E keni gjetur tė dashurin e pėrkryer? Nėse jeni duke e kėrkuar njė mėnyrė pėr ta bėrė tė lumtur dhe ta mbani pėr vete, ja dhjetė hapa tė thjeshtė, nė mėnyrė qė tė bėheni e dashura e tij e pėrkryer.

Bėjeni njeri mė tė mirė
E dashura e mirė nuk e mėson mashkullin tė jetė romantik dhe kavalier. Ajo e njeh nga thembra nė kokė, di si mendon dhe ēfarė problemesh ka si dhe i ndihmon qė t’i korrigjojė mangėsitė e tij. A e motivoni tė dashurin tuaj qė t’i realizojė ėndrrat e tij? A bisedoni lidhur me tė ardhmen e tij dhe potencialet qė ka? Ndėrsa nga karakteristikat mė tė mira tė njė tė dashure tė mirė ėshtė mundėsia e saj qė tė drejtojė dhe formojė tė dashurin e tij nė mėnyrė qė ai tė bėhet mė i mirė seē ka qenė mė parė.


Le tė ndihet i veēantė
Secili mashkull ka dėshirė qė e dashura e tij ta ledhatojė. Sidomos nė prani tė tė tjerėve. Por, natyrisht qė ai kurrė nuk do ta pranojė njė gjė tė tillė. Nė fakt, mund tė duket qė i pengon vėmendja juaj nė praninė e tė tjerėve, por thellė nė vete, besoni, ai e pėlqen njė gjė tė tillė.

Merreni iniciativėn nė shtrat
“Edhe pse tė gjithė mendojnė qė seksi ėshtė diēka qė nė dhomėn e fjetjes zhvillohet me iniciativėn e mashkullit, ne e dimė se femrat kėnaqen gjatė seksit njėjtė sikur edhe gjinia mė e fortė. Pėr kėtė arsye, kohė pas kohe ėshtė mirė qė ta merrni iniciativėn. Secila e dashur e mirė di tė jetė e turpshme, por kohė pas kohe ėshtė nė gjendje tė tregojė disa aftėsi seksuale, tė cilat gjithmonė e befasojnė kėndshėm partnerin e saj.

Impresionojeni familjen dhe miqtė e tij
Nėse dėshironi tė jeni njė e dashur e mirė, kjo ėshtė mėnyra e shkėlqyeshme me tė cilėn duhet tė filloni. Ndoshta i dashuri juaj ėshtė i kėnaqur me ju, por ai pas vetes e ka njė numėr tė madh njerėzish, tė cilėt duhet gjithashtu t’i impresiononi. Secilėn herė kur jeni nė shoqėri tė miqve dhe familjes sė tij pėrpiquni tė merrni pjesė nė bisedė dhe tė jeni e gėzueshme.

Takohuni, por mos e teproni
Secili mashkull e do njė tė dashur, e cila ėshtė e pavarur ose megjithatė e varur. Disa vajza janė tė ngathėta dhe kėrkojnė nga i dashuri qė t’u ndihmojė pėr tė gjitha gjėrat. Nė anėn tjetėr, ka edhe prej atyre qė janė tepėr tė pavarura. Meshkujt preferojnė ato tė cilat janė nė mes. Secili mashkull pėlqen tė jetė i pranishėm pėr tė dashurėn, kur ajo ka nevojė pėr ndihmė. Kėtu mund tė vijnė nė shprehje edhe disa gjėra ose instinkti i tij mbrojtės ose dėshira qė tė ju impresionojė ose plotėsojė dėshirat.

Meritojeni respektimin e tij
Femrat duan qė meshkujt tė sillen ndaj tyre me respekt dhe kėtė e dinė meshkujt. Por, njė e dashur e mirė nuk kėrkon respektim, ajo e meriton atė. Nėse besoni nė vete dhe nė aftėsitė tuaja dhe e keni njė personalitet tė fortė, i dashuri juaj do tė ju respektojė pėr faktin se ēfarė personi jeni.

Vishuni mirė
Pėr mashkullin nuk ekziston njė – gjė mė seksi sesa njė e dashur, e cila e ndriēon hapėsirėn nė tė cilėn paraqitet me dukjen e saj. Bėhuni ajo e dashur. Kur e tėrė dhoma tė ndalet dhe tė ju shikojė, do ta ndieni se si zemra e tė dashurit tuaj rrah me krenari dhe lumturi. Pėr kėtė arsye, secilėn herė kur tė dilni me tė vishuni mirė.

Jini inteligjente dhe mendjemprehtė
E dashura e mirė ėshtė e vetėdijshme pėr botėn rreth saj. Nuk keni nevojė tė jeni shkencėtare, por mund tė jeni inteligjente kur tė bisedoni me tė. Nėse ia dilni, nuk ka shans qė do t’ia lejojė vetes ta humbė dikė sikur ju. Nuk themi se duhet tė jeni njė enciklopedi nė dy kėmbė, person inteligjent ėshtė ai i cili di disa gjėra, por qė i di shumė mirė.

Kujdesuni pėr vete dhe pėr tė dashurin tuaj
A kujdeseni pėr veten? Mbusheni jetėn tuaj me lumturi dhe pozitivizėm. Ushtroni, dukuni bukur dhe ndihuni mirė. Nėse tė dy jeni tė kėnaqur me veten dhe me jetėn tuaj, do tė pėrhapni pozitivizėm, i cili do tė ju sjellė shumė tė mira nė jetė.


Jini mashkull kur kjo tė jetė e nevojshme
Mashkulli do qė e dashura e tij tė jetė e kėndshme dhe e kujdesshme, por kohė pas kohe, veēanėrisht kur nė televizor ka ndonjė lojė futbolli, nuk do ta pengonte qė tė uleni me tė dhe shoqėrinė e tij dhe tė anoni pėr • ekipin e tij tė preferuar. Pėr kėtė arsye lirisht mund t’i bashkėngjiteni kohė pas kohe klubit tė meshkujve dhe tė argėtoheni mirė.