Pse kendojme kenget ne mendje..!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Pse kendojme kenget ne mendje..!!

  Receta Gatimi
  Tė gjithėve na ka ndodhur tė paktėn njė herė qė njė muzikė tė caktuar ta kėndojmė pėr orė tė tėra nė mendjen tonė. Por pse ndodh kjo?

  Ekspertėt britanikė shpjegojnė se ky fenomen nuk ndodh vetėm se kėnga na ka pėlqyer shumė. Dr. Vicky Williamson, psikologe muzike nė Universitetin e Londrės, shprehet se njė muzikė e caktuar “ngjitet” nė kujtesėn tonė nėse e kemi dėgjuar nė momente stresi.

  Pėr shembull, nėse para njė provimi tė rėndėsishėm dėgjoni nė kufje njė kėngė tė caktuar, ajo do tė vazhdojė tė luhet nė mendjen tėnde pėr orė tė tėra.
  “Edhe kėngėt qė dėgjojmė gjatė ditės sė martesės, ku stresi ėshtė i pranishėm, mbeten nė mendje dhe vjen njė moment qė zgjohemi me to sepse memorja jonė i regjistron mė shumė kur ato dėgjohen nė ēaste ankthi apo stresi”, shprehet Williamson.
  Pėr tė dalė nė kėtė pėrfundim, Williamson ka vėzhguar 2500 njerėz me kėtė “problem”.

  Ju ndodh shpesh kjo ?

 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  haha, shum shpesh me ndodh kjo dhe nga1her mundohem qe mos ta kendoj, por ajo prap vazhdon

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  e gjitheve na ndodh pak a shume! Sidomos kenga e pare qe degjojme ne mengjes, na ngel trylyly ne mendje gjithe diten!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:07 PM
 2. Ushqimi mesdhetar pėr mendje tė shėndoshė
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2009, 09:23 PM
 3. Kenget dhe Muzika
  Nga Sefedini nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 02:07 PM