Ja pse nėna e mban fėmijėn nė krahun e majtė!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Ja pse nėna e mban fėmijėn nė krahun e majtė!

  Receta Gatimi  Me tė filluar fėmija tė qajė, nėna e tij e merr nė krahė, e ngjit ne kraharorin dhe ai e ndėrpret tė qarėn. Ajo qė vėrehet, ėshtė se nėna e mban foshnjėn e saj nė krahun e majtė. A e dini pėrse?

  Duke e mbajtur foshnjėn nė krahun e majtė, ajo e mban atė sa mė pranė zemrės sė saj. A ka nevojė foshnja pėr kėtė?

  Rrahjet e zemrės sė nėnės, janė zėri i pari qė foshnja dėgjon para se tė lindė. Gjatė gjithė periudhės sė shtatzėnisė, foshnja i ndjen tė rrahurat e zemrės sė nėnės. Lėngu qė e rrethon embrionin “Aminosi” ia pėrcjell atij tė rrahurat e zemrės sė nėnės nė mėnyrė sistematike.

  Nė barkun e nėnės, embrionit i arrin ushqimi i tretur. Aty ai nuk ndjen as uri, as etje dhe nuk vuan aspak nga ndryshimi i temperaturės, e cila nė barkun e nėnės ėshtė konstante, as e nxehtė dhe as e ftohtė. Pasi tė lindė, ai mund tė ndjejė tė ftohtin ose tė nxehtin, mund tė ketė uri ose etje.

  Me tė lindur dhe me tė ardhur nė kėtė botė, foshnja nuk i dėgjon mė rrahjet e zemrės sė nėnės, tė cilat e shoqėruan gjatė periudhės kur ishte nė barkun e nėnės.

  Prandaj, lidhjet mes rrahjeve tė zemrės sė nėnės me ndjesinė e qetėsisė dhe rehatisė, e bėjnė fėmijėn tė ketė nostalgji pėr kėtė zė, i cili i kujton ato ditė tė bukura qė ka kaluar nė barkun e nėnės. Nėna, duke e afruar foshnjėn e saj pranė zemres, i kujton atij rehatinė, ngrohtėsinė dhe qetėsinė.

  Pyetja qė lind ėshtė: Pėrse e mban nėna foshnjėn nė krahun e majtė, pa e kuptuar?

  Padyshim, kjo hyn tek urtėsia e Krijuesit qė e krijoi njeriun nė formėn mė tė mirė.

  Burimi:
  Kodi:
  http://www.alb-team.com/ja-pse-nena-e-mban-femijen-ne-krahun-e-majte.html

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Shume i bukur ky postim vertet interesant!

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  interesante

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Keto jan supozime asgje tjeter.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ta mban apo s'ta mban......
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 271
  Postimi i Fundit: 12-12-2015, 12:39 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-04-2012, 08:40 PM
 3. Nėse thyen krahun, “thyen” edhe trurin
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2012, 01:47 PM
 4. Nėna tepėr e zėnė me Facebook, harron fėmijėn dhe ai vdes!
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-01-2011, 07:39 PM
 5. Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-04-2010, 08:21 AM