Cili ėshtė ēmimi i dashurisė?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Talking Cili ėshtė ēmimi i dashurisė?

  Receta Gatimi


  Dashuria ndoshta edhe ėshtė shpikur pėr tė varfrit, por paraja dhe prona nuk janė gjėrat e vetme nė tė cilat dashuria e merr hakun e vet nė jetėt tona.Pavarėsisht asaj qė pėlqejnė tė flasin se si dashuria ėshtė diēka tė cilėn e shijojnė kryesisht ata tė varfrit (pasi qė nuk mund t’i lejojnė vetes asnjė gjė tjetėr), dashuria e ka ēmimin e vet, por jo domosdo atė nė tė cilin do tė kishit menduar sė pari.

  Hulumtuesit nga Universiteti nė Oxford kanė kryer hulumtimin i cili pėr herė tė parė nė histori ka tentuar tė pėrgjigjet nė ēėshtjen e ndikimit tė gjetjes sė dashurisė sė re nė numrin e miqve qė i ka ai person. Rezultatet kanė befasuar edhe vetė shkencėtarėt.

  Sipas tij doli qė me fillimin e lidhjes sė re, personi mesatar heq dorė nga madje dy miq tė ngushtė. Shkencėtarėt kanė hulumtuar numrin e njerėzve nė rrjetin e ngushtė tė personave tė afėrt qė i ka dikush dhe kanė pėrfunduar qė me hyrjen nė lidhjen e re ai numėr zvogėlohet nga pesė nė katėr. Pasi qė njė nga ato persona ėshtė partneri i ri, ėshtė lehtė tė pėrfundohet se si nė fakt humben dy miq tė afėrt.

  Profesori Dunbar, autor i studimit, pohon se si shpjegimi mė i mundshėm i kėtij fenomeni qėndron nė mungesėn e kohės sė lirė, tė cilėn personi mund t’ua kushtojė miqve, pasi qė lidhja e re shumicės nga ne i merr njė pjesė tė konsiderueshme tė pėrditshmėrisė.

  Pėr nevojat e hulumtimit, rrethi i miqve tė ngushtė definohet me miqtė tė cilėt i takojmė tė paktėn njė herė nė javė dhe nė mbėshtetjen emocionale tė tė cilėve mund tė llogarisim kur e kemi vėshtirė. Meshkujt mesatarisht kanė mes katėr dhe pesė miq tė ngushtė, ndėrsa te femrat kjo shifėr ėshtė nė mes pesė dhe gjashtė.

  Ėshtė treguar edhe se si rrethi mė i “gjerė” shoqėror i personit mesatar ka rreth 150 njerėz, ku janė numėruar miqtė, familja dhe tė njohurit. Ėshtė interesant qė personat mesatarė njėkohėsisht kanė 229 miq apo shokė nė Facebook.

  Burimi: Koha Net

 2. #2
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  per ket duhet te kerkosh ne burse ,luhatjet e fundit nuk percaktojne cmim standart ......

 3. #3
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Te rendesh pas ketyre shkronjave...duke pesuar...gjithmone humbje....cmim qe e paguan shtrenjt...dhe nuk fiton asgje!...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cili eshte WEB BROWSER me i mire?
  Nga kristimcs nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 02-02-2015, 03:43 PM
 2. Cili eshte vesi yt me i keq?
  Nga medlina nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 14-12-2013, 10:22 PM
 3. Cili eshte Talenti juaj?
  Nga gjendar nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 10:26 AM
 4. Cili eshte vesi yt me i keq ?
  Nga Lirenti nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 15-04-2012, 04:22 PM
 5. E keqja ėshtė mungesė e dashurisė!
  Nga Erdi nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-06-2011, 07:32 AM

Etiketat pėr kėtė Temė