Script per gjetjen Automatike te Sistemit Operativ


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  Pinguin Script per gjetjen Automatike te Sistemit Operativ

  Receta Gatimi

  Ky eshte nje script ne PHP per gjetjen e shfletueseve dhe Sistemit Operativ. Shpesh here ndertuesit e faqeve te Internetit duhet te zgjedhin te "spostojne" vizitoret ne baze te aparatit qe ata jane duke perdorur.
  Pra nese nje perdorues eshte duke vizituar faqen tone me iPhone, ai do te "spostohet" tek pamja per telefonat celular. Dhe keshtu me radhe.
  Meposhte paraqitet nje pjese e kodit per te kryer kete pune.
  Kodi PHP:
  <?php

  $agent 
  $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'];

  if(
  preg_match('/Linux/i',$agent)) $os 'Linux';
    elseif(
  preg_match('/Mac/i',$agent)) $os 'Mac';
    elseif(
  preg_match('/iPhone/i',$agent)) $os 'iPhone';
    elseif(
  preg_match('/iPad/i',$agent)) $os 'iPad';
    elseif(
  preg_match('/Droid/i',$agent)) $os 'Droid';
    elseif(
  preg_match('/Unix/i',$agent)) $os 'Unix';
    elseif(
  preg_match('/Windows/i',$agent)) $os 'Windows';
    else 
  $os 'IPanjohur';

  if(
  preg_match('/Firefox/i',$agent)) $br 'Opera';
    elseif(
  preg_match('/Chrome/i',$agent)) $br 'Chrome';
    elseif(
  preg_match('/Opera/i',$agent)) $br 'Firefox';
    elseif(
  preg_match('/MSIE/i',$agent)) $br 'IE';
    else 
  $bs 'IPanjohur';

  ?>
  Perdorimi i kodit dhe spostimi i vizitoreve sipas shfletuesit apo sistemit qe po per per te na vizituar.

  Kodi PHP:
  if($os=='Linux')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Linux';
    }

  if(
  $os=='Mac')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor MacOS';
    }

  if(
  $os=='iPhone')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor iPhone';
    }

  if(
  $os=='iPad')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor iPad';
    }

  if(
  $os=='Droid')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Droid';
    }

  if(
  $os=='Unix')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Unix';
    }

  if(
  $os=='Unknown')
    {
      echo 
  'Hmmm, nuk arritem te gjenim ēfare po perdroni.';
    }

  // Mbi shfletuesin

  if($br=='Firefox')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Firefox';
    }

  if(
  $br=='Chrome')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Chrome';
    }

  if(
  $br=='Opera')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Opera';
    }

  if(
  $br=='MSIE')
    {
      echo 
  'Jeni duke perdor Microsoft Internet Explorer';
    }

  if(
  $br=='Unknown')
    {
      echo 
  'Nuk arritem te gjeni shfletuesin tuaj';
    } 

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e El3m3nT
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Vendndodhja
  Peje/Kosova
  Postime
  7
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kjo duket e bukur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Problem me gjetjen e Drajvera-ve
  Nga gjendar nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 03-04-2011, 07:20 PM
 2. Pėrditėsime automatike nė Firefox 4
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-08-2010, 07:43 PM
 3. Policia braziliane kap automatikė dhe revole prej ari dhe djamanti
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-05-2010, 02:12 PM
 4. Gazetarėt, 10 mijė euro pėr gjetjen e Taēit
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2009, 05:04 PM
 5. Pėrditėsim i sistemit operativ iPhone OS
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-10-2009, 08:07 PM

Etiketat pėr kėtė Temė