Nė vigjilje tė festės sė Pashkės Ortodokse nė Korcė ėshtė celur nė qytet Panairi i Pocerisė.

Me dhjetėra stenda ku janė ekspozuar punime tė ndryshme pocarie, janė ngritur pėr tė disatin vit rradhazi nė sheshin para katedrales "Ringjallja e Krishtit". Tregetarėt por edhe artizanėt korcarė ekspozojnė dhe tregėtojnė produket e traditės nė baltė e qeramikė

Qyteti i Korēės ėshtė njė nga qytetet qė shquhet pėr traditėn dhe artin e poēerisė. Zhvillimi i kėsaj tradite ėshtė kultivuar sidomos gjatė festimit tė Pashkėve kur njerėzit blejnė produkte balte nė kujtim tė shpirtit dhe pėr njė mbarėsi nė familje.

Burimi:

TOP CHANNEL