Tė flasėsh me veten tė bėn mirė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Tė flasėsh me veten tė bėn mirė

  Receta Gatimi

  Tė folurit me vetveten ėshtė njė shenjė ēmendurie, por studime tė reja tregojnė se nė fakt, njė praktikė e tillė mund tė bėjė mirė nė jetėn e pėrditshme.
  Njė studim i Universitetit tė Pensilvanisė arriti nė pėrfundimin se tė folurit me veten ndihmon dukshėm nė rritjen e pėrqendrimit dhe pėrmirėson kujtesėn.
  Pėr shembull, nėse dikush nuk ėshtė nė gjendje qė tė gjejė ēelėsat, duke thėnė “ēelėsa, ēelėsa, ēelėsa” me vete, ka shumė gjasa qė tė kujtohet ku i ka vendosur.
  Studimi tregoi se nėpėrmjet shqiptimit tė fjalėve, truri ėshtė nė gjendje tė fokusohet mė shpejt drejt arritjes sė objektivit tė kėrkuar.
  Pėr tė provuar kėtė aftėsi, studiuesit bėnė njė eksperimente mbi grupe prej dhjetėra personash, tė cilėve iu kėrkua qė tė gjenin diēka tė rrallė, si gjalpi i kikirikut, nė njė supermarket tė panjohur pėr ta.
  Tė ndarė nė grupe, vullnetarėt duhet tė kėrkonin nė tre mėnyrė, disa duke mėrmėritur vazhdimisht “gjalp kikirikėsh” nė mendjen e tyre, tė tjerė duke marrė udhėzime se ku ndodhej gjalpi dhe grupi i tretė, pa asnjė udhėzim, por me kushtin qė tė kėrkonin normalisht, pa folur me vete.
  Rezultatet ishin tė qarta dhe pothuajse nė ēdo rast, njerėzit qė flisnin me vete arrinin tė pėrmbushnin detyrėn e gjetjes sė gjalpit tė kikirikut mė shpejtė se tė gjithė tė tjerėt.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  mos ,o zot se edhe kjo gje na ka ngel pa bere , por te paktem me ze apo pa ze duhet folur ,se po na degjoi njeri,,aha

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aliu Lexo postimin
  mos ,o zot se edhe kjo gje na ka ngel pa bere , por te paktem me ze apo pa ze duhet folur ,se po na degjoi njeri,,aha
  kur te jeshe vete normal me ze kur te jesh me shoqeri pa ze je i lirrrrrrrrrrrrrrr te besh ca te duash

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ne fakt esht e vertet qe ti thuash disa gjera me ze , i mban mend me mir
  un smesoj dot pa ze .

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  kam nje djal te axhit kur eshte vetem ti thu eshte vet i 3 ti edhe me duar reagon

 6. #6
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  kam nje djal te axhit kur eshte vetem ti thu eshte vet i 3 ti edhe me duar reagon
  lol , thuj te mbaj 1 pale kufje ne vesh te duket sikur flet ne telefon

 7. #7
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Tani i bie te behemi budallenj me zor, se ashtu te thon po fole me vete

 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  lol , thuj te mbaj 1 pale kufje ne vesh te duket sikur flet ne telefon
  jo jo ai ka qef te flasi me veten.... knaqe me shums e te bje muhabet me diken tjeter se shan kollaj kur eshte vet

 9. #9
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  dhe kjo na duhet te flasim me vete,

 10. #10
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  kur dehem ,por jo nga pija ......flas me veten

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mirė se rrini dhe Mirė se ju Gjeta
  Nga RockStar nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 01:54 PM
 2. PėrShėnDeTJe! Mirė Se Ju GjeTa e Mirė Se Erdha!
  Nga Bl3R0 nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 07:02 PM
 3. Pastroje veten!
  Nga Sefedini nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-07-2009, 08:58 PM
 4. Mire se ju gjeta o njerez e mire se erdha ;)
  Nga Lapraks4ever nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 12-07-2009, 01:43 PM
 5. per veten
  Nga briken nė forum Prezantohuni nė Forum
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-11-2008, 01:47 PM