Ngrohja globale, shkencetarėt kėrkojnė tė ftohin Tokėn !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Bota Ngrohja globale, shkencetarėt kėrkojnė tė ftohin Tokėn !!

  Receta Gatimi

  Njė njė konferencė pėr klimėn mbajtur nė Afrikėn e Jugut ėshtė diskutuar marrja parasysh e mundėsisė pėr njė ndėrhyrje rrėnjėsore gjeo-inxhinierike pėr tė ftohur Tokėn, nė mėnyrė qė tė ndalohet ngrohja globale.Shkencėtarėt sygjerojnė qė rrezet e diellit qė drejtohen pėr nė Tokė, tė reflektohen sėrish nė hapėsirė, pėrpara se tė godasin sipėrfaqen e Tokės. Njė efekt i tillė do kishte njė efekt tė menjėhershėm dhe dramatik, pasi brenda pak vitesh temperaturat globale do ktheheshin nė nivelin e 250 vjetėve mė parė, pėrpara se revolucioni industrial tė niste punėn pėr tė hedhur dyoksid karboni nė ajėr, ēka solli rritjen e temperaturave, transmeton portali Editorial.

  Ndėrkohė qė shkencėtarėt hedhin hipoteza askush nuk mund tė japė njė pėrgjigje tė saktė se cilat mund tė ishin efektet anėsore. Nė raportin e pėrgatitur nga shkencėtarė nė zė nga Britania, SHBA-ja e Italia, kėrkohet tė ndėrhyhet pėr tė ndryshuar klimėn nė mėnyrė artificiale.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Cfar nuk po bejn tani

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  e rendesishme esht qe te favorizoj token ...!...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ngrohja globale, 2012 vit i vėshtirė
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 01:00 PM
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-11-2011, 08:32 PM
 3. Ngrohja globale po ndodh mė shpejt
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 06:17 PM
 4. Pėrballja me krizėn globale
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 11:43 AM
 5. NGROHJA - ALARM: Po shkrihen akujt e Antraktides
  Nga EMAUS nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-07-2008, 09:34 AM