Edhe lėkura normale irritohet lehtėsisht,

por kurohet me ndonjė maskė. Ja se si mund tė bėni maska nė shtėpi pėr kujdesin e lėkurės normale!
Konservuesit, emulgatorėt, vajrat minerale dhe derivatet e tjera tė naftės nė preparatet kozmetike janė tė dėmshme pėr lėkurė, tregojnė studimet e reja.

Pėr fytyrė mė tė pėrshtatshme janė preparatet natyrore tė freskėta.


1. Trangullin e prerė nė rrathė, sikurse pėr sallatė dhe i rendojmė nė tėrė fytyrėn, kėtė e heqim pas 20 min. Kjo pėrdoret si tonik freskues tek lėkura normale.


2. Pėrzieni dy lugė djathė tė freskėt, me njė lugė mjaltė dhe dy pika vaji. Pastaj kėtė masė e shpėrndani nė lėkurė plotėsisht. tė pastėr. E leni tė qėndrojė 20 min. dhe pastaj e largoni me tampon pambuku tė lagur nė qumėsht tė vakėt. Kjo maskė e freskon, e ushqen dhe e pastron lėkurėn ..


3. Mollėn e freskėt e imtėsoni nė rende nė anėn mė tė imtė, dhe pastaj nė fytyrėn plotėsisht tė pastėr e veni kėtė maskė. Shtrihuni dhe pas 20 min. e hiqni me ujė tė vakėt. Do tė vėreni se lėkura do tė jetė shumė e freskėt. Maska nga kjo formė e mollės do tė jetė shumė e mirė pėr lėkurėn normale, qė nuk ėshtė as e thatė e as e yndyrshme.

Burimi: Telegrafi