Nėse dini tė flisni rrjedhshėm tė paktėn njė gjuhė tė huaj atėherė kjo gjė largon rrezikun e sklerozės, sipas njė studimi tė fundit.

Shkencėtarėt e Universitetit tė York (Angli) kanė dalė nė pėrfundimin se zotėrimi i njė gjuhe tė dytė ėshtė mirė pėr shėndetin mendor sepse rritet “fleksibiliteti mendor”.

Udhėheqėsi i studimit, Dr. Ellen Bialystok theksoi: “Studime tė mėparshme kanė dalė nė pėrfundim se mėsimi i njė gjuhe tė huaj nė moshė tė vogėl i ndihmon fėmijėt nė aftėsinė e tyre komunikuese, ndėrsa studimi ynė tregon se gjuha e huaj ndihmon edhe nė shėndetin mendor nė tė ardhmen afatgjatė.”

“Kėrkimi tregon se “manovrimi” nė njė apo mė shumė gjuhė tė huaja aktivizon zona tė caktuara tė trurit dhe “stėrvitja” e tyre ėshtė me leverdi pėr tė ardhmen”, shtoi Dr. Bialystok.

Studimi ėshtė publikuar nė revistėn shkencore ‘Trends in Cognitive Sciences’.

Burimi:

TOP CHANNEL