Dashuria e Vertete!....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Dashuria e Vertete!....

  Receta Gatimi

  Kur shikojmė nė tė bukurėn, diēka ndodh nė ne. Aha...sikur njė energji jetėsore qė ishte e bllokuar fillon tė lirohet. Ėshtė diēka e njėjtė sikur nga ama me vrull gufon uji. Gėzimi, kėnaqėsia! Mė konkretisht, e vėrejmė njė femėr tė bukur, ose edhe mashkull, joshemi nga pamja e saj/e tij. Menjėherė diēka na trazon. Mrekulli! Ndihemi aq mirė! E mė pas ēfarė ndodh? Ne dėshirojmė ta posedojmė atė dashuri. ...

  Nė momentin kur do ta posedojmė njė bukuri, ne do ta bėjmė atė tė shėmtuar. Sa i madh ėshtė numri i grave me burra tė bukur dhe ato sėrish kėrkojnė burra tjerė. Njėjtė ėshtė edhe me meshkujt. Sa e sa meshkuj kanė gratė e bukura dhe pandėrprerė kėrkojnė femra tė bukura! Pse ėshtė pėrherė kėshtu? Thjesht! Shkaku qėndron nė posedim. Nė momentin kur ta posedojmė njė bukuri, ajo pėr ne bėhet e shėmtuar. Nuk ėshtė tėrheqėse si mė parė. S'ka mė vlerė.

  Mė pas shkojmė mė tej. Gjithnjė kėshtu dhe jeta na shndėrrohet nė kėrkim tė pėrhershėm. Nė kėrkim tė diēkaje qė nuk e gjejmė dot si pėrderėsi.
  Ēfarė duhet bėrė qė tė tejkalohet kjo gjendje?
  E thjeshtė! Kur ta shikojmė bukurinė, duhet ta adhurojmė atė. T'i dorėzohemi asaj. Sepse, nėse nuk i dorėzohemi bukurisė, ne do ta dėshirojmė tė kundėrtėn - qė ta pėrvetėsojmė. Bukuria ėshtė diēka e madhe, madhėshtore. Si mund tė posedohet doēka qė ėshtė mė e madhe, mė e lartėsuar se ne vetė?

  Si paraqitet dashuria?
  Zoti ėshtė bukuria mė e madhe. Zoti ėshtė vetė bukuri. Si mund tė posedohet Zoti? Ne, gjithnjė brengosemi pėr diēka qė nuk e kemi. Pse? Mendojmė se atė qė nuk e kemi ėshtė e bukur. Duhet ta pastrojmė atė moskuptim nga bindja se ēdo gjė qė ėshtė e bukur duhet edhe tė posedohet. Thjesht, duhet ta pranojmė se ajo ekziston, ėshtė ashtu ēfarė ėshtė. ėshtė e bukur.

  Ku ėshtė qėllimi i kėsaj urtėsie?
  Ta njohim bukurinė, ta duan bukurinė dhe t'i dorėzohemi asaj - dhe tek atėherė jeta nuk ėshtė e mėrzitshme. E bukura e vėrtetė, e natyrshmja, ngritja dhe zhvillimi kah e vėrteta, nė tė bukurėn e vėrtetė qė gjendet nė ne , nė qetėsinė tonė tė brendshme, kjo quhet Hyjnore.
  Pėrjetimi i qenėsishėm i sė bukurės ėshtė rruga qė duhet tė na shpie kah Zoti, kah falėnderimi. Nėse me kėto bindje e takojmė bukurinė dhe falėnderimi pėr kėtė rritet, atėherė na ngjan dorėzimi. Paraqitet DASHURIA.
  Pra dashuria e vėrtetė ėshtė pėrjetimi i bukurisė dhe dorėzimi ndaj saj,
  Duhet ta dimė se nė jetė mund tė ekzistojnė dy paradokse emocionale: indiferentizmi dhe dashuria. Ju vetėm mund ta doni ose tė jeni indiferent ndaj dikujt. Diēka tjetėr s'ka. ēdo gjė tjetėr ėshtė vetėm shije, sepse dashuria mund tė ketė ēfarėdo shije. Ta zėmė, ju mund tė jeni tė hidhėruar nė dike dhe sėrish ta doni. A mund tė hidhėroheni nė njeriun qė rastėsisht e takoni nė rrugė?
  Jo! Assesi!
  Vetėm kur keni diēka me dike, dhe kur njėfarė dore jeni tė lidhur sė bashku, tek atėherė mund tė hidhėroheni nė tė. A ėshtė e vėrtetė kjo?
  Nga ana tjetėr, indiferentizmi ėshtė topitje emocionale. Kur ajo tė vdes nė ne, tek atėherė do tė vėrejmė se jemi tė lidhur me njėri-tjetrin. Vetėm atėherė mund tė na shpaloset ana tjetėr e paradoksit- DASHURIA.
  Dashuria e vėrtetė nuk mund tė shprehet, ajo vetėm pėrjetohet, ndjehet. Sa herė dikush na ka shpreh dashurinė nė stilin: "Oh, sa tė dua!", "Unė nuk mund tė jetoj pa ty!"... por njė zė nga brendia sikur na ka kundėrshtuar "Gėnjen!", "Nuk ėshtė e vėrtetė!", "Nuk besoj se ai (ajo) mė do!" ndėrsa, nė anėn tjetėr, sa herė dikush na ka qortuar, shpesh edhe nėnēmuar, dhe mua ai zė nė veten tonė na ka folur: "Dyshoj!", "Shpesh e tepron, por e di se mė do!
  Ne kėnaqemi kur me fjalė na shprehin dashurinė. A nuk ėshtė kjo hipokrizi?

  Si mund tė shprehet dashuria me fjalė?
  Dashuria e vėrtetė nuk duron fjalė, andaj edhe askush deri mė sot nuk e ka definuar saktė. Pėr tė gjatė historisė kanė thėnė plot dokrra dhe doktrina, menēuri dhe menēurina, por jo tė sakta, andaj, mu pėr kėtė ne kemi shumė definicione "tė bukura" pėr dashurinė...
  Dikush qė, vėrtetė na do, kurrė nuk do tė thotė: "Oh sa tė dua!". Sė paku nuk do tė teproj me kėtė shprehje. Sepse, ne, atė dashuri do ta ndjejmė, nė frymėn, nė shikimin, nė lėvizjen...nė vetė prezencėn e tij. Prandaj, ai, nuk duhet tė na flas fare, ose,...edhe letė na flas, le tė na kundėrshtoj, tė mos pajtohet me ne, dhe...ne...sėrish, nga ai do ta ndjejmė dashurinė ēdo fjalė e thėnė nga ai do tė reflektoj dashuri.
  Pse ėshtė kėshtu?
  Sepse, kush tė do vėrtetė, tė do nė heshtje, nė qetėsi. Me atė ndjenjė tė fshehur nė brendi dhe pa etiketime. Mė pas, kjo farė e mbledhur diku nė thellėsi, fillon tė gufoj nė aksion, nė vepra. Shpėrthen nė atė ēfarė ndjehet e jo thuhet.
  Kjo ėshtė dashuria e vėrtetė.Ju lutem mos e shėmtoni atė me fjalė dhe fraza!

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Te dua, pa ditur si, kur dhe nga ! Te dua pa paragjykime dhe mendjemadhesi....... Keshtu te dua, sepse nuk mundem te te dua ndryshe!

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Jo edhe 1 her, po edhe 1 JETE!!!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cfare eshe dashuria e vertete?
  Nga Erinaa nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-09-2013, 06:00 PM
 2. Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 18-05-2013, 10:26 AM
 3. Me tė vėrtetė tė pavėrteta
  Nga EMAUS nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-04-2013, 09:35 PM
 4. Dashuria e vėrtetė ėshtė nė fshat !!
  Nga labja nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 08:24 PM
 5. Dashuria e vertete zgjat tere jeten
  Nga Negativ nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-03-2009, 08:53 PM