Ministria e Shėndetėsisė nė Japoni ka bėrė tė ditur se jetėgjatėsia e femrave japoneze ka rėnė nė vendin e dytė nė botė, pėr shkak tė tėrmetit dhe tė cunamit tė vitit tė kaluar.


Ministria e Shėndetėsisė nė Japoni ka bėrė tė ditur se jetėgjatėsia e femrave japoneze ka rėnė nė vendin e dytė nė botė, pėr shkak tė tėrmetit dhe tė cunamit tė vitit tė kaluar.

Sipas raportit tė publikuar tė enjten, epėrsia e renditjes globale pėr jetėgjatėsi u takon femrave tė Hong Kongut me 86.7 vjet.

Raporti thotė se jetėgjatėsia e femrave japoneze ka rėnė nė 85.9 vjet mė 2011 nga 86.3 sa ka qenė mė herėt.

Jetėgjatėsia pėr meshkujt japonezė gjithashtu ka rėnė nga 79.5 vjet nė 79.4.

Rėnia i atribuohet fatkeqėsisė vdekjeprurėse tė marsit 2011, e cila ka goditur pjesėn verilindore tė Japonisė.

Raporti thotė se edhe rritja e vetėvrasjeve ka kontribuar nė zvogėlimin e jetėgjatėsisė sė femrave. LAJMI

- - - Updated - - -

Cpo ja fusin kot dhe ket ! jetegjatesin krejt dikush tjeter e cakton, ani kuptohet per vetvrasje ama nga vdekja natyrore kjo eshte e caktuar nga dikush tjeter.