Largojeni lodhjen pranverore me masazh dhe ushqim mė tė shėndetshėm


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Largojeni lodhjen pranverore me masazh dhe ushqim mė tė shėndetshėm

  Receta Gatimi


  Lodhja pranverore shfaqet pėr shkak tė adaptimit tė trupit nė kushtet e reja tė motit, mė shumė pemėve dhe perimeve dhe jetės mė aktive. Gjatė ndryshimit ngadalėsoni, hani mė shėndetshėm dhe pushoni mė shumė.

  Shenjat e parė tė lodhjes pranverore janė humbja e apetitit, pagjumėsia, lodhja konstante, mungesa e optimizmit, humbja e sensit tė humorit dhe disponimi i pėrgjithshėm i keq. Kjo sindromė ėshtė e lidhur me mosbalancimin nė trup dhe dobėsimin e imunitetit i cili shfaqet pas muajve tė gjatė dimėrorė, respektivisht pėr shkak tė adaptimit tė trupit nė kushtet e reja tė motit. Kėsaj i shkon nė favor edhe fakti qė gjatė dimrit hahen mė pak pemė dhe perime tė freskėta, metabolizmi ngadalėsohet, ndėrsa absorbimi i materieve ushqyese nė organizėm vėshtirėsohet.  Pėr trup mė tė fortė

  Simptomat e lodhjes pranverore mė sė lehti parandalohen me ushqim tė shėndetshėm me shumė vitamina dhe minerale. Mirė ėshtė tė hani tė paktėn njė mollė tė madhe nė ditė, ndėrsa gjithsesi duhet tė hani bimė bishtajore dhe drithėra qė nxisin tretjen. Reduktoni konsumimin e gjėrave tė ėmbla, dhe nėse ende ndieni lodhje tė madhe, mund tė merrni shtesat e vitaminave B12, B6, B1, B2, C, D dhe magnez, tė cilat mungojnė mė sė shpeshti, kėshillojnė nutricionistėt. E rėndėsishme ėshtė tė relaksoheni dhe tė mos e sforconi trupin tė lodhet, veēanėrisht nė treningė intensivė pas pauzės sė gjatė dimėrore.  Pushimi i nervave

  Pėr relaksimin e nervave tė tensionuara, tė cilat reagojnė nė zgjimin e natyrės dhe kushtet e ndryshueshme tė motit tė lidhura me pranverėn, mundėsojini vetes masazh tė kėndshėm pėr gjithė trupin, dush tė ngrohtė dhe dėgjimin e muzikės qė e pėlqeni. Mos e teproni me obligimet e punės dhe punėt e shtėpisė.  Le t’ju gėzojnė rrobat

  Me rritjen e temperaturave puloverėt e ngrohtė zėvendėsohen me fanellat e holla tė pambukut, ndėrsa mė sė miri ėshtė qė tė jenė me ngjyra tė gėzuara. Veshja e ngjyrave tė ndezura, si e portokallta, nė mėnyrė tė dukshme pėrmirėsojnė disponimin, por edhe duken shumė bukur nė diell.  Detoksifikimi pranveror

  Me detoksifikimin e trupit lirohen materiet e dėmshme dhe me kėtė nxitet imuniteti, por edhe sistemi tretės, i frymėmarrjes dhe ai urinar. Disa nga metodat e detoksifikimit janė agjėrimi, shtimi i konsumimit tė ujit dhe lėngjeve tjera, ngrėnia e ushqimit tė thatė dhe konsumimi i shtesave tė ushqimit.

  Gjatė pranverės, shujtė ideale e detoksifikimit janė bimėt shėruese, qė merren si shtesa nė ushqim ose nė formė tė ēajit disa herė nė ditė. Rrėnja e luleradhiqes, gjethi i rozmarinės, i hithit, etj., veprojnė shumė nė mėlēi dhe veshka, sistemet kryesore tė filtrimit pėr toksina dhe organizimit.

  Gjatė kohės sė detoksifikimit nga ushqimit hidhen kafja, alkooli dhe tė gjitha ushqimet e pėrpunuara, veēanėrisht sheqernat. Rol tė rėndėsishėm nė pastrimin e organizmit ka klorofili, pigmenti i gjelbėr nga bimėt qė nxisin rritjen e baktereve tė mira nė zorrė dhe tretje. Mė sė shumti mund tė gjendet nė gjethet e grurit tė ri, elbit, spinaqit, lakrės sė gjelbėr, prandaj preferohet tė hahen disa herė nė javė.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Faleminderit ice keshilla te vlefshme

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Konsumimi i hekurit zvogėlon lodhjen
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-07-2012, 04:31 PM
 2. Dream Massage - Masazh Sensual
  Nga ReniX nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-04-2012, 12:09 PM
 3. Hiqni 3 kg me menunė pranverore
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-03-2012, 09:31 PM
 4. Ja si te heqim lodhjen e veres!
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-07-2010, 11:21 PM
 5. Largojeni ankthin nga jeta juaj!!!
  Nga EMAUS nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 06-01-2007, 11:40 AM

Etiketat pėr kėtė Temė