Lexojeni tregim shum interesant..Ja vlen


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12

  Post Lexojeni tregim shum interesant..Ja vlen

  Receta Gatimi

  Diku ishin 2 shok qė duheshin aq shume saqė mund te sakrifikonin gjithēka per njeri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve e kishin qėndruar nė te njėjtėn shtėpi. Njeri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shume bujar.

  Vjen nje ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnje pėrpjekje nuk ndikonte ne pėrmirėsimin e punės . Shkon tek shoku i tij bujar e i kėrkon qė ta ndihmojė me nje shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte e ia dhuroi me shume dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le te jete e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė.

  Shoku qė nuk kursehej per asgjė, tashmė ishte fejuar e priste qė sė shpejti te martohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua tė te them diēka shume tė rėndėsishme, por sdi se si”, i tha ai.Te ketė vallė gjė mė te rėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.Dėgjo vėlla, mua me pėlqen shume e fejuara jote, prandaj dua te martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe.

  Pas nje qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė e nga dashuria qė kishte per shokun e tij s’ia refuzoi atė. “Le te bėhet ajo qė thua ti”,- i tha e kėshtu u nda nga e fejuara per te bėrė te lumtur mikun e tij.

  Kalojnė vite dhe punėt e mikut te mirė po i shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj te kėrkoj pune tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet te mė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti ne portėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė te ndihmojė”, i tha ai e ashtu e pėrcolli

  I miri, i mėrzitur per atė qė kishte ndodhur nisi te mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė,s'dihet si kanė ardhur punėt, prandaj s mė ndihmoi dot…

  Kaluan dite djali bujar takon nrrugė 1 burrė te vjetėr e te sėmurė, qė po i afronte vdekja. E merr, e ēon ne shtėpinė e tij , e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund te gjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. 1 avokat troket ne derėn e shtėpisė sė djalit bujar e i thotė qė plaku te cilin kishte ndihmuar kishte qenė shume i pasur dhe e i kishte lėnė atij te gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr 1 shtėpi pranė asaj te mikut tė tij. 1 ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon 1 grua tė lodhur e te sėmurė qė i kėrkon diēka per tė ngrėnė pasi ishte shume e uritur. Djali, e merr ne shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte vetem i kėrkon asaj qė te qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, un shkoj ne punė e vij. Kėshtu as ti s'mbetesh rrugėve, as unė s'vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi.

  Pas disa kohėsh, gruaja, e kthyer nė nje nėnė per djalin qė e kishte ndihmuar aq shume, i kėrkon atij qė te gjej 1 vajzė e te martohet. “Ne fakt, dhe unė kam menduar, por deri tani smė ka dalė ndonje njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi te martohej me nje vajzė qė e njihte nga afėr. 2 tė rinjtė njihen dhe mė ne fund vendosin te martohen. Erdhi koha per dasmėn dhe te riut bujar i duhej tė mendonte per te ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte dhe mikun e tij te vjetėr. “Miqėsia jonė duhet tjetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atė nė kete ditė te lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn.

  Ne ditėn e dasmės, dhėndri e nusja dukej se ishin mė te bukur se gjithkush tjeter. Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi te shpjegojė historinė e jetės sė tij.

  Nje herė e nje kohe, kam pasur 1 mik per kokė. E doja shume e jepja kokėn per tė. Nje ditė, kur punėt po i shkonin keq, mė kėrkoi para e i dhashė gjithēka . Nje ditė tjeter, me kėrkoi te fejuarėn qė e doja shume. I mėrzitur, i dhashė dhe atė, se nė ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohėsh, kur un isha ne gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kėrkova punė. smė dha, madje me nje zė tė vrazhdė gati sa smė pėrzuri. U mėrzita, por pėrsėri smund te mendoja keq per tė. Ishte miku im i shtrenjtė.

  Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė:

  Nje herė e Nje kohė dhe unė kisha nje mik per kokė. Kur punėt spo mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė e mė dha gjithēka kishte. i kėrkova dhe te fejuarėn edhe atė ma dha. Arsyeja pse i kėrkova te fejuarėn, ishte se ajo vajzė s’ishte e duhura per tė, ishte 1 grua e pamoralshme. Ne ketė mėnyrė, shpėtova mikun tim te shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė per tė. Nje ditė, kur punėt spo i shkonin mire miku erdhi e kėrkoi punė nga unė. Une si dhashė diēka tė tillė, pasi smund tė urdhėroja atė qė te bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi ne rrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes e unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė te gjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė te kujdesej per mikun tim e ta ndihmonte qė te kalonte 1 jetė sa mė te qetė. Ndėrsa vajza me te cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė te martohej me mikun tim.. . .
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga abdullah92; 11-06-2012 mė 09:51 PM.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Shum interesant artikulli , sa mir kur te keshe ni shok till afer.

 3. #3
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Shum interesant artikulli , sa mir kur te keshe ni shok till afer.
  Rralle mund te gjejme te tille shoke ne keto dite

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga abdullah92 Lexo postimin
  Rralle mund te gjejme te tille shoke ne keto dite
  e vertet fatkeqsisht , por ku ta dim sa eshte i vertet ky artikull ? sepse ase edhe vllai per vllaun nuk ben sakrific till ti siq paska ber ky per shokun. e lere me per mikun, ndoshta ka njerz te mir akoma.

 5. #5
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  e vertet fatkeqsisht , por ku ta dim sa eshte i vertet ky artikull ? sepse ase edhe vllai per vllaun nuk ben sakrific till ti siq paska ber ky per shokun. e lere me per mikun, ndoshta ka njerz te mir akoma.
  Ke Te Drejte qe rralle mund te gjejme nje mik te tille por qe ka te tille ka por jane pakice ,,

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  E pra ne duhet vete te jemi se pari till,pra te rregullojm gjendjen ton , pastaj te kerkojm mikun

 7. #7
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  E pra ne duhet vete te jemi se pari till,pra te rregullojm gjendjen ton , pastaj te kerkojm mikun
  E Vertete Se Pari duhet te jemi vete te tille qe te kemi nje te tille "

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Test Interesant
  Nga ingal nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-12-2015, 04:46 PM
 2. Tregim shum i bukur
  Nga abdullah92 nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-06-2012, 09:43 PM
 3. Script Interesant,Provojeni
  Nga kristimcs nė forum Webmaster Area
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 02:11 PM
 4. Nje sit interesant per femijet
  Nga genocid nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2009, 06:17 PM
 5. Lexojeni se jane te lezecme
  Nga briken nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-11-2008, 10:05 AM