Nė “sekret” tė pėrbashkėt ėshtė kthyer fakti qė kėrkimet tona nė internet ndiqen nga shėrbime sekrete, me justifikimin “pėr tė ndaluar sulme terroriste”.Lista me fjalėt – kyēe qė mund tė ngjallin dyshime pėr kėto shėrbime mistike, gjatė kohės qė i klikojmė, u publikua nga organizata pėr tė drejtat elektronike “Electronic Frontier Foundation” (EFF).

Fjalėt kyēe nė cilat bazohen agjentėt e Qendrės Kombėtare tė Shėrbimeve, me qėllim qė tė investigojnė pėr ndonjė sulm tė mundshėm terrorist, janė: “sulm”, “terrorizėm” dhe “bombė e pisėt”, por edhe fjalė ‘tė pafajshme’ si “Meksikė”, “re”, “dallgė”, “grup”, apo “mish derri”.

Publikimi i kėsaj liste ka ngjallur reagime tė shumta, pasi shumė nga kėto fjalė klikohen nė internet, por nuk kanė asnjė qėllim me misionin fillestar tė Sigurimit tė Brendshėm, dhe janė tė mbrojtura nga kushtetuta. Binfo