Gjenerata e re RFID / GPS teknologjike i lejon instaluesit tė aktivizojė njė dozė vdekjeprurėse cianidi nė ēdo moment qė ai e konsideron tė nevojshme. Qeveria e SHBA-ve, ka si synim qė deri mė 2017-ėn tė ketė pajisur qytetarėt e saj me RFID chip.

Sipas specialistėve, chip-i RFID, ka aftėsi aktivizuese nė distancė me anė tė telekomandės, nė ēdo moment e ēdo kohė.
Kjo teknologji, pas stadit eksperimental tashmė ėshtė e disponueshme pėr autoritetet pėrkatėse, si dhe ėshtė e pajisur me njė sėrė metodash dhe detajesh, qė nga pulset magnetike deri tek mini-doza me cianid.

Niveli tjetėr, nė teknologjinė RFID i lejon qeverisė (dhe atyre tė cilėt e kanė ideuar, mbėshtetur dhe i favorizon ky projekt) tė… ‘shfarosin’ apo tė ‘vrasin’ cilindo duan kurdoherė.

Ky ėshtė njė realitet i ri, pėr tė cilin askush nuk mund tė jetė i sigurt se qeveritė pėrkatėse tė vendeve tė tyre nuk do ta aplikojnė kėtė metodė duke pajisur popullatėn me chip-a tė tillė.


Senati Amerikan, dėshiron dhe po programon tė votojė njė projektligj, i cili do tė detyrojė tė gjithė qytetarėt amerikanė tė pajisen me RFID chip.
Dhe kjo nuk do vonojė, pasi sipas tyre duhet qė deri mė 2017-ėn tė gjithė qytetarėt amerikanė tė jenė pajisur me tė…
Propagandimi dhe “shpėlarja” e trurit tė masės ka kohė qė ka filluar.
Pėr mė tepėr ndiqni videon qė vijon me detaje dhe pohime nga analistė, gazetarė dhe senatorė amerikanė: