Si tė parandaloni pickimin nga insektet, menaxhim i shpejtė !!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Bug Si tė parandaloni pickimin nga insektet, menaxhim i shpejtė !!

  Receta Gatimi

  Pickimet nga insektet dhe merimangat shpesh shkaktojnė njė ėnjtje tė vogėl, skuqje, dhimbje dhe kruarje. Kėto reaksione tė lehta janė tė zakonshme dhe mund tė zgjasin nga disa orė deri nė disa ditė. Shpesh, ajo qė nevojitet ėshtė vetėm trajtimi nė shtėpi pėr tė lehtėsuar simptomat e njė reaksioni tė lehtė ndaj pickimeve nga insektet e zakonshme.Disa njerėz kanė reaksione mė tė rėnda ndaj pickimeve apo thumbimeve nga insektet. Foshnjat dhe fėmijėt pickohen mė shpesh se tė rriturit.  Telefonojini menjėherė ndihmės sė shpejtė nėse:

  § Pickoheni nga njė insekt qė nė tė kaluarėn iu ka shkatuar njė reaksion alergjik.
  § Keni ėnjtje tė menjėhershme tė fytit dhe gjuhės.
  § Shfaqet spazma e muskujve (kriza konvulsive) sė bashku me humbjen e vetėdijes. Ndėrkohė mbrojeni personin nga dėmtimet fizike.

  Vejusha e zezė
  Helmuese! Fshihet nė trungjet e drurėve dhe pemėve tė prera. Ka kėmbė tė gjata dhe shpinė me shkėlqim me pjesėn e poshtme me njė ngjyrė dalluese portokalli, tė kuqe ose tė verdhė. Nuk janė mė tepėr se 3-4 cm tė gjata dhe 1 cm tė gjera. Pickimi nga vejusha e zezė mund tė shkaktojė dhimbje shpuese, por mund edhe tė mos dhembė. Kėrkoni pėr njė apo dy shenja dhėmbėsh, skuqje, dhimbje dhe nodul nė vendin e pickimit. Shumė shpejt shfaqen krampet muskulore, nauzea, tė vjellat, krizat konvulsive dhe ngritja e presionit tė gjakut. Kėrkoni urgjentisht ndihmė mjekėsore. Ka mjekime antihelm. Nėse keni mundėsi merreni merimangėn me vete pėr ta identifikuar.

  Merimanga kafe
  Mund tė jetė vdekjeprurėse! Fshihet nė papafingo dhe dollape. Ndryshojnė pėr nga ngjyra nga e verdhė e pisėt nė kafe e errėt, me kėmbė mė tė errėta se trupin. Trupi duket sikur ka formėn e violinės. Helmi i tyre ėshtė tejet helmues dhe pickimi nga kėto merimanga mund tė shkaktojė plagė dhe infeksione serioze. Megjithatė, ka gjasa tė mos e ndjeni fare qė jeni pickuar. Lėkura skuqet, bėhet e bardhė dhe mė pas krijohet njė fshikė e dhimbshme. Kėrkoni urgjentisht ndihmė mjekėsore. Nėse keni mundėsi merreni merimangėn me vete pėr ta identifikuar.

  Bletėt dhe grenzat
  Kur bleta thumbon, ajo e humb thumbin dhe ngordh. Por grenzat mund tė thumbojnė disa herė pasi nuk e humbin thumbin. Kėto pickime mund tė shkaktojnė reaksione tė rėnda te njerėzit alergjikė. Nėse nuk keni reaksione alergjike, thjesht nxirrni thumbin, pastrojeni vendin dhe vendosni akull, merrni antihistaminikė oralė pėr kruarjen dhe ibuprofen ose paracetamol pėr dhimbjen. Nėse keni njė reaksion tė rėndė anafilaktik, shtrihuni dhe nxirreni me kujdes thumbin. Nėse keni stilolaps me adrenalinė (EpiPen), pėrdoreni. Kėrkoni menjėherė ndihmė.

  Mushkonjat
  Mushkonjat shkaktojnė mė tepėr se vetėm bezdisje. Gėrvishtja gjatė kruarjes e vendit tė pickimit mund tė shkaktojė njė infeksion lėkure. Gjithashtu, mushkonjat mund tė mbartin virusin e Nilit Perėndimor, ethen tropikale dhe sėmundje tė tjera. Pėr t’u mbrojtur nga mushkonjat pėrdorni substanca qė largojnė insektet dhe mbulohuni kur jeni jashtė. Pėrdorni rrjeta nė dritare dhe qėndroni larg ujėrave tė ndenjura.

  Mizat e shtėpisė
  Tė pisėta e me qime! Mizat nuk pickojnė por mund tė mbartin mė tepėr se 1 milion baktere tė dėmshme. Ato mund tė pėrhapin sėmundjet gastrointestinale duke ndotur ushqimet. Pėr tė kontrolluar mizat, mbajini ushqimet dhe plehrat tė mbyllura dhe pėrdorni rrjeta nė dritare.

  Furrtaret
  Nuk janė vetėm tė shėmtuara. Furrtaret mbartin sėmundje si salmonela. Kur ngordhin, mbetjet e tyre mund tė shkaktojnė reaksione alergjike dhe astmė. Nėse jetoni nė klimė tė ngrohtė, zhdukja e furrtareve mund tė jetė e vėshtirė. Ndihmon pėrdorimi i insekticideve, mbajtja pastėr e kuzhinės dhe mbyllja e vrimave dhe hapėsirave nė dysheme dhe mure.

  Kėshilla


  Trajtimi nė shtėpi i pickimit nga insektet
  Pjesa mė e madhe e pickimeve shėrohen vetė pa qenė nevoja tė shkojmė te mjeku. Ka disa gjėra qė mund tė bėhen pėr tė lehtėsuar dhimbjen dhe kruarjen dhe pėr tė parandaluar zhvillimin e infeksioneve.
  Pickimet nga insektet, merimangat ose thumbimet:
  ·

  Largohuni nga insekti. Bletėt lajmėrojnė bletėt e tjera dhe ka gjasa qė t’iu sulmojnė edhe ato.
  · Qėndroni sa mė qetė tė jetė e mundur. Lėvizja e rrit shpejtėsinė e kalimit tė helmit nė gjak.
  · Nėse thumbi ka mbetur nė lėkurė, hiqeni sa mė shpejt. Sa mė shumė tė vononi, aq mė tepėr helm futet nė organizėm.
  . Nėse jeni thumbuar nė krah ose kėmbė, ngrijeni gjymtyrėn pėr tė ngadalėsuar pėrhapjen e helmit. Disa orė mė pas, nėse keni ende ėnjtje, mund ta mbani tė ngritur pėr tė ulur ėnjtjen.

  Lehtėsoni dhimbjen, kruarjen dhe ėnjtjen:
  § Vendosni akull mbi vendin e pickimit pėr 15-20 minuta ēdo 1 orė pėr 6 orėt e para. Gjithmonė vendosni njė copė ose rrobė midis akullit dhe lėkurės. Mos e mbani pėr mė tepėr se 15-20 minuta nė vazhdimėsi. Mos flini me akullin mbi lėkurė.
  § Mbajeni tė ngritur zonėn e pickimit.
  § Pėrdorni barna pa recetė pėr kruarjen, skuqjen dhe ėnjtjen.
  § Antihistaminikėt mund tė pakėsojnė kruarjen, skuqjen dhe ėnjtjen. Mos i pėrdorni te fėmijėt pa u konsultuar me mjekun.
  § Njė spraj me anestetikė lokal mund tė lehtėsojė dhimbjen.
  § Krem me hidrokortizon i vendosur mbi lėkurė pakėson kruarjen dhe skuqjen. Mos e pėrdorni te fėmijėt mė tė vegjėl se 2 vjeē pa rekomandimin e mjekut.


 2. #2
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  komplett vet e ke shkruajtur ?

  Shume artikull me vlere! Faleminderit (:

 3. #3
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  mua diten e diplomimit me pickoi grenza ne faqe

 4. #4
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  mua diten e diplomimit me pickoi grenza ne faqe

  Hahaha mir qe stye ka pickuar te hunda haaha

  - - - Updated - - -

  ajo qė nevojitet ėshtė vetėm trajtimi nė shtėpi pėr tė lehtėsuar simptomat e njė reaksioni tė lehtė ndaj pickimeve nga insektet e zakonshme
  Kujdes jo gjithmon keto raste trajtohen ne shtepi, po te pickoi mirimanga, akrepi, eshte edhe nje dhoj shumkemshi po te pickuan keto ska shaka duhet vjtur menjeher te mjeku.

  Para disa viteve vdiq nje shoku im nga pickimi i mirimanges

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Mizat e shtėpisė
  Tė pisėta e me qime! Mizat nuk pickojnė por mund tė mbartin mė tepėr se 1 milion baktere tė dėmshme. Ato mund tė pėrhapin sėmundjet gastrointestinale duke ndotur ushqimet. Pėr tė kontrolluar mizat, mbajini ushqimet dhe plehrat tė mbyllura dhe pėrdorni rrjeta nė dritare.

  Kliko Kėtu: http://www.lirenti.com/threads/17239...#ixzz24NPF5RG8
  keto mi prishin nervat mua krejt

 6. #6
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  qe te mos ju pickoje grenxa opo tjerat ,nji keshille . rrini pa lare nji jave, ose lyeni trupin tuaj me vaj makine te djegur .

 7. #7
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga aliu Lexo postimin
  qe te mos ju pickoje grenxa opo tjerat ,nji keshille . rrini pa lare nji jave, ose lyeni trupin tuaj me vaj makine te djegur .
  Jo po me gjiz

 8. #8
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  komplett vet e ke shkruajtur ?

  Shume artikull me vlere! Faleminderit (:
  jo mooo...thjesht e kam sistemuar pak haha ...te lutem..

  - - - Updated - - -

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  mua diten e diplomimit me pickoi grenza ne faqe
  iii ca tersiiiiiiiiiiiiii ....
  mir qe ste pickoi ne mbremjen e matures .
  un do kisha vrar veten hahahaha

 9. #9
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Jo po me gjiz
  te dyten ekam provuar vete ,te tjerat duhet ti provoni .

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Bakllava e shpejtė
  Nga aurel nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-10-2013, 12:35 PM
 2. Si te parandaloni nje tradheti
  Nga ulkina nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-04-2011, 08:16 PM
 3. Twitter mė i shpejtė se CNN
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2011, 12:57 PM
 4. Njeriu mė i shpejtė bėhet me shtazėn mė tė shpejtė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2009, 09:10 PM
 5. Parandaloni herpesin gjenital
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-03-2009, 01:42 PM