Lansimi i Windows 8 tani vetem sa nuk eshte bere dhe sic dihet edhe prodhuesit e PC-ve i jane futur punes per te na mahnitur me pajisjet e tyre me Windows 8. Lenovo ka publikuar disa fotografi ne internet ku tregohet Tableti Thinkpad i cili do te vije me Windows 8.

Tableti i quajtur Windows Thinkpad Tablet 2 ka nje ekran prej 10.1 inēesh me IPS duke u karakterizuar keshtu nga prozessori dual core Atom, rezolucioni i ekranit eshte 1366x768, kamera e perparme ka kapacitet prej 2 mega pixels dhe incizim ne formatin 720p HD, kamera e pasme vjen me 8 mega pixels sidhe dy mikrofone. Portat jane: Mini HDMI, MicroSD slot (vrime, vend) dhe disa vecori te tjera te cilat mund t`i shihni ne foton me posht.




Sic duket ky do te jete nje konkuren i forte i Tabletit te Apple, iPad. Lenovo nuk dha ndonje detaj ne lidhje me cmimin apo kur do te vije Tableti ne treg, por duke pare se Windows 8 OEM do te vije me 26 Tetor, edhe pajisjet ne fjale do duhen te dalin po ate date apo me e largeta nje jave me vone.