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    pak a shum per kte gje flet dhe kjo tema ktu http://www.lirenti.com/threads/14672...n-ton-te-bukur

    nje nga debatet qe bej me motren esht pikerisht kjo.....perdorimi i fjalve te huaja ne gjuhen ton.me flet gjysem anglisht kjo ( adoleshente hesapi )...gjithsesi , sme pelqen qe te transformohet gjuha ne kte menyr......mendo si do flasin femijet tan duke marr shembull nga ne ...!!....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Gjuha Shqipe
    Nga kristimcs nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 11-12-2013, 08:43 PM
  2. Ndihm-analiza filologjike e ndonje vepre letrare
    Nga boss1 nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 25-07-2012, 11:18 AM
  3. Gjuha e bishtit te maces !!
    Nga labja nė forum Galeria Fotografike
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 18-07-2012, 03:21 PM
  4. Gjuha shqipe per telefonat celular
    Nga irush nė forum Smartphone
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-03-2012, 07:09 PM
  5. gjuha shqipe
    Nga kuklla nė forum Gjuha Shqipe
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 15-09-2008, 11:03 AM