Njeriu ka pėrdorur zjarrin para njė milion vitesh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21

  Ide Njeriu ka pėrdorur zjarrin para njė milion vitesh

  Receta Gatimi


  Nė njė shpellė, nė Afrikėn e Jugut, janė gjetur dėshmi qė tregojnė se parardhėsi i njeriut, Homo Erektus, ka shfrytėzuar zjarrin para njė milion vitesh, qė ėshtė 300 mijė vjet mė herėt se qė kishin konstatuar ekspertėt.

  Nė njė studim, tė publikuar nė Analet e Akademisė Kombėtare tė Shkencave, theksohet se nė qarqet shkencore nuk ka njė konsensus rreth asaj se kur kushėrinjtė tanė parahistorikė e “zbutėn” zjarrin dhe filluan ta pėrdorin pėr tė zier dhe pėr t’u ngrohur.

  Gjurmėt e njė aktiviteti tė tillė janė gjetur nė Afrikė, Azi e Europė, por deri mė tash shenjat mė tė hershme pėr pėrdorimin e kontrolluar tė zjarrit, tė zbuluara nė Izrael, flisnin pėr periudhėn para 700 mijė deri 800 mijė vjetėsh.

  Fragmente eshtrash tė djegura tė kafshėve dhe veglash tė gurit, pėr tė cilat besohet se janė edhe mė tė vjetra, janė gjetur nė shkėmbinjtė e sendimentuar nė shpellėn e Vonderverkut nė pjesėn qendrore tė Afrikės sė Jugut, ku me rastin e gėrmimeve tė mėhershme janė zbuluar gjurmė tė aktivitetit njerėzor.

  Hulumtuesit kanė zbuluar “hirin bimor tė ruajtur mirė dhe fragmente eshtrash tė djegur”, qė ēon nė pėrfundime se njeriu parahistorik ka ndezur zjarre tė vogla nė hyrje tė shpellės.

  Nė disa fragmente janė gjetur gjurmė dekolorimi sipėrfaqėsor, tipike pėr zjarret e kontrolluara dhe jo pasojė e ndonjė zjarri qė kishte pėrfshirė pyllin ose e ndonjė fenomeni natyror.

  “Analiza tregon se njeriu ka filluar ta pėrdor zjarrin 300 mijė vjet mė herėt se ē’kishte menduar njeriu, qė do tė thotė se paraardhėsit e njeriut modern, ndoshta qė nė kohėn e Homo Erektusit kanė nisur tė pėrdorin zjarrin”, thotė Michael Chasen, bashkautor i studimit dhe antropolog nė Universitetin e Torontos.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Nuk mbaheshin ata benin qofte ne zgar

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mbi dy milion para-porosi te iPhone 5 brenda 24 oreve!
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-09-2012, 08:43 PM
 2. Firefox 4 shkarkohet mė shumė se 4 milion herė brenda 24 orėve tė para
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-03-2011, 04:23 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 05:50 PM
 4. Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-06-2009, 02:58 PM
 5. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-08-2007, 08:36 AM