Nuk e dini ku i leni ēelėsat? Filloni tė flisni vetė me vete


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Ide Nuk e dini ku i leni ēelėsat? Filloni tė flisni vetė me vete

  Receta Gatimi


  Nėse nuk mund t’ju kujtohet se ku keni lėnė diēka, pėrsėritni atė qė kėrkoni dhe me siguri do t’i gjeni mė shpejt sesa nėse heshtni, pohon studimi shkencor i dy universiteteve.

  Nėse do t’ju shikojnė ēuditshėm, por nėse flisni vetė me vete mund t’ju kujtohet se ku i keni lėnė syzet e diellit ose ēelėsat, zbulon studimi i pėrbashkėt i Universitetit Pennsylvania dhe Universitetit Wisconsin. Shkencėtarėt kanė dashur tė vėrtetojnė nėse pėrsėritja e fjalėve si “ēelėsat, ēelėsat, ku janė ēelėsat” ndikojnė pėr t’i gjetur mė shpejt, bėn tė ditur “Daily Mail”.

  Nė eksperimentin e parė shkencėtarėt vullnetarėve u kanė treguar 20 fotografi tė objekteve ė ndryshme, tė cilat pas kėsaj ėshtė dashur t’i gjenin duke i thėnė emrat e tyre me zė tė lartė. Nė fotografitė e caktuara ka pasur udhėzime se ku mund tė gjenden ato gjėra. Nė eksperimentin e dytė vullnetarėt ėshtė dashur tė kryenin shoping virtual, duke pėrdorur fotografitė e produkteve tė zakonshme. Pas kėsaj ėshtė dashur t’i gjenin ato produkte dhe atė sa mė shpejt.

  Vullnetarėt tė cilėt emrat e produkteve i kanė thėnė me zė tė lartė i kanė gjetur mė shpejt se ata qė i kanė kėrkuar nė heshtje, ka vėrtetuar studimi.

  “Thėnia e fjalėve me zė tė lartė ndihmon te fokusimi nė gjėrat e humbura dhe ėshtė mė efikase sesa tė shihen ato fjalė tė njėjta tė shkruara”, theksojnė udhėheqėsit e hulumtimit, profesor Gary Lupan dhe profesor Daniel Swingley.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  hahaha , interesante ...do e provoj njeher
  se sinqerisht kam probleme me kujtesen ne lidhje me mbajtjen mend te sendeve personale . cdo mengjes vete me vones ne shkoll , se smbaj mend ku le telefonin , a celsat , a ndonje gje tj

  te jet per ndonje muhabet a ndonje ngjarje ? uhhhhh i mbaj mend me pik e me presje .....nga kjo an jam top

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  lol labe

  un filloj te flas dicka, dhe tani e ke vene re qe sikur ajo shprehja "co 1 kashte dalin 6" dmth qe me 1 fjale te del 1 tem tjeter po ne ate temen qe ishe duke folur... dhe kur i hyn asaj tjetres (dmth un i hyj temes tjeter) e coj ne fund, por harroj se cfare isha duke thene ne fillim

  lol

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  hahahaha ....dhe po te te shaj un ne ndonje tem se mban mend ti dmth

  ti e ke nga duhani , normale

  do plakesh para kohe o lumadh ............

  http://1.bp.blogspot.com/-35R1BtR7DN...25281%2529.jpg ( iceman pas 10 vjetesh )

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  lool

  tybe ka plot faktore po... duhani... shyqyr qe eshte thuaj se mos te ishte edhe ky... mos vet (pyet)...

  lol, fix e paske gjet ket foton

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si ta besh nje djal per vete...
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 13-05-2013, 12:33 AM
 2. Pyet 100 vetė dhe bėj siē din vetė
  Nga vaaldr1n nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-09-2012, 02:52 PM
 3. Di tė bėsh pėr vete dikė
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-05-2012, 10:02 AM
 4. nifar nifar vete vete....
  Nga abdullah92 nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2011, 04:58 AM
 5. Fjalėt qė mori me vete
  Nga EMAUS nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-04-2008, 08:20 PM