“Face.com”, ėshtė siti mė i ri i krijuar, i cili arrin qė vetėm pėrmes njė fotoje tė publikuar, tė gjejė moshėn tuaj tė vėrtetė. Ai e arrin atė pėrmes instalimit tė njė program tė posaēėm pėr njohjen e elementėve tė detajuar tė fytyrės njerėzore.

Ky program studion parametra tė ndryshėm duke analizuar ēdo pėllėmbė tė fytyrės tuaj dhe ju jep saktėsisht moshėn tuaj qė keni nė atė foto.

Ndėrkaq, ai ka edhe njė software, i cili automatikisht ruan tė dhėnat dhe krahason tiparet me ato tė regjistruara nė arkivat e tij.

Pastaj e plotėson vendimin e tij, duke pėrcaktuar njė moshė hipotetike tė subjektit, duke deklaruar edhe njė moshė minimale dhe maksimale tė mundshme.

Pas kėsaj, shqyrton buzėt, hapjen ose mbylljen e gojės etj.

Madje ky sistem merr nė analizė edhe buzėqeshjen e njė personi.

Qė tė gjitha kėto, elemente qė e ndihmojnė mesa duket, pėr tė dhėnė moshėn tuaj tė saktė.