Siē mbėshtesin studiuesit e Universitetit tė Shkencave dhe Teknologjisė tė Norvegjisė, bashkėjetesa me tė dashurin tuaj dhe planet tuaja tė pėrbashkėta pėr martesė mund tė vogėlojnė ndjeshėm simptomat e bulimisė.

Megjithatė, rezultatet e studimit tė revistės shkencore “American Journal of Medical Genetics: (sipas tė cilave ērregullimet ushqimore ndoshta i dedikohen nė pėrqindje tė madhe gjeneve e trashėgimisė), nė shfaqjen e bulimisė luajnė rol dhe faktorėt kulturorė.Shfaqja e modeleve tė caktuara nga mediat dhe opinioni i gabuar se, atyre qė janė tė ukur dhe tė dobėt, u ofrohet gjithēka “me dy duar, i ēon femrat e reja tė fiksohen me pamjen e tyre tė jashtme.

Gjatė kohės sė studimit tė norvegjezėve, femrat qė vuanin nga bulimia dhe nė pas bashkėjetonin me partnerin e tyre (me qėllim martesėn) kishin ndjeshėm mė pak episode krizash bulimie (vjellje dhe konsumimit tė tepėrt tė ushqimit), megjithatė pa arritur shėrimin pėrfundimtar tė sėmundjes.
Duket se, prezenca e partnerit ndoshta rrit vetėvlerėsimin dhe pėrmirėson pamjen qė ka i sėmuri nga trupi i tij.