Pozicionet gjate gjumit, mė thuaj si fle tė tė them kush je


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 18 prej 18
 1. #1
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Komente Pozicionet gjate gjumit, mė thuaj si fle tė tė them kush je

  “Mė thuaj si fle, tė tė them kush je”. Pėrgjigjen e kėsaj pyetjeje presupozohet qė ta japė njė studim i kryer nga profesor Chris Idzikovski, i cili qė drejton qendrėn e Vlerėsimit tė Gjumit nė Londėr.

  Pėrmes tij, ai ka vendosur njė lidhje qė ekziston nė mes tė pozicionit qė mbajmė kur flemė dhe personalitetit tonė.

  Ndėrkaq, vetėm 5% e njerėzve kanė tendencė pėr ta ndryshuar pozicionin e tyre zakonisht nė krevat.

  • Ata qė flenė nė pozicionin e fetusit (tė mbėshtjellė si fėmija nė barkun e nėnės) duken si njerėz tė vėshtirė, por qė nė realitet janė shumė tė ndjeshėm.

  • Tė shtrihesh me krahėpr hapur, sikur je duke pėrqafuar trungun e njė peme. Jeni tipa tė butė dhe tė shoqėrueshėm. Ju pėlqen kolektiviteti dhe krijoni besim te tė huajt, por mund tė provohet se jeni edhe pak naiv.

  • Jeni shtrirė nė njė anė dhe shtrini dy duart pėrpara si duke kėrkuar diēka nė shtrat. Janė individėt tė cilėt janė tė hapur, por qė mund tė bėhen tė dyshimtė dhe cinikė.

  • Pozita e ushtarit ėshtė ajo e atij qė shtrihet poshtė nė shpinė me tė dy krahėt nė njė anė. Janė tipa tė qetė dhe tė rezervuar, persona qė nuk u pėlqen rrėmuja, tė rreptė me vetveten dhe me tė tjerėt.

  • Nė rėnie tė lirė nė gjumė Kush qėndron nė njė pozicion tė qė shtrin dy duart sikur po zhyteni. Kėta janė njerėz pasivė dhe tė trishtuar, me nerva mbi buzė dhe intolerantė ndaj kritikave apo nė situata stresuese.

 2. #2
  1shi VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,447
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  20
  lol, kur me vjen gjumi vetem i mbyll synat dhe deri ne mengjes nuk zgjohem

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  hahahahhaha

 4. #4
  1shi VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,447
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  20
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  hahahahhaha


  lol

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  15
  • Pozita e ushtarit ėshtė ajo e atij qė shtrihet poshtė nė shpinė me tė dy krahėt nė njė anė. Janė tipa tė qetė dhe tė rezervuar, persona qė nuk u pėlqen rrėmuja, tė rreptė me vetveten dhe me tė tjerėt.


  ncncncnncncncnc

 6. #6
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  pika e pare, por nuk e ka gjet

 7. #7
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  pozic.jpg
  Pozicioni anesor eshte me i keshillueshmi per te fjetur..........dmth Foetus

 8. #8
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Tė shtrihesh me krahėpr hapur, sikur je duke pėrqafuar trungun e njė peme. Jeni tipa tė butė dhe tė shoqėrueshėm. Ju pėlqen kolektiviteti dhe krijoni besim te tė huajt, por mund tė provohet se jeni edhe pak naiv.

  Si i bie kesaj, te flesh barkas , si figura e 5 qe ka vene 3r1k0 ????

 9. #9
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  pozic.jpg
  Pozicioni anesor eshte me i keshillueshmi per te fjetur..........dmth Foetus
  Une fle si figura 5

  edhe ne nje pozicion tjeter qe seshte fare aty

 10. #10
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  12
  si fig 3 dhe 5, por ma shume fig.5

 11. #11
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  un spara kam nje pozicion fiks ....

 12. #12
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  1, 5 dhe 6 por e shumta eshte nr.5

 13. #13
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Figura 5 eshte me e pa keshillueshmja nga mjeket....
  Mundohuni te mos e praktikoni

 14. #14
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Cila eshte arsyeja 3r1k0 ????

 15. #15
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Mima Lexo postimin
  Cila eshte arsyeja 3r1k0 ????
  Ndoshta per momentin te duket se te qeteson,sidomos per ata qe kane ndonje dhimbje mesi(poshte),por kjo do tju sjelle probleme me vone sepse:
  -detyron shtyllen kurizore te mare nje pozicion jo normal.
  -rendon,lodh qafen sepse koka detyrimisht per tere naten do te jete e kthyer nga njera apo tjera ane.

  Pozicioni nr 1 ose pozicioni embrional qe quhet eshte me i keshillueshmi sepse:
  -clodh shtyllen kurizore dhe organet e brendeshme, sidomos nese ne mes te kembeve do te mbani edhe nje jastek.
  Jo me kote doktoret ua keshillojne kete pozicion grave shtatezena

 16. #16
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Pozicioni qė zemė kur flemė gjumė mund tė sugjerojė anė tė fshehta tė personalitetit te secilit prej nesh.
  1-POZICIONI I PARE eshte verejtur tek 41% te personave quhet pozicioni i FETUSIT:
  Keta persone flene te kthyer nga njera anee te mbledhur tek vetja.Kush fle keshtu eshte shume i ndjeshem,sidomos ndaj ēdo gjeje qe te tjret mendojne per te.Shpesh eshte i ndojtur kur takon njerez te rinje,por nje here qe ka krijuar konfidence eshte shume e shoqerueshme.ne kete menyre flene me shume grate.

  2-POZICIONI I DYTE quhet pozicioni i TRUNGUT (i preferua tek 15% i personave):flen ne njeren ane edhe keta por me krahet e kembet te shtrira.Keta individe jane zemergjere,te mikpritshem,shume te shoqerise,adhurojnete zhurmen e te rrine ne mes te njerezve,edhe nese jane te panjohur.U besojne shume te tjereve e ne pergjithesi konsiderohen si naive.

  3-POZICIONI I TRETE quhet pozicioni i LAKMUESIT :flene ne njeren ane,me shpinen lehtesisht te perthyer e me krahet te shtrira perparasikur kerkon diēka.Jane pergjithesisht burrat qe flene keshtu.Keta persona kane nje karakter shume te hapur,por shpesh tregohen cinike e te dyshimte ndaj te tjereve Jane edhe shume te arsyetueshem,perpara se te marrin nje vendim pretendojne qe te njohin te gjitha faktet e rrethanat.Nuk nderrojne gati kurre ide.

  4-POZICIONI I KATERT quhet pozicioni i USHTARIT:flen me barkun sipere me krahet te shtrira afer trupit:kush fle ne kete menyre jane pergjithesisht shume te mbyllur,te heshtur,te rizervuar,nuuk shoqerohen shumee nuk u pelqen te rrine ne mes te njerezve.Eshte shume kerkues e i rrepte si ndaj vetes ashtu edhe ndaj te tjereve.Tendon te zgjedhe shoqeri si veten.

  5-POZICIONI I PESTE quhet pozicioni i PARASHUTISTIT:fle me permbyse me krahet te perthyerperpara e mbi jastek.Pavareisht nga emri i pozicionit,keta persona nuk pelqejne situatat e ambientet ekstreme.Edhe pse jane te shoqerise,te zhurmshem,ofendohen shume shpejt e nuk pranojne kritikat.

  6-POZICIONI I GJASHTE quhet pozicioni i YLLIT TE DETIT:flene me barkun poshte e me krahet e kembet te shtrira e te larguara nga trupi.Te paktet persona qe flene keshtu(5%) jane shume te shkathet e bejne shume shpejt miqesi,sepse i kuptojne nevojat e te tjereve.Jane shpesh te gatshem te degjojne te tjeret e te ofrojne ndihmen atij qe ka nevoje Nuk preferojne te jene ne qender te vemendjes sepse jane te ndrojtur
  zona-ekonomike.com

 17. #17
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Ndoshta per momentin te duket se te qeteson,sidomos per ata qe kane ndonje dhimbje mesi(poshte),por kjo do tju sjelle probleme me vone sepse:
  -detyron shtyllen kurizore te mare nje pozicion jo normal.
  -rendon,lodh qafen sepse koka detyrimisht per tere naten do te jete e kthyer nga njera apo tjera ane.

  Pozicioni nr 1 ose pozicioni embrional qe quhet eshte me i keshillueshmi sepse:
  -clodh shtyllen kurizore dhe organet e brendeshme, sidomos nese ne mes te kembeve do te mbani edhe nje jastek.
  Jo me kote doktoret ua keshillojne kete pozicion grave shtatezena.
  Flm per pergj, epo zakonin hajt ta ndryshosh imen ...veshtire

 18. #18
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  18
  po un qe ter naten rrotullohem ...ca tipi te kem vaall ....;p
  skam asnje pozicjon fiks
  ne mengjes i kam floket si e cmendur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Crregullimet e gjumit
  Nga mentor1993 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2010, 10:23 PM
 2. Mungesa e gjumit provokon ankth dhe depresion
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2010, 06:37 PM
 3. Ja 7 vendtakimet e gjumit me ushqimin
  Nga ardona nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 10:31 PM
 4. Mungesa e gjumit favorizon ftohjen
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 11:08 AM
 5. 14 kėshilla pėr nė dhomėn e gjumit
  Nga Kliton nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-03-2009, 05:40 PM