Me ligjin e saj tė lartė, Feja Islame ka paraqitur para ēdonjėri (tė fejuarit e tė fejuarės) rregulla dhe norma tė caktuara. Nė qoftė se njerėzit bazohen nė udhėzimet e tij dhe shkojnė rrugės sė tij, atėherė martesa do tė ishte nė njė shkallė tė lartė kuptimi tė dashurisė dhe marrėveshjes, qė do ta formonte familijen me djem dhe vajza, me njė besim tė lartė tė ndėrsjellė, me moral tė fortė trup tė shėndoshė, mentalitet tė pjekur dhe shpirt tė pastėr e tė qetė.

Ja pra, rregullat dhe vendimet mė kryesore:

1. ZGJEDHJA E BASHKĖSHORTES ME BAZĖ TĖ FORTĖ FETARE

Kur themi bazė e fortė fetare, e kemi qėllimin te kuptimi i vėrtetė pėr Islamin dhe praktikimin e vlerave dhe edukatės sė tij tė lartė. Qėllimin e kemi edhe te pėrmbajtja e plotė e sistemit tė Sheriatit dhe parimeve tė tij tė pėrgjithshme. Kur tė jenė nė nivel tė lartė tė kuptimit, tė praktikimit dhe pėrmbajtjes sė rregullave islame, atėherė do tė quhen besimtarė tė moralshėm, ndėrsa kur njėri prej tyre nuk ėshtė nė kėtė shkallė tė kuptimit, praktikimit dhe pėrmbajtjes sė rregullave tė Islamit, atėherė nėnkuptohet qė ai ėshtė i devijuar, moralprishur dhe larg Islamit, sado qė para njerėzve tė paraqitet se ėshtė i mirė, i devotshėm dhe besimtar i fortė. Lidhur me kėtė, ata qė duan tė martohen i udhėzon edhe Muhammedi alejhi-selam, qė tė zgjedhin burrin ose gruan me Besim Islam, qė gruaja t'i kryejė obligimet ndaj burrit, fėmijėve dhe shtėpisė.

Transmetuan Buhariu, Muslimi dh tė tjerėt nga Ebu Hurejra (Zoti qoftė i kėnaqur me tė),se Muhammedi alejhi-selam ka thėnė: "

Femrėn e martojnė katėr gjėra: pasuria, nderi familjar, bukuria dhe feja. Zgjedhe fetaren, tė Lumtė!"

Nga ana tjetėr, Pejgamberi alejhi-selam i udhėzon pėrgjegjėsit (prindėrit) qė bijės sė tyre t'i kėrkojnė njė bashkėshort fetar dhe tė moralshėm, pėr t'i kryer obligimet ndaj familjes, bashkėshortes dhe fėmijėve. Po ashtu ta ruajė nderin me xhelozi dhe tė kujdeset pėr nevojat e pėrgjithshme tė familjes.

Transmetoi Tirmidhiu nga Muhammedi alejhi-selam, ku thuhet: "Nėse vjen te ju ndonjė djalė tė cilit ia pėlqeni fenė dhe moralin-martojeni, e nė qoftė se nuk e bėni kėtė (d.m.th. nuk martoni vajzėn tuaj me tė) do tė bėhet trazirė dhe rrėmujė e madhe mbi tokė."

A ka gjė mė tė keqe se femra tė bie nė kthetrat e njė tė fejuari ateist e tė pamoralshėm, i cili nuk e pėrfill as bashkėshorten, as farefisin, e as marrėveshjen, ashtu sic nuk u kushton rėndėsi nderit, xhelozisė, besnikėrisė dhe familjes?

A ka mynxyrė (tė keqe) mė tė madhe se sa gruaja besimtare tė gjendet nė kthetrat e njė burri tė shthurur e tė pamoralshėm, i cili i detyron tė zhvishet dhe tė shoqėrohet me burra tė huaj, tė konsumojė alkohol dhe tė vallėzojė me tė huajt, tė largohet nga pėrgjegjėsia e fesė dhe moralit?

Sa femra muslimane qė kanė qenė shumė shembuj tė nderit dhe pastėrtisė, (fatkeqėsisht) kur shkojnė nė njė shtėpi tė pamoralshme dhe te njė burrė i shfrenuar, nėn ndikimin e tij bėhen gra tė pamoralshme, qė nuk u kushtojnė rėndėsi parimeve tė vlefshme, pikėpamjeve pėr nderin dhe pastėrtinė! S'ka dyshim se prej tyre do tė linden e do tė rriten fėmijė qė do tė bėhen tė pamoralshėm, pėrvec nė rastet kur tė gjendet ndonjė njeri qė i nxjerr nga ajo vorbull e coroditjes dhe i udhėzon nė udhė tė drejtė. Pra, zgjedhja e femrės me baza fetare dhe morale ėshtė njė prej kushteve mė tė rėndėsishme qė do t'u sigurojė bashkėshortėve harmoni tė plotė, fėmijėve edukim tė mirė, ndėrsa familjes nder dhe stabilitet tė duhur.

2. ZGJEDHJA E BASHKĖSHORTES NGA NJĖ FAMILJE FISNIKE DHE E NDERSHME

Njė nga rregullat e Islamit pėr zgjedhjen e shokut (shoqes) tė jetės, ėshtė qė bashkėshortja tė jetė nga njė familje fisnike dhe e dėgjuar pėr mirėsi, nder e moral, pėr shkak se njerėzit janė burimi i sė mirės dhe i sė keqes; dikush ėshtė i nderuar e dikush i poshtėruar, dikush i moralshėm e dikush i pamoralshėm. Pikėrisht nė ndryshimin e cilėsive ka aluduar edhe Muhammedi alejhi-selam, kur u shpreh me fjalėt:

"Njerėzit dallohen sipas tė mirės dhe tė keqes, sic dallohen edhe metalet; ai qė ka qenė i pajisur me virtyte tė mira nė kohėn e injorancės, i gėzon po ashtu edhe nė Islam, nėse i praktikon rregullat islame" (transm. Tajalisiu, Ibnu Meni-i dhe Askeriu).

Pėr kėtė shkak Muhammedi alejhi-selam porositi cdonjėri qė do tė martohet, qė ta zgjedhė bashkėshorten me baza tė shėndosha tė nderit dhe mirėsisė.

Ja disa hadithe tė Pejgamberit alejhi-selam lidhur me kėtė:

Transmetuan Daru Kutni, Askeriu dhe Ibnu Adi nga Ebu Said El-Huderi, ku thuhet se Muhammedi alejhi-selam ka thėnė: "Ruhuni nga barishtet e plehut!" Sahabėt pyetėn se cka janė barishte plehu. Muhammedi alejhi-selam u pėrgjigj: "Gruja e bukur nė njė reth tė prishur".

Transmetuan Ibnu Maxhe, Daru Kutni dhe Hakimi nga Aisheja (Zoti qoftė i kėnaqur me tė), nė njė hadith Merfuč: "Kėrkoni gra tė mira dhe fisnike,se prejardhja trashėgohet".

Po ashtu transmetuan Ibnu Adi dhe Ibnu Asakiri nga Aisheja (Zoti qoftė i kėnaqur me tė) edhe njė hadith merfuė: "Kėrkoni pėr martesė gra tė mira dhe fisnike, sepse ato lindin (fėmijė) tė ngjashėm me vėllezėrit dhe motrat e tyre."

Nė njė transmetim tjetėr thuhet: "Kėrkoni vende tė volitshme pėr martesė, se ndoshta fėmija ngjet nga dajallarėt e tij".

Transmetoi Ibnu Adi nė librin e tij "El-Kamil", nė njė hadith merfuė: "Martohuni me njė vajzė familjare se prejardhja trashėgohet".

Tė gjitha kėto hadithe i udhėzojnė ata qė dėshirojnė tė martohen qė gratė t'i zgjedhin nga njė rreth i mirė, tė kenė prejardhje nga stėrgjyshėr tė lavdėruar e bujarė. Ndoshta kėtu qėndron e fshehta qė nga kėto bashkėshortė tė lindin fėmijė tė ndershėm, tė pajisur me moral qė, nga nėnat sė bashku me qumėshtin e vlefshėm qė e thithin, tė edukohen mirė dhe me moral tė shėndoshė!

Duke u nisur nga ky parim, Othman ibn Ebil'As Eth-Thekafij i porositi djemtė e tij qė t'i zgjedhin bashkėshortet dhe t'i largohen derės sė keqe. Ja edhe fjalėt e tij:

" O bir! I maturi ėshtė mbjellės, pra le tė shikojė njeriu ku e mbjell farėn e tij, sepse gjaku i keq shumė pak lind, atėherė zgjedhni, edhe nė rast se zgjatet ajo (martesa)"

Pėr t'i vėrtetuar kėto fjalė, ja pėrgjigjja e Omer El-Farukut( Zoti qoftė i kėnaqur me tė), kur e pyeti njėri prej fėmijėve tė tij se cfarė detyre ka prindi ndaj fėmijės sė vet:

"Tė zgjedhė nėnė tė mirė pėr fėmijėt, ta pagėzojė me emėr tė mirė fėmijėn dhe t'i mėsojė Kur'anin."

Pėr ata qė duan tė martohen s'ka rrugėdalje tjetėr, pėrvec se t'i zgjedhin bashkėshortet e mira e me prejardhje tė mirė, kėshtu qė tė kenė bashkėshortėsi tė lumtur dhe tė kenė familje tė pastėr, pasardhės dhe besimtarė tė mirė.

3. TAKIMI ME TĖ FEJUARĖN

Feja Islame e ka ligjėsuar qė tė fejuarit tė shihen mes vete pėr ta pasur tė qartė zgjedhjen e bashkėshortit. Kėtė gjė nė mėnyrė origjinale e pohon transmetimi i Tirmishiut, Nesaiut, Ibnu Maxhes dhe Buhariut, ku Mugire Ibnu Shu'be fejoi njė femėr e mandej Muhammedi alejhi-selam i tha:

"Shikoje atė, se ky shikim ėshtė mėnyra mė e mirė qė mes jush tė vazhdojnė dashuria dhe marrėveshja."

Po ashtu kjo shihet edhe nė njė transmetim tjetėr tė Muslimit dhe Nesaiut, ku njė njėri erdhi te Muhammedi alejhi-selam dhe i tregoi sė ėshtė fejuar me njė vajzė prej Ensarėve, kurse Muhammedi alejhi-selam atij i tha:

"A e ke parė atė"?

Ai iu pėrgjigj se nuk e kishte parė.

Muhammedi alejhi-selam i tha: "Shikoje atė se nė sytė e Ensareve ka dicka". (do tė thotė se gratė e Ensarėve i kanė sytė e vegjėl, ndėrsa arabėt sytė e tillė s'i kanė pėlqyer)".

Pėr kėtė shikimi ka rregulla, tė cilave i fejuari duhet t'u pėrmbahet:

1. Nuk i lejohet njė tė riu qė tė takohet me njė femėr, pėrvec nė qoftė se ka vendosur sinqerisht qė tė martohet.

Transmetuan Ahmedi dhe Ibnu Maxhe nga Muhammedi alejhi-selam, ku thuhet:

"Nė qoftė se All-llahu ia fut nė zemėr njė njeriu pėr ta fejuar njė femėr, s'ka gjė nėse e sheh atė femėr (pėr shkak se e ka me seriozitet)".

2. Tė fejuarit i lejohet qė t'i shohė te e fejuara vetėm fytyrėn dhe duart e saj, pėr shkak se shikimi nė fytyrė e pasqyron trupin, kurse duart janė zakonisht tė zhveshura. Vėrtetimi pėr atė se qėllimi i shikimit ėshtė fytyra, ėshtė fjala e Muhammedit alejhi-selam qė ai tha personit pėr tė cilin u fol pak mė lart:

"Shikojė atė, se nė sytė e Ensareve ka dicka."

Ajo qė vėrteton se tė fejuarit s'i lejohet tė shikojė tek e fejuara asgjė tjetėr pėrvec fytyrės dhe duarve, ėshtė edhe transmetimi i Hakimit kur Muhammedi alejhi-selam e dėrgoi Ummu Sulejmin te njė femėr dhe i tha: "Shikoja kėmbėt dhe merri erė gojės sė saj"!

Sikur tė lejohej shikimi i pjesėve tė tjera tė trupit, kėtė me siguri do ta kishte bėrė edhe Muhammedi alejhi-selam. Pa dyshim ai ėshtė i pastėr.

3. Lejohet qė shikimi tė pėrseritet sipas nevojės, pėrderisa pamja e saj t'i mbetet nė kujtesė. Si argument pėr pėrsėritjen e shikimit, ėshtė fjala e Muhammedit alejhi-selam, kur thotė:

"Shikoje atė."

Prej kėsaj kuptohet se shikimi mund tė pėrsėritet pėr shkak se nuk ėshtė kufizuar me njė ose dy herė....

4. Lejohet bashkėbisedimi nė momentin e takimit, pėr shkak se zėri i gruas te shumica e dijetarėve s'ėshtė auret. Muhammedi alejhi-selam ka biseduar me gratė. Sahabėt (Zoti qoftė i kėnaqur me ta) i kanė pyetur gratė e Muhammedit alejhi-selam pas vdekjes sė tij pėr hadithet dhe vendimet e Sheriatit. Biseda ndėrmjet sahabėve dhe grave tė Muhammedit alejhi-selam ėshtė zhvilluar prapa njė perdeje.

5. S'lejohet tė takoheni me tė fejuarėn nė asnjė rast, pėr shkak se ajo ėshtė e huaj para kontratės. Sheriati e ndalon takimin me tė huajėn. Transmetoi Buhariu nga Aisheja (Zoti qoftė i kėnaqur me tė), ku thuhet:

"Dora e Muhammedit alejhi-selam nuk ka prekur dorėn e ndonjė grua nė raste tė besėlidhjes, por besėlidhja ka qenė me fjalė."

6. S'lejohet qėndrimi i tė fejuarve sė bashku pa praninė e ndonjė shoqėruesi, dhe atė nga ana e vajzės, me tė cilin i ndalohet martesa, pėr shkak se Islami e ndalon qėndrimin bashkė me ndonjė femėr tė huaj. Nė transmetimin e Buahriut dhe Muslimit nga Muhammedi alejhi-selam thuhet:

"Kini kujdes, tė mos vetmohet njeriu me ndonjė femėr (tė huaj) dhe tė mos udhėtojė ajo pa shoqėrimin e ndonjė tė afėrmi (babai, vėllai etj.)"

7.Lejohet i fejuari ta shofė tė fejuarėn nė rast mosdijeje tė saj pėr kėtė shikim. Transmeton Ahmedi nga Muhammedi alejhi-selam, ku thuhet:

"Kur dikush e fejon ndonjė femėr, s'ėshtė mėkat qė ta shikojė, nėse e shikon pėr fejesė, edhe kur ajo nuk e di".

Kėto janė rregullat qė ia caktonė Islami tė fėjuarit nė rrugėn e tij pėr martesė, kurse ai qė largohet nga kėto rregulla dhe merr rrugė tjetėr, ėshtė njėri prej atyre qė e ka merrituar mėkatin dhe ka kundėrshtuar Ligjin e Islamit!

4. FEJESA MBI FEJESĖ

Nė qoftė se njė njeri feta dhe i moralshėm kėrkon tė fejojė njė femėr dhe prej familjes sė saj pret pėrgjigje pozitive, atėherė ndalohet rreptėsisht qė dikush tjetėr ta fejojė kėtė femėr, pėrderisa i pari tė heqė dorė nga kjo fejesė ose tė japė leje.

Transmetoi Buhariu nga Muhammedi alejhi-selam, ku thuhet:

"Tė mos fejojė kush mbi fejesėn e vėllait (musliman) tė tij, pėrderisa i pari tė heqė dorė ose t'i japė leje."

Pėr ata qė kuptojnė, shihet qartė se fejesa mbi fejesė shkakton urrejtje, trashėgon urrejtje tė fshehtė, shkatėrron ekzistencėn e popullit, pėrcan unitetin dhe pėrhap shpifjet dhe pėrgojimin nė popull.

Ibnu El-Kasimi, shoku i Malikut, shpreh mendimin se fejesa mbi fejesė mund tė realizohet nė qoftė se i fejuari i parė ėshtė i pamoralshėm. Tė njejtin mendim e jep edhe Ibėn El-Arabi El-Maliki.

5.PĖLQIMI I FEMRĖS

Prej kushteve themelore tė kurorėzimit ėshtė edhe pėlqimi i femrės. Nėse s'pajtohet, atėherė kontrata ėshtė e pavlefshme, mjafton edhe vetėm heshtja e beqares kur duhet marrė mendimin e saj, pėr shkak se tek ajo si zakonisht mbizotėron mė shumė turpi.

Vejushės i duhet tė deklarohet kur merret mendimi i saj pėr martesė. Muhammedi alejhi-selam thotė:

"S'vlen martesa e vejushės derisa tė pyetet dhe tė merret pėlqimi i saj. S'vlen martesa e beqares derisa tė merret leje prej saj". Kur e pyetėn: " O i Derguar i All-llahut, si ėshtė leja e saj?" Muhammedi alejhi-selam tha: Tė heshtė". (Transmeton Buhariu, Muslimi dhe Es-Habu Suneni)

Transmetuan Nesaiu dhe Ibnu Maxhe: "Kur njė vajzė erdhi te Muhammedi alejhi selam dhe i tha:

"Babai im mė ka martuar me djalin e vėllait tė tij pėr t'ia mbuluar atij mangėsitė" Muhammedi alejhi-selam ia la tė lirė asaj qė nė kėtė rastė tė veprojė si tė dojė ajo.

Ajo tha: " Unė e lejova atė qė bėri bab im, vetėm se desha qė femrat ta dijnė se prindėrit s'kanė tė drejtė nė kėtė ceshtje (ta martojnė vajzėn pa lejen e saj)."

6. PĖLQIMI I PĖRGJEGJĖSIT

Pėrgjegjės ėshtė mė i afėrmi i femrės si p.sh. babi, gjyshi, vėllai dhe xhaxhai. S'pranohet kontrata vetėm me pėlqimin e pėrgjegjėsit pėr martesėn, pėr shkak se femra mund tė martohet me ndonjė qė s'ėshtė i nivelit tė saj ose qė s'ka mundėsi qė t'i kryejė detyrat ndaj saj, apo ėshtė ndonjė njeri amoral qė s'u pėrmbahet dispozitave tė All-llahut xhel-leshanehu.

Pėr kėtė, Islami e kushtėzon pėlqimin e pėrgjegjėsit dhe atė nė hadithin qė e transmetoi Es-Habu Essuneni pėrvec Nesaiut, nga Muhammedi alejhi-selam, ku thuhet:

"Cila grue martohet pa lejen e pėrgjegjėsit tė saj, kontrata e kėsaj martese ėshtė e pavlefshme, kontrata e kėsaj martese ėshtė e pavlefshme."

Gjithashtu nė hadithin tė cilin e transmetuan Tirmidhiu dhe Ebu Davudi thuhet: " S'vlen kontrata e martesės pa pėrgjegjėsin e saj."

Nė rast se pėrgjegjėsi i vajzės e refuzon martesėn e saj dhe ka njė qėndrim tė ashpėr ndaj kėsaj martese, duke mos paraqitur kurrfarė shkaku tė arsyeshėm ndaj kėtij refuzimi,atėherė vajza ka tė drejtė paditjeje tė gjykatėsi. Nėse gjykatėsi musliman sheh se shkaqet me tė cilat arsyetohet ai janė pa vend, atėherė urdhėron qė ajo tė martohet. Nė qoftė se ende ėshtė kėmbėngulės, atėherė ka tė drejtė ta martojė gjykatėsi me fė fejuarin, duke mos i kushtuar rėndėsi kundėrshtimit tė pėrgjegjėsit tė saj.

Transmetoi Es-Habu Suneni pėrvec Nesaiut, nga Muhammedi alejhi-selam ku thuhet: "Nė qoftė se grinden, atėherė gjykatėsi musliman (nė shtetin Islam) ėshtė pėrgjegjės pėr atė qė s'ka pėrgjegjės".