Shkaku i divorceve !


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Shkaku i divorceve !

  Receta Gatimi

  Psikologėt pohojnė se 70 – 75 % e divorceve ndodhin pėr shkak tė lidhjeve para martesore. Kjo, pasi njė vajzė qė dikur ka pasur lidhje me njė djalė dhe tashmė ėshtė martuar, bėn krahasime mes djalit qė donte mė parė dhe tė shoqit.
  Njė krahasim i tillė ėshtė i pavend, pasi ajo krahason tė shoqin qė lodhet gjithė ditėn nė punė, vjen i raskapitur, ka angazhime tė shumta...
  Me njė tė ri i cili nuk kishte asnjė angazhim, gjithmonė e shihje tė qeshur,
  tė hijshėm, tė zbukuruar, flokėt e lyer me xhel, etj...

  Ēdo konflikt dhe mosmarrėveshje me tė shoqin, edhe pse ndoshta pa dashje,
  ajo e krahason me ēastet e bukura dhe tė lumtura qė kalonte me ish tė dashurin e saj.Siē e thamė dhe mė sipėr, ky krahasim ėshtė i padrejtė, pasi krahasohet mes njė personi qė ka kushedi sa pėrgjegjėsi, me njė tjetėr pa asnjė pėrgjegjėsi.

  Gjithsesi, lidhjet paramartesore ndikojnė negativisht dhe pas martese.
  Kėshtu fillon tė humbasė dhe dashuria mes kėtij ēifti tė martuar.

  Gjithashtu jane te shumta edhe rastet e divorceve
  per shkak te shikimit te shumte te telenovelave.
  Ne telenovela dhe romane eshte nje jete ndryshe larg realitetit.
  Femra sheh serialin e saj te preferuar ne shtepi dhe sigurisht aty veren
  se si burri e trajton gruan me dashuri dhe respekt.
  Dhe ne ato caste vjen i shoqi ne shtepi i cili i flet duke e urdheruar.
  Aty ajo ben krahasimin mes raporteve qe kane aktoret ne film, dhe jetes reale.
  Kjo gje ndikon negativisht ne aspektin shpirteror te nje cifti, dhe behet shkak
  per largimin e njeri-tjetrit, ku arrihet dhe deri ne divorc.

  E njėjta gjė ndodh dhe me tė riun qė para martese ka njohur katėr pesė vajza,
  por tani ėshtė martuar me dikė tjetėr.
  Ai krahason mes gruas sė tij e cila gjithė ditėn i duhet tė gatuajė,
  pastrojė fėmijėt dhe shtėpinė, dhe vajzės qė njihte dikur, tė bukur,
  me flokė tė krehur dhe tė mbajtur mirė, e parfumosur, e qeshur...
  Padyshim qė ky krahasim ėshtė i padrejtė

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  E lexova me shum vemendje kte artikull...
  dhe personalisht mendoj se nje divorc me kto motive do vinte vetem nga njerez te lekundshem , e adoleshent (ne mendime )
  sepse te martohesh me nje njeri nuk esht hap aq i leht ........do te thot qe te jesh me se e bindur per ate cka ndjen .......dhe ca lidhjesh ke pas ne te kaluaren...i ke len aty !

  Disa nga motivet qe mund te sjellin nje divorc ( sipas meje ) jan :
  Monotonia
  Tradhetia
  Konflikte te vazhdueshme
  Vese te ndryshme nga partneri (bixhoz , alkol etj )
  Problemet ekonomike....!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Zbulohet shkaku e sterilitetit, i hapet rrugė shėrimit !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-07-2013, 07:22 PM
 2. Ja shkaku i vdekjes se Whitney Houston !!
  Nga labja nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 27-03-2012, 07:26 PM
 3. Duhani - shkaku i parė i vdekjeve nė botė
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-04-2011, 09:17 AM
 4. Largohet nga puna shkaku i shkronjave tė mėdha nė e-maila
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 07:13 PM
 5. Mbipesha shkaku i Tragjedise
  Nga ReniX nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 04:27 PM