Katėr rregulla pėr njė fjalim, bisedė dhe diskutim tė pėrkryer


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Katėr rregulla pėr njė fjalim, bisedė dhe diskutim tė pėrkryer

  Receta Gatimi


  Para pak kohėsh, nga njė grup kėrkuesish tė Institutit tė Kėrkimeve Sociale tė Universitetit tė Michiganit, nė SHBA, janė zbuluar rregullat pėr njė fjalim, bisedė dhe diskutim tė pėrkryer.

  Ekipi i hulumtuesve, i udhėhequr nga psikolinguisti i njohur Jose Benki, ka analizuar afėrsisht 1 400 biseda pėr tė kuptuar me cilat mėnyra apo cilėsi dialektikore mund ta shndėrrosh fjalimin nė njė komunikim efikas.

  1. Flit ngadalė, duke shqiptuar deri nė dy fjalė nė sekondė.

  2. Bėj pauza tė shpeshta tė vogla, tė paktėn katėr ose pesė nė minutė, qė tė tingėllojnė si hezitime tė natyrshme.

  3. Trego kujdes, qė ta ndryshosh pak herė tonin e zėrit. Pėr shembull: mos kalo papritmas nga njė zė joshės e atraktiv nė njė zė urdhėrues e sarkastik.

  4. Pėrpiqu tė kontrollosh edhe timbrin. Ėshtė e vėrtetė qė timbri varet nga pėrmasat e trupit dhe nga laringu, por mund tė pėrpiqesh tė komunikosh me njė vokal tė thellė, prej baritoni, qė arrin tė tėrheqė mė shumė dėgjues se sa njė zė akut.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Interesante keto!...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Bisede VETEM me 3 fjale ! ! !
  Nga labja nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 1531
  Postimi i Fundit: 12-01-2016, 04:28 PM
 2. Kater rregulla per mirembajtjen e xhinseve
  Nga olsii nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 07:23 PM
 3. Si te jeni nje e Dashur e perkryer!
  Nga erinda nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 08:02 AM
 4. Katėr rregulla pėr njė fjalim, bisedė apo diskutim tė pėrkryer
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2011, 10:50 AM
 5. Mustafa Kruja. Fjalim i conferences 22/11/42
  Nga kuklla nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-01-2009, 11:35 AM

Etiketat pėr kėtė Temė