Organizohet konferenca Software Freedom Kosova 2012


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Organizohet konferenca Software Freedom Kosova 2012

  Receta Gatimi


  Mė 8 dhe 9 shtator nė Prishtinė do tė mbahet Liria Softuerike Kosovare, konferencė ndėrkombėtare pėr teknologji.

  Kėtė vikend nė Prishtinė do tė mbahet Konferenca ndėrkombėtare “Software Freedom Kosova 2012 - SFK12”, e cila ka pėr qėllim thellimin e njohurive nga fusha e teknologjisė informative. Njohės tė kėsaj fushe specifike, pėr herė tė katėrt do tė tubohen nė Prishtinė pėr tė dėshmuar aftėsitė e tyre dhe thelluar bashkėpunuar nė fushėn e teknologjisė informative e cila i dha botės uebin, Androidin, Wikipedian e shumė teknologji tė tjera. Liria Softuerike Kosova, e cila organizohet nga FLOSS Kosova, ėshtė konferenca mė e madhe e kėtij lloji nė rajon.
  Konferenca do t’i ketė ligjėratat kryesore nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike tė Universitetit tė Prishtines mė 8 dhe 9 shtator ndėrsa mė 7 dhe 10 stator punėtori nė UNICEF Innovations Lab .
  SFK12 do tė mbledhė folės nga shumė vende anembanė botės duke pėrfshirė:
  Bruce Perens:
  -Njė nga themeluesit e lėvizjes pėr kod burimor tė hapur. Perens ėshtė pronar i njė kompanie softueri si dhe programues kompjuteri. Perens ėshtė bashkė-themelues i Open Source Initiative (OSI).
  Andrew Betts:
  -Zhvillues nė PHP dhe JavaScript si dhe themelues i Assanka, tani pjesė e Financial Times. Betts ėshtė ligjėrues pėr tema tė lidhura me HTML5 dhe PHP.
  Prof.Dr.Frederik Questier:
  -Kėshilltar akademik pėr projektet arsimore tė TIK-ut nė disa vende nė zhvillim si dhe profesor nė disa departamente nė Vrije Universiteit, Bruksel. Prof. Questier ėshtė autor dhe redaktor i disa librave dhe artikujve nė fushėn e teknologjisė, inovacionit dhe softuerit tė lirė.
  Flamur Mavraj:
  - Mavraj ėshtė zhvillues i aplikacioneve nė ueb me PHP. Ai do tė ligjėroj pėr Zend Framework 2.
  Si dhe shumė tė tjerė.

  Konferenca kėtė vit bėhet e mundur duke iu falenderuar ndihmės financiare tė Ambasadės Norvegjeze nė Prishtinė, STIKK, Ipko Foundation dhe Unicef Innovations Lab.

  FLOSSK ėshtė OJQ e themeluar mė 2009 me qėllim tė promovimit tė softuerit tė lirė dhe teknologjive dhe lėvizjeve tė ndėrlidhura.

  Nyja e konferencės: http://www.flossk.org/sfk12
  Programi http://lanyrd.com/2012/sfk12/schedule/
  Pėr informata shtesė mund tė kontaktoni Arianit Dobroshin nė arianit@gmail.com 044 905 647 ose Bleona Foniqin nė bleonafoniqi@gmail.com 044 585 970.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Urime FLOSSK!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Konferenca e Apple WWDC 2012 do te mbahet me 11 Qershor ne San Francisco
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2012, 08:07 PM
 2. U mbajt nė Tiranė konferenca “Enterprise Day 2011”
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-04-2011, 08:54 PM
 3. Mbahet konferenca pėr superkompjuterė, SC10
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 11:35 PM
 4. Fillon punimet konferenca e lirisė sė softuerit
  Nga aurel nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-08-2009, 05:11 PM
 5. Si ta scanojm Pc-jen pa SoftWare
  Nga kujtim pllana nė forum Software - Programe pėr Kompjuter
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-08-2009, 08:43 AM

Etiketat pėr kėtė Temė