Paradoksi pse nje kompjuter Mac eshte me i sigurte se Windows


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Bug Paradoksi pse nje kompjuter Mac eshte me i sigurte se Windows

  Receta Gatimi

  Virusi i fundit per Mac quhet Flashback dhe ka bere 600,000 "viktima"!
  Per ata qe nuk e dine virusat per Windows krijohen ēdo 5 sekonda! (ka nje motiv apo jo?)

  Pse Windows eshte kaq i prekur nga viruset dhe Mac OSX jo?  Le ti japim nje pergjigje kesaj teme sa me shkurt dhe kush ka njohuri apo deshire mund te bashkangjis mendimin e tij!

  Windows ka nje perdorim te madh ne mbare boten nga ana perdorueseve (client)! Nje programator virusash nuk do te haxhoj kohen e tij te shkruaj nje virus per mijera kompjutera Mac OS, kur mund te shkruaj nje virus per Windows ku mundesia eshte me Miliona!

  Kjo eshte vetem statistik dhe se luan topi per te gjithe ata qe thon jo Mac eshte me i sigurte se Windows! Sapo Mac OSx u be pak me i populluar ja se ēnodhi (lexoni rrjeshtin e pare)! Apple ka leshuar 3 azhornime dhe virusi eshte akoma ne qarkullim!

  Siguria ka te bej me popullaritetin! Nese akoma nuk e kuptoni, beni kete krahasim: "Cili eshte me ne rrezik per sigurine e jetes, Barack Obama apo nje president i nje shteti tjeter?"

  Diskutim te kendshem!

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Wink

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Virusi i fundit per Mac quhet Flashback dhe ka bere 600,000 "viktima"!
  Per ata qe nuk e dine virusat per Windows krijohen ēdo 5 sekonda! (ka nje motiv apo jo?)

  Pse Windows eshte kaq i prekur nga viruset dhe Mac OSX jo?  Le ti japim nje pergjigje kesaj teme sa me shkurt dhe kush ka njohuri apo deshire mund te bashkangjis mendimin e tij!

  Windows ka nje perdorim te madh ne mbare boten nga ana perdorueseve (client)! Nje programator virusash nuk do te haxhoj kohen e tij te shkruaj nje virus per mijera kompjutera Mac OS, kur mund te shkruaj nje virus per Windows ku mundesia eshte me Miliona!

  Kjo eshte vetem statistik dhe se luan topi per te gjithe ata qe thon jo Mac eshte me i sigurte se Windows! Sapo Mac OSx u be pak me i populluar ja se ēnodhi (lexoni rrjeshtin e pare)! Apple ka leshuar 3 azhornime dhe virusi eshte akoma ne qarkullim!

  Siguria ka te bej me popullaritetin! Nese akoma nuk e kuptoni, beni kete krahasim: "Cili eshte me ne rrezik per sigurine e jetes, Barack Obama apo nje president i nje shteti tjeter?"

  Diskutim te kendshem!
  ok jam dakord ,reno ,keshtu eshte edhe hajduti sulmon aty ku ka per te vjedh ,pse te lodhet aty ku ska ca te marr.po per linuxet sa eshte mundesia e infektimit .

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Sistemet Linux kane nje perdorim te gjere ne merkaton e serverave dhe nese nuk e mban sistemin update ke shume mundesi te hack-oesh!

  Persa i perket Linux ne Desktop, perdorimi eshte ne nje shkall shume here me te vogel, dhe keta perdorues jan pothuajse ekspert dhe e dine ēfare ndrodh ne sistemin e tyre!

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Me sa di Sistemet Mac jane me te pa sigurta se sa Windows.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Testoni sa i sigurte eshte antivirusin juaj
  Nga 3r1k0 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-09-2011, 03:24 PM
 2. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-04-2011, 02:12 PM
 3. 5 Menyra per te bere Rrjetin tuaj Wireless me te Sigurte
  Nga ReniX nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 17-12-2010, 03:12 PM
 4. Vjedhja e te dhenave ne kompjuter windows xp
  Nga DON1980 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-11-2010, 10:42 PM
 5. Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-06-2009, 02:58 PM

Etiketat pėr kėtė Temė