NAIM FRASHERI - JETA DHE KRIMTARIA


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  NAIM FRASHERI - JETA DHE KRIMTARIA

  Naim Frashėri lindi mė 25 maj 1846 nė Frashėr tė Pėrmetit; vdiq mė 20 tetor 1900 nė lagjen Erenqoj tė Stambollit, ku edhe u varros. Eshtrat e tij janė sjellė nė Shqipėri. Ishte poeti mė i madh i rilindjes kombėtare shqiptare, atdhetar, mendimtar dhe veprimtar i shquar i arsimit e i kulturės shqiptare.

  Nė vendlidje bėri mėsimet fillore dhe nisi tė mėsonte persishten pranė teqesė bektashiane. Mė 1865 familja u shpėrngul nė Janinė, ku bashkė me vėllanė mė tė vogėl Samiun, mbaroi gjimnazin grek "Zosimea" (1869). Bėri pastaj pak muaj nė Stamboll, si nėpunės i vogėl nė zyrėn e shtypit (1870), po iu shfaq tuberkulozi dhe u kthye nė vendlindje pėr klimė tė mirė. Nė fillim ishte nėpunės tė dhjetash nė Berat e mė pas i doganės nė Sarandė (1872-77). Nė kėtė periudhė Naim Frashėri bėri prova tė vjershėrimit shqip, nėn ndikimin e bejtexhinjve e u dha pas vjershėrimit persisht, me sukses, duke botuar mė vonė edhe njė pėrmbledhje lirikash Tejhyjylat (Ėndėrrimet, 1885). Nėn ndikimin e ngjarjeve historike, sidomos tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, njėri nga udhėheqėsit e sė cilės ishte Abdyli, vėllai i tij mė i madh, dhe tė veprimtarisė kulturore patriotike tė Shoqėrisė sė Stambollit, nė krye tė sė cilės ishte Samiu, Naim Frashėri braktisi vjershėrimin persisht dhe iu kushtua letėrsisė shqiptare. Poema e tij e parė e re ishte Shqipėria (1880, botuar mė 1897), qė entuziazmoi patriotėt shqiptarė. Nė Stamboll Naim Frashėri ka qenė ndėr botuesit kryesorė tė revistės "Drita", mė pas "Dituria" (1884-85), ku u botuan shumė vjersha tė tij, proza e vargje pėr shkollat e para shqipe qė do tė hapeshin, disa shqipėrime tė shkrimtarit. Ai shėrbente si anėtar i Komisionit tė Botimeve pranė Ministrisė sė Arsimit, mė pas si kryetar.

  Mė 1886 Naim Frashėri botoi poemėn e tij tė famshme Bagėti e Bujqėsi, atė greqisht Dėshira e vėrtetė e shqiptarėve (O alithis pothos ton Alvanon) dhe katėr libra pėr shkollat: "Vjersha pėr mėsonjtoret e para", "E kėndimit tė ēunavet kėndonjėtoreja", (nė dy vėllime, me poezi, lexime tė ndryshme, njohuri tė para shkencore humanitare), si dhe njė "Histori tė pėrgjithshme". Mė 1888 vijoi me "Dituritė" (ribotuar mė 1895 me titullin "Gjithėsia", - shkenca tė natyrės). Mė 1890 doli pėrmbledhja e lirikave Lulet e verės, pastaj "Mėsimet" (proza patriotike dhe tė moralit) dhe Fjala flutarake (vjersha) mė 1894, sė fundi mė 1898 poema e madhe epike Historia e Skėnderbeut dhe poema fetare Qerbelaja etj.

  Naim Frashėri u shqua pėr lirikėn e tij patriotike me temė aktuale (vjershat "Gjuha shqipe", "Korēės" 1887 etj.), u kėndoi me pasion tė rrallė mallit dhe bukurive tė atdheut ("Bagėti e bujqėsia") dhe bėri thirrje tė fuqishme pėr ēlirimin e tij (krijime tė ndryshme, "Dėshira e vėrtetė e shqiptarėve"), si dhe pėr begatimin e vendit dhe njė tė ardhme demokratike tė tij. Ai i kėndoi natyrės, dashurisė (poema "Bukuria", njė ndėr kryesoret e tij, 1890), miqėsisė, jetės intime (me brengėn pėr tė afėrmit qė bori). Poema "Historia e Skėnderbeut"qe njė kurorėzim i veprės sė tij, "testamenti i tij politik e poetik", me grishje tė hapėta pėr ēlirim nga Turqia ėshtė shkruar sipas traditės sė madhe barletiane. Nė poemat epike ai u ndikua nga historitė e vjershėruara tė Lindjes dhe nga bejtexhinjtė frashėriotė, po duke iu kundėrvėnė kėtyre me shqipen e kulluar apo me shkarkirnin e dogmės fetare (nė "Qerbelaja" dhe nė veprat e tjera, qė i hartoi pėr afrimin e elementit besimtar nė lėvizjen kombėtare).

  Naim Frashėri u shqua edhe pėr poezinė meditative, nisi nė shqipet poezinė filozofike (vjersha "Perėndia" 1890). Shkroi dhe proza pėr tė vegjlit dhe bėri disa pėrshtatje mjeshtėrore fabulash tė La Fontenit. Botėkuptimi i Naimit ishte nė thelb panteist e idealist. Me admirimin e madh qė kishte pėr racionalizmin e Dekartit dhe si pasues i shquar i iluministėve francezė Volter, Ruso etj., me besimin e plotė nė shkencat dhe nė rolin e tyre revolucionar nė shoqėri (pranimi i teorisė Kant-Laplas dhe i darvinizmit, qė i propagandoi me guxim tė madh pėr kohėn), me demokratizmin e tij dhe antimonarkizmin, besimin nė aftėsitė e pashtershme tė popullit tė vet pėr tė qėndruar, pėr t'u ēliruar, pėr tė vajtur pėrpara me hov, Naim Frashėri u bė njė veprimtar revolucionar nė tėrė fushat, si shkrimtar, njeri i mendimit, njeri politik. E gjithė veprimtaria e tij letrare dhe kulturore ishte e lidhur ngushtė me ēlirimin dhe pėrparimin e vendit, me ēlirimin shpirtėror dhe ndriēimin e masave tė popullit. Ai kishte besim tė plotė nė aftėsinė e mendjes pėr tė njohur realitetin e pėr tė vėnė nė shėrbim tė njeriut njohjen e ligjeve tė botės. Kėrkonte arsimim pėr tė gjithė, emancipimin e gruas, qeverisjen demokratike, tė vendit (njė "demokraci prej pleqet", pra tė njė ngjyre shqiptare), ngrinte lart vetitė e karakterit tė shqiptarėve (besėn, trimėrinė, bujarinė), traditat kombėtare qė nga lashtėsia pelazgjike. Bėnte thirrje pėr miqėsi me fqinjtė nė kushtet e respektit reciprok, shpallte dashurinė nė gjithė popujt e racat, ngrihej me forcė kundėr Megali Idesė e pansllavizmit, duke admiruar vetitė dhe kulturėn e popujve tė tjerė (poezinė pėrparimtare lindore, atė greke, latine, rilindjen evropiane, romantizmin evropian, prej tė cilave dhe u ndikua).

  Naim Frashėri luajti, pėrkrah Samiut e pas Kristoforidhit, njė rol themelor pėr shqipen e re letrare, tė cilėn e shkroi me njė pasuri tė veēantė fjalori e sidomos frazeologjike, duke u mbėshtetur kryesisht nė gjuhėn e popullit, e shkroi tė pastėr dhe bėri njė punė tė dukshme pėr pasurimin e saj, duke e ngritur atė nė lartėsinė e njė gjuhe arti tė zhvilluar dhe kulture.

  Ndikimi i Naim Frashėri, me gjallje tė shkrimtarit dhe pas vdekjes, jo vetėm te shkrimtarėt shqiptarė tė kohės, por edhe tė periudhės sė mėvonshme, ishte i madh. Pas Ēlirimit u vunė nė pah dhe u ēmuan gjerėsisht meritat dhe vlerat e punės dhe tė krijimtarisė sė tij, pėrmes studimesh tė ndryshme. Ribotimet e veprave tė tij janė tė shumta; pėrveē tyre janė bėrė edhe disa botime kritike shkencore tė veprave tė Naimit. Emrin e Naim Frashėrit e mbajnė shkolla dhe institucione tė ndryshme. Pėr merita kulturore nė Shqipėrinė jepet urdhri qė mban emrin e poetit kombėtar.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  13

  Re: NAIM FRASHERI - JETA DHE KRIMTARIA

  Tituj tė veprave

  * ** Tejhyjylat (Ėndėrrimet, 1885)
  * ** Shqipėria (1880, botuar mė 1897)
  * ** Bagėti e Bujqėsi [1], 1886
  * ** Dėshira e vėrtetė e shqiptarėve (O alithis pothos ton Alvanon)
  * ** Vjersha pėr mėsonjtoret e para,
  * ** E kėndimit tė ēunavet kėndonjėtoreja, (nė dy vėllime, me poezi, lexime tė ndryshme, njohuri tė para shkencore humanitare),
  * ** Histori tė pėrgjithshme
  * ** Lulet e verės, 1890
  * ** Mėsimet, (proza patriotike dhe tė moralit)
  * ** Fjala flutarake, (vjersha) 1894,
  * ** Historia e Skėnderbeut, (poemė epike) 1898
  * ** Qerbelaja (poemė fetare)
  * ** Perėndia, 1890
  * ** Fjalėt e Qiririt (publikuar pėr herė tė parė nė numrin e parė tė rrevistė "Drita")

 3. #3
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  FJALĖT E QIRIRIT

  Nė mes tuaj kam qėndruar
  E jam duke pėrvėluar,
  Qė t'u ap pakėzė dritė,
  Natėnė t'ua bėnj ditė.
  Do tė tretem, tė kullohem,
  Tė digjem, tė pėrvėlohem,
  Qė t'u ndrinj mir' e tė shihni,
  Njėri-tjatėrin tė njihni.
  Pėr ju do tė rri tė tretem,
  Asnjė ēikė tė mos mbetem,
  Tė digjem e tė qanj me lot,
  Se dėshirėn s'e duronj dot.
  Unė zjarrit nuk i druhem
  Dhe kurrė s'dua tė shuhem,
  Po tė digjem me dėshirė,
  Sa tė munt t'u ndrinj mė mirė.
  Kur mė shihni se jam tretur,
  Mos pandehni se kam vdekur;
  jam i gjall' e jam ndė jetė
  jam nė dritėt tė vėrtetė,
  Unė jam nė shpirtit tuaj,
  Mos mė kini pėr tė huaj,
  M'ėshtė falurė durimi,
  Andaj po digjem si trimi,
  Se ma k'ėnda t'u bėnj mirė,
  Tė mos mbeti n'errėsirė.
  Jakėni rreth meje rrini,
  Flisni, qeshni, hani, pini,
  Nė shpirt kam dashurinė,
  Pa digjem pėr njerėzinė,
  Lemėni tė pėrvėlohem,
  nukė dua mė tė ftohem,
  Dua ta djek trupn' e shkretė
  Pėr atė zotn' e vėrtetė.
  Me zjarr ta djek mushkėrinė
  E tė tretem pėr njerinė,
  Bashkė me gėzimt tė tija
  tė vete te perėndia.
  Unė dua njerėzinė,
  Mirėsin' e urtėsinė,
  Nė bėhi shokė me mua,
  Nė mė doni si u dua,
  Njėri-tjetėrin nė doni,
  Tė paudhė mos punoni.
  O zėmėra fluturake,
  Qasju pakė kėsaj flake!
  Mase krahėt t'i pėrvėlon,
  Po dhe shpirtin ta shėnjtėron.
  Unė duke pėrvėluar,
  Njerėzit i kam ndrituar.
  Kam qėnė mik me njerinė,
  Andaj i di e mė dinė.
  Gjithė tuajt' i kam parė,
  Mėm' e at' e fis e farė,
  Si tani gjithė i kam ndėr mėnt,
  Qė rrininė mė kėtė vėnt.
  Edhe sot nėr ju ata shoh,
  Se shpirtin e tyre ua njoh,
  Dhe unė si ju jam ndruar
  E jam pėrzjer' e ndryshuar,
  Pa jam bėrė shumė herė
  Zjar e uj' e balt' e erė.
  Jam njė shkėndijė pej qielli
  dhe njė drudhėzė pej dielli.
  Edhe ndėr qiej fluturonj,
  Edhe brėnda nė det qėndronj,
  Shumė herė fle nė baltė,
  Diku ndodhem dhe nė mjaltė
  Bėnem qėngj e kec i pirė,
  Lul' e bar e gjeth i mbirė.
  Dua shumė fjalė t'u them,
  Po trėmbem mos i bėnj ujem.
  E ku shkruhenė nė kartė
  Fjalėt' e gjuhėsė zjarrtė?

 4. #4
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  BAGĖTI E BUJQĖSIA pjesa 1/3


  O malet' e Shqipėrisė e ju o lisat' e gjatė!
  Fushat e gjėra me lule, q'u kam ndėr mėnt dit' e natė!
  Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!
  Ēuka, kodra, brinja, gėrxhe dhe pylle tė gjelbėruar!
  Do tė kėndonj bagėtinė qė mbani ju e ushqeni,
  O vendėthit e bekuar, ju mėndjen ma dėfreni.

  Ti Shqipėri, mė ep nderė, mė ep emrin shqipėtar,
  Zėmrėn ti ma gatove plot me dėshirė dhe me zjarr.

  Shqipėri, o mėma ime, ndonėse jam i mėrguar,
  Dashurinė tėnde kurrė zemėra s'e ka harruar.

  Kur dėgjon zėthin e s'ėmės qysh e le qengji kopenė,
  Blegėrin dy a tri herė edhe ikėn e merr dhenė,
  Edhe nė i prefshin udhėn njėzet a tridhjetė vetė,
  E ta trėmbin, ajy s'kthehet, po shkon nė mes si shigjetė,
  Ashtu dhe zėmėra ime mė le kėtu tek jam mua,
  Vjen me vrap e me dėshirė aty nėr viset e tua.
  Tek buron ujėt e ftohtė edhe fryn veriu nė verė,
  Tek mbin lulja me gas shumė dhe me bukuri e m'erė,
  Ku i fryn bariu xhurasė, tek kullosin bagėtija,
  Ku mėrzen cjapi me zile, atje i kam ment e mija.
  Atje lint diell' i qeshur edhe hėna e gėzuar,
  Fat' i bardh' e mirėsija nė atė vėnt janė mbluar;
  Nat'atje'shtė tjatrė natė edhe dita tjatėr ditė,
  Nė pyjet' e gjelbėruar, atje rrinė perėnditė.

  Mendje! merr fushat e malet, jashtė, jashtė nga qyteti,
  Nga brengat, nga thashethemet, nga rrėmuja, nga rrėmeti.

  Tek kėndon thėllėza me gas edhe zogu me dėshirė,
  E qyqja duke qeshur, bilbili me ėmbėlsirė,
  Tek hapetė trėndafili, atje ma ka ėnda tė jem,
  Bashkė me shpest edhe unė t'ia thėrres kėngės e t'ia them;
  Tė shoh kedhėrit' e shqerrat, deshtė, cjeptė, dhėntė, dhitė,
  Qiellin' e sbukuruar, dhenė me lul'e me dritė.

  Vashė bukurosh'e bariut! qė vjen me llėrė pėrveshur,
  Me zemėrė tė dėfryer e me buzėzė tė qeshur,
  Me dy shqerėza ndėr duar, tė bukura si dhe vetė,
  Nė sythit tėnt e shoh gazė, qė s'e kam gjetur ndė jetė.
  Dashi sysk e me kėmborė, q'e ke manar, po tė vjen pas,
  Dhe qeni me bes' i larmė tė ndjek me dėshir' e me gas.
  Dashē Perėndinė, pa mė thua, a mos na pe bagėtinė?
  - Pash' atje pas mė tė gdhirė,... ja atje pėrtej tek vinė!

  O! sa bukuri ka tufa! Sa gas bije bagėtija!
  Vinė posi mblet' e plotė! I bekoftė Perėndija!
  Nėpėr shesh' e nėr bregore janė pėrhapurė shqerrat,
  E kecėrit nėpėr rripat dhe nė gjethet e nė ferrat;
  Sa me vrap e me gas bredhin edhe lozin shok me shok,
  Aty pėrhapenė me nxit aty mblidhenė prapė tok,
  Edhe prapė tufė-tufė pėrhapenė duke bredhur,
  Duke ikur me vrap shumė, duke lojtur, duke hedhur.
  Nxitojn' e s'lodhenė kurrė edhe, kur i merr urija,
  Secili futet nė tufė, suletė ne mėm' e tija,
  Posa gjen mėmėn e dashur edhe me vrap i hyn nė gji,
  Rri mė gjunjė dhe zė sisėn e qumėshtin e ėmbėl pi;
  Pa e ėma me mall shumė, ndo dhi qoftė a ndo dele,
  Bir' e vetėm e merr nė gji me gas e me pėrkėdhele.

  Sa tė mirazė ke dhėnė, Zot i math e i vėrtetė!
  E ē'nom tė bekuar vure pėr ēdo gjė q'ėshtė nė jetė!

  Sa mė pėlqen blegėrima, zėr'i ėmbėl' i bagėtisė,
  Qėngji edhe kec'i bukur, qė rri mė gjunj' e pi sisė!
  Pėrhapurė bagėtija nėpėr sheshe, nėpėr brinja,
  Nėr lajthi e nėpėr dushnja, ndėr murriza, nė dėllinja;
  Bijen zilet' e kėmborėt e fyelli e xhuraja,
  Dheu bleron e gjelbėrojnė fusha, male, brigje, maja,
  Edhe gjithė gjė e gjallė ndjen nė zemėr njė dėshirė,
  Njė gas t'ėmbėl' e tė shumė, o! sa bukur e sa mirė!
  Pelėn e ndjek mėz'i bukur, lopės i vete viēi pas,
  Dellėndyshja punėtore bėn folenė me tė math gas,
  Ogiēi ikėn pėrpara, i bije tufės nė ballė,
  Me zemėr tė ēelur shumė vete si trimi me pallė,
  Zoqtė zėnė kėng' e valle dhe po kėrcejn' e kėndojnė,
  E nėpėr dega me lule si ėngjėllit fluturojnė,
  Larashi ngrihet pėrpjetė, thua q'i shpie Perėndisė
  Njė lėvdatė tė bekuar pėr gėzimt tė gjithėsisė,

  Qielli sa ėsht' i kthiellt e sa ėshtė sbukuruar!
  E dielli sa ndrin bukur mbi lulet tė lulėzuar!
  Gjithė kėto lule ē'janė, qė u ngjallė menjėherė?
  Ngaha qielli ke xbritur? Ver', o e bukura verė!
  Ēdo lulezė ka me vehte njė emėr e njė fytyrė,
  Njė bukuri, njė mirėsi, njė shtat, nj'erė e njė ngjyrė,
  Si dhe ēdo dru e ēdo pemė, edhe ēdo bar e ēdo fletė;
  Sa ėshtė e bukur faq' e dheut! S'tė zė syri gjė tė metė.

  Gjithė kjo bukuri vallė nga dheu tė ketė mbleruar,
  A me tė matht tė ti' Zoti pej parajs'e ka dėrguar?

  Veē njė njeri shoh pa punė dhe tė mjer' e tė brengosur,
  Tė kėputur, tė mjeruar, tė grisur e tė rreckosur;
  Lipėn i gjori pa shpresė, se atje e pru pėrtimi,
  S'i ka mbetur gas nė zemrė, se s'i la vėnt idhėrimi.
  Eshtė njeri, si dhe neve, po epini, o tė pasur,
  E mos e lini tė urėt dhe tė mjer' e buzėplasur,
  Se pėrtimn' e zi, q'e pruri tė gjorėn mė kėtė ditė,
  Nuk' e dimė vet' e zgjodhi, apo ia dhanė Perėnditė.
  Edhe pėr njė mizė, kur heq, i vjen keq njeriut tė mirė,
  Zėmėra s'thuhetė zėmrė me mos pasurė mėshirė.

  Ah! edh' atje tej mbi udhė i duket i shkreti varri,
  Rrethuar me lul'e me bar, njė tė gjori udhėtari,
  Qė ka vdekur i ri shumė e ka rarė lark shtėpisė,
  Mėrguar nga mėm' e motrė dhe pej gjithė njerėzisė;
  Njė zok i helmuar mi varrt i rri si mėmėzė dh'e qan,
  Ndarė nga tė gjithė shokėt edhe zi pėr tė mjerė mban.

  Tomor! o mal i bekuar, fron i lartė, qė rrij Zoti,
  Pas fesė vjetrė qė kishinė shqipėtarėtė qėmoti,
  Dhe ti Mali-Plak i lartė, qė me syt' e tu ke parė
  Luftėra tė mėdha shumė e punė qė kanė ngjarė.
  O malet' e Shqipėrisė, qė mbani kryet pėrpjetė,
  Tėmerr e frikė pėrhapni, pėrpini qiejt e retė!
  Tė patundurė pėrjetė jini, pa, kur oshėtini,
  Udhėtarit nė zemėr frikė tė madhe i vini;
  Keni shkėmbėnj, gėrxhe, lisa, lumėnj dhe dėborė ndė gji,
  Pėrsiprė lulez' e gjethe dhe brėnda ergjėnt e flori,
  E ju fusha bukuroshe edhe tė majm'e pėllore,
  Ju sheshet e lulėzuar, ju bregore gjelbėrore,
  Q'u fali Zoti tė mira, u mba me shumė pekule,
  U dha bar e gjeth e veri, zoq e flutura e lule,
  Zemėrn' e varfėrė time aty ndėr ju e kam mbluar,
  Tek buron nga gjithi juaj uj'i ftoht' e i kulluar;
  Jam lark jush i dėshėruar edhe s'e duronj dot mallė,
  Po s'e di si dua unė do t'u shoh njė herė vallė?

  Tė paskėsha vrapn' e veriut, tė kisha krahė pėllumbi,
  Nxitimn' e lumit me valė, q'ikėn me vėrtik si plumbi,
  E tė vija nė gjit tuaj, nj' ujė tė ftohtė tė pinja,
  Edhe nėpėr ato hije njė copė herė tė rrinja,
  Syt' e ballit t'i xbavitnja, zėmėrėnė ta dėfrenja,
  Gazė, qė paēė njėherė, prap' aty ndėr ju ta gjenja.
  Opopo! Kshu pse mė vini pėrpara syve pa pushim,
  O ditėt' e djalėrisė, o moj kohėz' e tė rit tim?

  O flutura krahėshkruar, qė fluturon nėpėr erė,
  As merr dhe zėmrėnė time me vehtezė dhe ma shpjerė
  Nėr malet tė Shqipėrisė, tek kullosėn bagėtija,
  Tek i fryn bariu xhurasė, tek mė rrinė mėnt' e mija,
  Ku shkon me zile tė madhe ogiēi pėrmes lajthisė,
  Pa zjen e oshėtin mali ngaha zėr'i bagėtisė;
  Marrėnė vrapn' e nxitojnė, derdhen nė gjollė pėr kripė,
  Dhėntė ndėr shesh'e ndėr brigje, dhitė nė shkėmb e nė rripė.

  Bariu plak krabėn nė dorė edhe urdhėron tė rinjtė,
  E ata gjithė punojnė, ngriturė mė bres pėrqinjtė;
  Ca bėjnė vathėn e shtrungėn, ca ngrehin tėndėn e stanė,
  Kush sjell gjeth e karthj' e shkarpa, sicilido ndih mė nj'anė;
  Kush pėrvjel, kush qeth sheleknė, kush mjel dhitė, kush mjel dhėntė,
  Njėri merr ushqen kėlyshnė, jatėri pėrgėzon qėntė.
  Stopani, bėr'i zi sterrė, shikon bulmetn' e bekuar,
  Tunt, bėn gjalpė, djathė, gjizė edhe punon pa pėrtuar;
  Udhėtar' e gjahėtorė, q'u bije udha ndėr male,
  U ep mish, qumėsht, kos, dhallė, ajkė, djathė, bukėvale...
  Kec'i mbeturė pa mėmė dhe i varfėr' e i shkretė
  Mėnt mėmėnė, qė ka mbetur pa bir e pa gas nė jetė.
  Dėgjohet nga mez'i pyllit krism' e sėpatės s'druvarit,
  E sharrėsė qė bėn lėndė, edhe fyell'i shterparit.

  Shterpari s'i qaset stanit, po nėr pyje bij'e ngrihet,
  Nėpėr maja, nėr bregore, rri, kėndon a gdhėnt, a shtrihet;
  S'i trembetė syri kurrė, vetėm ajy dit' e natė,
  Nga ujku e nga kusari s'ka frik', as nga lis'i gjatė,
  As nga shkėmbėnjt' e nga pylli, as gogolėtė s'e hanė,
  Armėtė ka shok e vėlla, mėm' e motėrė xhuranė;
  Miqt' e ti shqeratė janė, kecėrit, dhitė, dhėntė,
  Cjeptė, ziletė, kėmborėt, deshtė e mė tepėr qėntė,
  Qė s'flenė, po rrin' e ruajn bagėtinė dhe barinė,
  Kur e shohin, tundin bishtin dhe me gas tė math i vinė;
  S'e hanė njerin' e mirė edhe mikun' e udhėtarė,
  Se i njohėn; po tė liknė, egėrsirėnė, kusarė.
  Vjen nata, e lė nė t'errėt, del hėna, i pėrhap dritėn,
  Vjen mėngjesi, sbardhėllehet, lint' dielli, i bije ditėn.
  Yjtė, hėna, dielli, shėnja, lindin e prapė perėndojnė,
  Gjithė ē'lėvrijnė nėr qiej, pėrpara syvet i shkojnė.
  Mblidhen ret' e hapėsira bėnetė e zezė sterrė,
  Vetėtimat e gjėmimet nisin e shiu zė tė bjerė;
  Bariu vė gunėn nė kokė, z'eshkėn me herėt tė parė,
  Ndes shkarpat sakaqėherė, e lisnė fyl, dhe bėn zjarrė;
  Fishėllen e thėrret qentė sicilin me emėr veēan,
  Pa, kur derdhetė Baliku, ujkun' e zė edh'e pėrlan,
  Se bisha, qė bije dėmnė, errėsir' e mjergull kėrkon,
  Papo bariu shum' ahere vė re dhe mba vesh e dėgjon,
  Dhe sokėllin me zė tė madh, tunden malet e shkėmbenjtė,
  Gumzhitin pyjet' e veshur e oshėtijnė pėrrenjtė!

  Esht' e lehtė dhi e stanit, qė kullot gjethen e malit,
  Dhe bij'e fle majė shkėmbit e pi ujėthit e zallit;
  Dhi e shtėpis' ėsht' e plokshtė, fle nė vath' e nėnė strehė
  E pi ujėt e rrėkesė edhe shtrihetė nė plehė;
  Esht' e butėz' edh'e qetė dhe e urtė si manare,
  Nuk' ėshtė si malėsorja, andaj i thonė bravare.

 5. #5
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  BAGĖTI E BUJQĖSIA pjesa 2/3

  Nė pshat, posa sbardhėllehet, sheh njė plakėzė tė gjorė,
  Ngrihet, hap derėn ngadale, e del me kusi nė dorė,
  Rri nė derėzėt tė shtrungės, dhe djali duke dremitur
  I nget bagėtin' e delen, i mjel plakėz' e drobitur.
  Plaku lė shkopnė mėnjanė e bėn gardhin a zė shteknė,
  Bariu vė tufėn pėrpara, vasha pėrkėdhel sheleknė,
  Nusja pshi e ndreq shtėpinė edhe bėn bukėn e gjellėn,
  I shoqi sheh kanė, lopėn, viēnė, demnė, kalėn, pelėn,
  Mushkėn, qė ėsht' e harbuar edhe bashkė me gomarė
  Rrahėnė tė hedhin murė, tė hanė bimėn a barė.
  Njė grua vete nė krua, e jatėra zė tė tuntnjė,
  Njė sheh pulat, miskat, rosat, dhe tjatėra bėn ētė muntnjė.

  Na hyjnė shumė nė punė kafshėtė dhe bagėtija,
  Na i dha nė kėtė jetė shok' e ndihmės Perėndija.
  Tė mos ishte gjė e gjallė, njeriu s'rronte dot nė jetė,
  Do tė vdiste nga uria, do t'ish lakuriq e shkretė;
  Gjė e gjallė na vesh, na mbath dhe na ushqen e na xbavit,
  Kur shtohet e vete mbarė; jetėnė tėn' e pėrsėrit.
  Edhe dheu, qė na ep drithė, sido ta kemi punuar,
  Nukė pjell mirė si duam, po s'e patmė plehėruar.
  O shokėtė e njeriut, Zoti u shtoftė e u bekoftė!
  Dhe shpirti im mik pėrjetė, sindėkur ka qėn' u qoftė.
  Kafshėt, edhe bagėtinė, qė u ka kaqė nevojė,
  Njeriu duhetė t'i shohė, t'i ketė kujdes, t'i dojė.
  Tė mos t'i mundojmė kurrė, po si fėmijė t'i kemi,
  Eshtė mėkat edhe fjalė tė ligė pėr to tė themi.

  Dellėndyshe bukuroshe, qė thua mijėra fjalė,
  Dhe tė k'ėnda vahn' e lumėn, qė vjen me vrap e me valė,
  A mos vjen nga Shqipėria? Eni vjen pej Ēamėrie
  Me kėto milėra fjalė e me gluhė perėndie?
  Apo vjen nga Labėria, pra mė duke kaqė trime,
  Edhe fjalėtė qė thua mė gėzojnė zėmrėn time,
  Q'ėshtė thier, bėrė posi njė pasqirė,
  Duke kėputur nga cmagu, qė s'e kanė vartur mirė,
  Apo vjen nga fush'e Korēės, nga vėnd'i mir' e i gjerė,
  Pej zembrėsė Shqipėrisė, qė del gjithė bot' e ndjerė?
  A mė vjen pej Malėsie, pej Skrapari, pej Dobreje,
  Nga Vijosa, nga Devolli, pej Vlor' e pej Myzeqeje?

  Tė munjam tė fluturonja e tė kishnjam krahė si ti,
  Me gas tė math do t'i vinjam Shqipėrisė brėnda nė gji!
  Pėr me marrė drejt Shkumbinė edh' Elbasan' e Tiranėn,
  E me ardh ke ti, o Shkodrė, tė shof Drinin e Bujanėn,
  Kostur, Pėrlep, Fėllėrinė, Dibrė, Ipek e Jakovėn,
  Mat' e Ysqyp e Prėshtinė dhe Mirėdit' e Tetovėn;
  Krojėnė e Skėnderbegut, q'i ka pas dhan ner Shqypnisė,
  Tue bam me trimni luftė, e m'e munt mren e Tyrqisė.

  Durres, o qytet i bukur, qė je kėrthiz' e mėmėdheut!
  Edhe ti Leshi me emrė, qė ke eshtrat e Skėnderbeut!
  Burrat tuaj aqė trima do ta lenė vall' Ylqinė
  Edhe gjithė shqipėtarėt ta mbanjė armiku ynė?
  Nukė mė ngjan e s'e besonj, kam te zoti shumė shpresė,
  Shqipėria kėtej-tutje kshu po nukė do tė mbesė.

  Dua tė dal majė malit, tė shoh gjithė Arbėrinė,
  Vėllezėrit shqipėtarė, qė venė nė pun' e vinė,
  Burrat trima me besė dhe shpirtmir' e punėtorė,
  Dhe fushatė gjithė lule e malet me dėborė.

  O fushazėtė pėllore, qė m'ushqeni Shqipėrinė,
  Do tė kėndoj bukurinė tuaj edhe bujqėsinė.

  Ti perndi e ligjėrisė, qė rri nė malt tė Tomorit,
  Unju posht' e mė ndih pakė, o motra im'e tė gjorit!
  Mė ke leshrat tė florinjta e tė ergjėndtė krahrorė,
  Ball' e gush' e faq'e llėrė dhe kėmb' e duar dėborė;
  Sikundėr do malėsorėt dhe pyjet e bagėtinė,
  Duaj edhe fusharakėt dhe arat' e bujqėsinė,

  Edhe ti, o mėmėz' e dheut, q'i fale dheut aq' uratė,
  Sa pjell mijėra tė mira e kurrė s'mbetetė thatė,
  I dhe lul'e bar e gjethe, bim' e drith' e pem' e drurė,
  Mlodhe gjithė bukuritė edhe kanisk ia ke prurė.

  Tė keqen, o symėshqerė, shikomė njė herė nė syt!
  Si lulet' e si bilbili edhe unė jam djali yt.

  Gjithė kėto farė lulesh e kėtė tė bukur erė,
  Kėtė mblerim, kėto gjyrė vallė nga ē'vent'i kesh nxjerrė!
  O sa e madhe bukuri! As mė thua ku e more!
  O bukuroshe, t'u bėfsha, ngaha gjiri yt e nxore?
  Apo me dorėt tė bukur e more nga gjir'i Zotit,
  Nga qielli, nga parajsa, nga prehėr' e plotė i motit?
  Kudo shkel kėmbėza jote, gėzohet vendi e mbleron,
  Tekdo heth sythit e qeshur, bukuri' atje lulėzon!

  Ti zbukuron faqen' e dheut, ti do e ushqen njerinė,
  Mė tė gjallė, dhe pas vdekjes e pret duke hapur gjinė!
  Vjen dimėri, t'i than lulet, ti me njė frym' i ngjall prapė,
  Napėnė q'u heth pėrsiprė, ua heq me ver' e me vapė.

  Bujkun e xgjuan me natė edhe vė pėrpara qetė,
  Nisetė pa zbardhėllyer pėr punėzėt tė vėrtetė;
  Mer pluarin e parmėndėn, zgjedhėn, tevliknė, hostenė,
  Kafshėn, farėn, shoknė, bukėn, trajstėnė, lakrorė, qenė...
  Shėrbėtor'i mėmės' sė dheut, q'e ka zėmrėnė plot shpresė,
  Del kur hapet trėndafili dhe bari 'shtė gjithė vesė;
  I falet Zotit t'vėrtetė dhe zihet nga pun' e mbarė,
  Zėmėrzėn e ka tė bardhė dhe tė qruar e tė larė.

  Pa lodhur e pa kėputur, pa djersė e pa mundime,
  Njeriu i gjorė nė jetė nukė gjen dot as thėrrime,
  Si tė punosh dit' e natė e tė bėsh ē'duhenė gjithė,
  Ahere kėrko nga Zoti tė t'apė bukėz' e drithė.

  Njeri, puno, mos psho kurrė dhe lark nga makutėrija,
  Zėmėrnė kije tė gjerė, mos ki keq, pa t'ep Perndija.

  Puna ka duk e uratė, Zot'i math e ka bekuar,
  Njerinė mi faqet tė dheut e dėrgoi pėr tė punuar.

  Ver' o e bukura verė, qė na vjen nga i madhi Zot
  Me mirėsi, me bukuri, me gas tė math, me duar plot,
  Sindėkur ēel trėndafilė, e i fal bilbilit zėnė,
  Ashtu na bije nga qielli njė gas nė zėmėrt tėnė.

  Zot'i e i vėrtetė pėr tė ushqyer njerinė,
  Pėr tė zbukuruar dhenė, pėr tė shtuar mirėsinė,
  I dha zjarr e flakė diellit, i fali dhe shinė resė,
  Bėri dimėrin e verėn dhe zemrės san' i dha shpresė.

  Pėr tė arriturė rrushnė ē'ka punuar Perėndija,
  Qielli, dheu, dielli, shiu, njeriu, tėrė gjithėsija!
  S'ėshtė ēudi pse na dėfren ver' e bukur zemrėn tėnė;
  Ē'ka punuar Perėndija edhe njeriu, sa e bėnė!
  Ju shokė, kur pini verėn, mos dehi, mos zėmėrohi,
  Mos u zihni, mos u shani, mos lėvdohi, mos qėrtohi,
  Se pėrēmoni Perėndinė, q'i ka falur hardhisė rrush,
  Edhe kėrkon dashurinė e ndodhet pshetazi ndaj jush;
  Po gėzohi, prehi, qeshni, duhi, xbaviti, dėfreni,
  Flisni fjalė tė pėlqyer, loni, kėndoni, kėrceni,
  Bėjeni zėmrėn tė gjerė edhe shtoni dashurinė,
  Mirėsinė, njerėzinė dhe besėn e miqėsinė,
  Se nė breng' e nė tė keqe, nė punė e nė tė pirė,
  Mirretė vesh njeriu i lik, njihetė njeriu i mirė.

  A e shihni gjithėsinė, yjtė, Diellinė, Hėnėn,
  Dhenė, erėn, retė, kohėn, Kashtėn' e Kumtėrit, Shėnjėn,
  Si janė pėrveshur gjithė edhe lėēijn' e punojnė,
  Njėri-tjatėrit i ndihin, ashtu punėn e mbarojnė.
  Nė mest tė kėti rrėmeti, tė punėtorėve shumė,
  Njeriu duhet tė lėēinjė, apo tė bjerė nė gjumė?

  Mundohetė punėtori, po nė zemėrzėt tė qetė
  Sa gas tė math ndjen, kur njėra qė hoth, i pjell dymbėdhjetė!
  Kur e sheh kallin' e plotė tė kėrrusurė nga barra,
  Dhe parajsėn e vėrtetė tė tfaqurė nėpėr ara,
  Kur heth lėmėn e mbleth toknė, ndan bykn' e kashtėn mėnjanė,
  U heth kuajve e qevet, qė janė lodhur, tė hanė,
  Kur e pėrmbush plot shtėpinė me drith' e me gjė tė gjallė,
  Shtrohet me uri nė bukė e ha me djersė nė ballė.

 6. #6
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  BAGĖTI E BUJQĖSIA pjesa 3/3

  Sheh pjergullnė, manė, fiknė, thanėnė, arrėn, ullinė,
  Mollėn, dardhėn, pjeshkėn, shegėn, vadhėnė, ftuan, qershinė,
  Kumbullatė, zerdelinė, ngarkuar me pemė gjithė,
  Oborrė plot gjė tė gjallė, shtėpinė mbushur me drithė,
  Dhe zėmėra i gėzohet, pa i faletė Perėndisė,
  Q'e ēpėrblen punėn e djersėn e mundimn' e njerėzisė.

  Qysh rroit mblet' e uruar dhe ven' e vin e lėēijnė,
  Ca huallinė ndėrtojnė, ca nėpėr lule shėndijnė.
  O ē'punė me mėnt punojnė, sa bukur e bėjn' e mirė!
  N'apin dyllėtė, q'ep dritė, dhe mjaltė fjesht' ėmbėlsirė.
  Dhe punėtorėt' e mirė m'atė mėndyrė punojnė,
  Edhe gjithė njerėzija me mundimt t'atyre shkojnė;
  Njėri mih, jatėri lėron, njėri mbjell, jatėri prashit,
  Kush t'harr, kush korr, kush mbledh duaj, kush shin, kush sharton, kush krasit,
  Njė bėn pluar' e sėpatėn, njė parmendėn, njė shtėpinė,
  Njė pret e qep, njė merr e ep, njė mbath, njė shikon mullinė,
  Ēdo njeri njė farė pune bėn nė mest tė shoqėrisė,
  Kjo ėsht' udh' e Perėndisė, ky ė nom i gjithėsisė.
  Edh' ajo miza pėrdhese, ē'i duhetė pėr tė ngrėnė,
  Eshtė rrahur e pėrpjekur e me kohėz' e ka vėnė.
  Ka njė punė tė punonjė si ēdo gjė q'ėshtė nė jetė,
  Kshu e ka thėnė me kohė Zot'i math e i vėrtetė.

  Bujku mundohet nė verė, po nė dimėr rri e prėhet,
  Sheh shtėpizėnė mė kamje, edhe zėmėra i bėhet,
  Gratė tė gjitha punojnė n'avlėmėnt e nė tė tjera,
  Edhe jashtė fryn e bije, por kur na trokėllin dera:
  Eshtė nj'udhėtar i gjorė, qė ka mbetur nė dėborė,
  I kanė ngrirė tė mjerit vesh' e goj, e kėmb' e dorė;
  Ngrihet i zot'i shtėpisė edhe tė huajthin e merr,
  E vė nė kryet tė vatrės me njerėzi, me tė math nder,
  Posa e shohėnė qė vjen, i ngrihen gjithė fėmija,
  Se tė huajnė mė derė na e dėrgon Perėndia,
  Pa i bėjnė zjarr e ngrohet edh'e mbajnė me tė mirė,
  I sjellin shtresė tė flerė edhe tė ngrėn' e tė pirė.

  Kėshtu tė huajt' e miqtė njeriu q'ėshtė i uruar
  I pret me krahėror hapur e i pėrcjell tė gėzuar.

  Nė verė qė ēelen lulet, qielli ndrin si pasqyrė,
  Sbukurohetė faq'e dheut e merr mijėra fytyrė;
  Pa ngjallenė mė ēdo lule, mė ēdo bar e mė ēdo fletė
  Gjėra tė gjalla me mijė, rroitin nga dheu si mbletė.

  Shpest' e mizatė kėndojnė e kuajtė hingėllijnė,
  Lulet' e bukura m'erė si ar e si flori ndrijnė,
  Bujku nget pėndėn e lėron, mbjell a bėn gati ugarė,
  Kalorėsi i shkon njatė dhe i thotė -- puna mbarė --
  Papo merr anėn e lumit me zėmėrė tė gėzuar,
  Kėndon, fishėllen e vete ngadalė, duke mejtuar;
  Vė re lumėn e kulluar, qė ikėn me ligjėrime,
  E ndėr ment tė ti i bije ca t'ėmbla shumė mejtime.
  Vashazėtė bukuroshe, posi shqerratė manare,
  Si kapėrollet e malit, si thėllėzatė mitare,
  Venė tė lajnė nė lumė gjithė tok duke kėnduar,
  Me gas nė sy e nė buzė e me lulezė nėr duar;
  Pėrveshin llėrėt' e bardha dhe tė majm'e tė perndijta,
  Pulpazėtė bukuroshe e kėmbėzėt' e kėrthijta.
  Dellėndyshja qė fluturon e ndehetė pėrmi lumė,
  U afrohetė si mike e u thotė fjalė shumė,
  Dhe mėshqer' e pėrkėdhelur vjen nė lumė tė pij' ujė,
  A tė prėhetė nė hije, a tė bėnjė gjė rrėmujė.

  Bari, bima vatur mė bres e bujku shum' i gėzuar,
  Si bariu kur merr kėrthinė edh'e pėrkėdhel ndėr duar.

  Bilbili ia thotė bukur, lumi vete gjithė valė,
  Ep erėn e Perėndisė trėndafili palė-palė.

  Veē njė vashėz' e mjerė qan tė motrėnė, q'e ka lėnė,
  O! ėshtė mbuluar nė dhe vashėza fytyrėhėnė!
  Mėma dhe motėra mbetur nė zi e nė vaj tė shumė,
  Dhe shqerra manarez' e saj, e pėrzieshmez' e pėr lumė!
  Tė kėput shpirtinė plaka, kur zė dhe nėmėron e qan,
  Ah, i ziu njeri nė jetė sa heq e sa duron e mban!

  Vashėn vėrtet e mbuluan, po shpirt'i saj nė qiej shkoi,
  Hapi krahėthit e lehtė, nė hapėsirat fluturoi;
  Bukuri e saj u pėrzje me bukurizėt tė prillit,
  Me fjalėzėt tė bilbilit, me erėt tė trėndafilit,
  Gjėsendi s'humbetė kurrė e gjė s'vdes me tė vėrtetė,
  Mase ndryshohenė pakė, po janė nė kėtė jetė;
  As shtohet, as pakėsohet, as prishetė gjithėsija,
  Vdesėn e ngjallenė prapė si gjith' edhe njerėzija.
  Kėtu janė gjithė ē'janė e gjithė ē'gjė munt tė jetė,
  Engjėllitė, Perėnditė dhe ajy Zot'i vėrtetė!
  Se njė trup e njė shpirt ėshtė gjithėsia, qė s'ka anė,
  Tė gjallė edhe tė vdekur gjithė brėnda nė tė janė.

  Perėndija njerin' e parė e mori prej dore vetė,
  E zbriti mi faqet e dheut, q'ish me lulez' e fletė,
  Mė tė drejtėnė tė themi, mbi faqet tė dheut e ngriti,
  E bėri tė zotthin' e dheut edhe kėshtu e porsiti:

  Nga kjo baltė tė kam bėrė, rri kėtu, mė paē uratė,
  Mos u loth e mos psho kurrė, po pėrpiqu dit' e natė,
  Sheh si punon gjithėsija? Ashtu tė punosh edhe ti,
  Tė mos rrish kurrė pa punė e tė vėsh duartė nė gji.
  Mos u bėj i lik e i keq, i paudh' e i pabesė,
  I rrem, i ndyrė, i dėmshim, i rėnduar e pa shpresė,
  Mėrgohu nga tė kėqijat, pej ēdo farė ligėsije,
  Pej nakari, pej lakmimi, pej vjedhjeje, pej marrėzije,
  Mos vra, mos merr tek s'ke vėnė, edhe ki nom dashurinė,
  Bes' e fe ki urtėsinė, tė drejtėnė, mirėsinė.
  Nė bėfsh mirė, liksht s'gjen kurrė, po, nė bėfsh liksht, mos prit mirė,
  Ki dėshirė pėr tė mirė dhe nė zemėrė mėshirė,
  Ji i but', i urt', i vyer e mos u bėj kurrė makut,
  I egėr e i mėrzitur dh'i mahnitur si madut,
  Mos ju afro dhelpėrisė, po sė drejtėsė iu nis pas;
  Nė dėgjofsh fjalėt' e mija, do tė jesh gjithėnjė nė gas.

  Nga gjithė ē'pat gjithėsia, tė kam dhėnė dhe ty pjesė,
  Nė u bėfsh si them, i mirė, emr'i math do tė tė mbesė.
  Tė kam dhėnė mėnt tė mėsosh, tė vėrtetėn me tė ta shohē,
  Dhe zėmėr' e vetėdijė, tė mir' e tė drejtėn ta njohē,
  Do tė tė lė dhe nevojėn, udhėn tė tė tregonjė,
  Tė tė ndihnjė mė ēdo punė, tė tė psonj' e tė tė zgjonjė.
  Gjithė tė mirat qė janė, kėtu nė dhet i kam mbuluar,
  Po gjėsendi nė shesh s'nxjerr dot pa dirsur e pa munduar;
  I gjen tė gjitha me kohė, po rrėmo thell' e mė thellė,
  C'do gjė qė tė duhet, kėrkoje, barku i ti do ta pjellė.
  Sa gjėrėrazė tė vlera do tė gjesh ti kėtu brenda,
  Edhe pėrsipėrė soje, e sa do tė t'i ket ėnda!

  Me fuqit qė tė kam dhėnė, them qė tė vinjė njė ditė
  Tė marrē udhėn e sė mirės e tė gjesh tė madhe dritė,
  Tė marrē vesh dalengadalė sa punėra qė kam bėrė,
  Diell, hėnė, yj, dhe, qiej e gjithėsinė tė tėrė!

  Po qė u bėre i urtė, mua mė ke afėr teje,
  Ndryshe, qofsh i mallėkuar edhe mėrguar prej meje!

  Tė parit tėnė perndia kėto fjalė vetėm i tha,
  I fali gjithė tė mirat, i dha uratėn dhe e la.
  Det i p'an'i mirėsisė, q'emrin tėnd s'e zė dot ngoje,
  Qysh e ngrehe gjithėsinė pa lėnė farė nevoje!
  Fali njeriut urtėsinė, mirėsinė, njerėzinė,
  Butėsinė, miqėsinė, dashuri, vėllazėrinė;
  Epu sheshevet lul' e bar dhe pyjevet gjeth e fletė,
  Resė shi, aravet bimė e mos lerė gjė tė metė,
  Fali erė trėndelinės, manushaqes, trėndafilit,
  Kalliut bukė, mizės pjesė, zogut ngrėnie, zė bilbilit,
  E drurėvet epu pemė dhe uratė bagėtisė,
  Dėrgo dhėmbj' e kujdes pėr to nė zėmėrt tė njerėzisė;
  Epi pjergulls' e vėshtit rrush dhe vozėsė fali verė,
  Mos e lerė pa tė kurrė, kurrė thatė mos e lerė;
  Fali diellit flak e zjarr dhe hėnės e yjet dritė,
  Edhe detit uj' e kripė, gjithėsisė jet e ditė.
  Yjtė le tė vinė rrotull dhe njerėzit tė punojnė,
  Tė dėfrejn' e tė gėzohen dhe si vėllezėr tė shkojnė.

  Tregomu dhe shqipėtaret udhėn e punės sė mbarė,
  Bashkomi, bėmi vėllezėr edhe fjeshtė shqipėtarė,
  Falmi, falmi Shqipėrisė ditėn e bardh' e lirisė,
  Udhėn e vėllazėrisė, vahn' e gjithė mirėsisė.

  Nxirr tė vėrtetėn nė shesht, paskėtaj tė mbretėronjė,
  Errėsira tė pėrndahet, gėnjeshtėra tė pushonjė.

 7. #7
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  GJUHA JONĖ - Naim Frasheri

  Vėllezėr shqipėtarė!
  Tė prekim urtėsinė,
  Tė zėm' udhėn e mbarė,
  Tė ngjallim Shqipėrinė.

  Shqipėria ka qėnė
  Edhe po do tė jetė,
  Po sot nė ditėt tėnė
  Tė metė tė mos ketė.

  E ka nderuar zoti
  Gjithėnjė Shqipėrinė,
  Ish fort mirė qėmoti,
  Do bėhet dhe taninė.

  Sa ishte trimėria
  N'atė kohė tė vjetrė,
  Kish emrė Shqipėria,
  Sa s'kish nonjė vėnt tjetrė.

  Sa burra kordhėtarė
  Ka nxjerrė Shqipėria
  Mė pastaj e mė parė,
  Q'i shkruan istoria!

  Ajo ish koh' e zjarrtė
  Dhe kish mundime tepėr,
  Po sot pėndė dhe kartė
  Na duhet, nukė tjetėr.

  O burra, shqipėtarė,
  Tė marrim dituritė,
  Se s'ėshtė koh'e parė,
  Tani lipsetė dritė.

  Tė shkruajm' gjuhėn tėnė,
  Kombinė ta ndritojmė,
  Gjithė ē'ėshtė e ē'ka qėnė
  Ngadalėzė ta msojmė.

  pa shihni ē'gjuh' e mirė!
  Sa shije ka e hije,
  ē'e bukur'edh'e lirė,
  Si gjuhė perėndie.

  Shum'e bardhė kjo ditė
  Pėr gjithė shqipėtarėt,
  Do na sjellė njė dritė,
  Qė s'e kishin tė parėt.

  Kjo dritė do na bjerė
  Tė gjitha mirėsitė
  Dhe gjithė do t'i ngrerė
  Dėmet e marrėzitė.

  Si lum kush zė tė mbjellė,
  Lum kush vė kėtė pemė!
  Se kjo ka pėr tė pjellė,
  S'mbulohetė me remė  UJKU DHE QĖNGJI

  Ujku pa fe
  Erth nė kope
  Dhe, si s'pa qėn,
  U fut nėr dhėn,
  Njė qėnq zuri
  Zėmėrguri.
  Qėngji i tha:
  "Ore vėlla?
  E po pėrse?
  As mė rrėfe
  Se ē'faj tė kam?
  I vogėl jam."
  Ujku i tha:
  "Do tė tė ha!
  A e mba mėnt
  Mė kėtė vėnt
  Kur mė shave?
  Mė the xhave!" { xhave -- qėn qė leh mė kot }
  Qėngj' i thotė:
  "E ke kotė,
  Unė sivjet
  Jam pėrmbi dhet."
  "Mase, i tha,
  Qe yt vėlla."
  "Vėlla, tha, s'kam,
  I vetėm jam."
  "Fort mir', i tha,
  S'paske vėlla,
  Po jot ėmė
  Ē'pati prėmė { prėmė -- mbrėmė, dje nė darkė }
  Qė mė qėrtoi
  E mė kallėzoi?
  Do mė zinin,
  Tė mė vrinin!"
  Qėngji i tha:
  "Dy muaj ka
  Qė s'mė rron mė,
  Ah, ah, im mė!"
  Dhe s'duroi dot,
  Po qau me lot.
  "E yt atė,
  Njė brigjatė,
  Mė pat vrarė
  Mon' e parė,"
  Tha makuti,
  Shpirtladuti,
  Dhe mė s'mėnoi;
  Mė s'e mundoi,
  Po posht' e vu
  Edhe e zu
  Nga lėfyti
  Edh' e mbyti,
  Se tė ligut,
  Zėmėrshtrigut,
  Nuk i vjen keq
  Pėr njė qė heq. { tė heqėsh -- tė vuash }

 8. #8
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  DĖSHIRA - Naim Frasheri

  Zot!
  Sot
  Jam,
  Kam,
  Shoh,
  Njoh,
  Rronj,
  Shkonj;
  Kam gas
  Dhe flas
  E them
  Tė kem
  Ditė,
  Dritė,
  Jetė,
  Vetė,
  Ah, dua,
  Qė thua,
  Tė mos vdes,
  Po tė mbes
  Pėrjetė
  Tė ketė
  Shpirti im
  Pa mundim
  Shėndenė
  Tė jenė
  Me mua
  Sa dua.
  Sonte jam gjall',
  E jam mirė,
  Po kam dhe mall
  E dėshirė,
  Zot i vėrtetė
  I gjithėsisė!
  Tė rronj pėrjetė
  Ndaj njerėzisė!
  Ti ke nė dorė,
  Ēdo gjė qė tė duash;
  Nukė je i gjorė,
  Arrin qė tė thuash;
  Pa bėhenė gjithė ē'dua,
  Po tė mė dėgjosh mua,
  Le tė bėhetė thua,
  Dhe gjithė janė bėrė!
  Atė qė thua ti vetė,
  Zot i math e i vėrtetė!
  Ajo bėnetė nė jetė,
  Edhe mbaronet' e tėrė!
  Ti epi jetė njerėzisė,
  Shto e beko dhe bagėtinė,
  Se ti je Zot' i gjithėsisė,
  Nė dorėz' e ke mirėsinė
  Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
  Mundimet fare nga jeta ngreji,
  Djepinė shkret' e lugėnė thatė
  Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
  Fal
  Dhe ep
  Gjithė ē'ke
  Nga tė mirat,
  E tė pėshtirat
  Hidhi kėtje,
  A vari mė ndonjė grep,
  A mbuloji mė ndonjė mal,
  E lėrė vetėm mirėsitė,
  Fal edhe dritė e jet' e ditė
  Le tė prėhet gjithė njerėzija
  E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
  Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
  Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
  Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
  Urdhėri yt, puna jote, Zotth' i math e i vėrtetė,
  E vėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
  Bėj si tė duash, ē'tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!

 9. #9
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  KORĒA

  O vėllezėr shqipėtarė,
  Gėzohi qė erth kjo ditė
  Kaq' e mir'e kaq'e mbarė,
  Qė sjell gjithė mirėsitė!

  Kjo ėshtė njė dit'e rezė,
  Qė bie vėllazėrinė
  E dėbon jetėn e zezė
  Dhe ndarjen e marrėzinė.

  Ta lusimė kėtė ditė,
  Q'e bekoi zot'i vėrtetė
  Dh'e dėrgoi me shumė dritė,
  T'i mbes'emėri pėrjetė.

  Sot e vumė gurr'e parė,
  Sa'sht'e bekuar kjo ditė!
  Zot'i math e pruftė mbarė
  E na dhėntė urtėsinė!

  Hapu, hapu, errėsirė!
  Pa jakė tėhu, o dritė!
  Se arriti koh'e mirė,
  U gdhi nata, u bė ditė.

  Sot niset njė tjatrė jetė,
  Tė rremenė posht'e shtije,
  Mbretėron fjal'e vėrtetė,
  Dhe tė mirat gjith'i bije.

  Zot'i math qoft'i lėvduar,
  Q'e nxjer nė shesht tė vėrtetėn,
  Se ajo sij ka buruar,
  Pa e ndritur jetėn.

  Lumja ti, moj korē'o lule,
  Q'i le pas shoqet' e tua!
  Si trimi nė ball'u sule,
  Ta paēim pėrjetė hua!

  Kushdo qė ėshtė sot burrė
  Dhe shqipėtar i vėrtetė,
  Emėri s'i shuhet kurrė
  Dhe nderi i rron pėrjetė.

  Gjuha jonė sa e mirė!
  Sa e ėmblė, sa e gjerė!
  Sa e lehtė, sa e lirė!
  Sa e bukur, sa e vlerė!

  Kjo 'shtė mėm' e mirėsisė,
  Qė bije qytetėrinė,
  Gasthin e vėllazėrisė,
  Njerėzin' e miqėsinė.

  S'jemi grekėr as bullgarė,
  Asgjė tjetėr nukė jemi,
  Jemi vetėm shqipėtarė,
  Nė kėt'emėr nderr'e kemi.

  Ky emr' ėshtė shum' i mirė,
  Se mė s'jemi tė gėnjyer,
  Nukė jemi n'errėsirė,
  E njohėmė gjėn' e vjyer.

  Perėndia na e lėntė
  Pėrjetė ta trashėgojmė,
  Edhe kurrė mos e dhėntė
  Ta humbim e ta harrojmė!

  Tė lemė mėmėnė tėnė
  E tė marimė njė shtrigė!
  Zoti mos e pastė thėnė!
  Pun'e keq'e shum'e ligė.

  O, sa qenė tė gėnjyer
  Ata qė vuan pėr botė!
  Turp tė math kanė rrėfyer,
  Punuanė fare kotė.

  Pa mejtoni, o tė gjorė,
  Efialtin, Pafsaninė,
  Qė u bėnė trathėtorė
  Dh'e gjenė mė perėndinė.

  Nga gjithė ē'kemi kėnduar
  Pėr tė njohur vetėhenė,
  Kaqė gjė kemi mėsuar,
  Tė nderojmė mėmėdhenė.

  Se njerėstė gjithė vdesin,
  Po jeta s'mbetet e shkretė,
  Gjuha, mėmėdheu mbesin
  Tė patundurė pėrjetė.

  Me zėmėrė tė gėzuar
  Dhe me gjithė shpirt uroni!
  Zotėrinjt' e zotėruar,
  Gjithė pėrnjėherė thoni:

  Rroft' e qoftė Shqipėria
  Dhe kombi e gjuha jonė!
  Lulėzoftė dituria,
  Edhe ndihmės paēim zonė.


  MEJTIMI

  Rri mejtohem shumė herė
  Tek perėndon yll'i zjarrtė,
  Edhe hapetė njė derė,
  Soje rrjeth njė drit' e artė.
  Retė, nga pak' e nga pakė,
  Marrėn njė tjatėr fytyrė,
  Bėnenė tė kuqe flakė,
  E deti ndrin si pasqyrė.
  Oh! sa tė bukura janė
  Fushatė qė gjelbėrojnė,
  Qiejtė qė s'kanė anė,
  Luletė qė lulėzojnė,
  Zoqthitė qė flasin belbėr
  E fluturojnė ndė erė,
  Pyll'i veshur mė tė gjelbėr,
  Deti i qet' e i gjerė,
  Lumi qė nxjerr oshėtimė,
  Qė bubullin nėpėr male
  Dhe ikėn me fishėllimė
  Nėpėr fusha me ngadale,
  Brigjet' e veshurė me bar,
  Me lule, me gjeth, me fletė,
  Rrahurė n'ergjėnt edhe n'ar,
  Ahu me krye pėrpjetė!
  Mė ēdo kėnt edhe mė ēdo vis
  E mė ēdo ēuk' e ēdo brinjė
  Shoh njė plep, njė vith a lis,
  Njė qarr, njė bush, njė dėllinjė.
  Hap sytė dhe pėrqark shikonj
  Fushė, limė, brigje, male,
  Edhe tė shkuarat kujtonj
  Njė nga njė, dalengadale.
  Pėr ata qė janė ndarė
  Prej nesh, qė rrinim gjithė tok
  Edhe mė s'i kemi parė,
  Qė i patmė shpirt edhe shok,
  Zėmėra mė pėrvėlohet
  Edhe them vallė ē'u bėnė,
  Kur shoh qė koha po ndrrohet
  Dhe tė mugėtit ka rėnė,
  Po rrjeth nėpėr hapėsirė
  Edhe sa vete po shtohet,
  Lint nata me errėsirė,
  Dheu e qielli ndryshohet.
  Kėshtu rrotullohet moti,
  Yjt' e hėna sytė hapin
  Dhe pas nomit q'u vu Zoti
  S'rrinė, po gjithėnjė ēapin.
  Lumi me njė psherėtimė
  Ikėn edhe vete nė det,
  Dėgjohet njė bubullimė,
  Qė pėrhapetė pėrmbi dhet.
  Duke shkuar dit' e net,
  E duke ndėrruarė moti,
  Vemi si lumi nė det,
  Nga Zoti, prapė te Zoti.

 10. #10
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  PERĖNDIJA

  Ē'sheh, ėshtė zot'i vėrtetė,
  Ē'dėgjon, ėshtė zėr'i tija,
  Gjithė ē'ka e s'ka nė jetė,
  Eshtė vetė perėndia.

  Mos shiko valėtė p'anė,
  Mos tė gėnjenjė rremeti,
  Tė tėra njė burim kanė,
  Gjithė ngrihen pej njė deti.

  Nė det tė math e tė gjėrė
  Ēdo valė qė tė sheh syri,
  Atje ėshtė deti tėrė,
  Po valėtė mirė qyri.

  Kur ta zėsh gjėnė tė bėrė,
  Esht' ashtu me tė vėrtetė,
  Po ta vėsh re gjat' e gjėrė,
  Esht' ajy bėrėsi vetė.

  Dhe kush flet edhe ē'gjė flitet,
  Ē'duket e s'duket nė jetė,
  Dhe kush sheh dh'ajo qė shihet,
  Zot' i vėrtet' ėshtė vetė.

  Se e tėrė gjithėsia,
  Qė nuk' i gjėndetė fundi,
  Eshtė vetė perėndia,
  Pėr atė s'ka vėnt gjėkundi.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  I verbėri s'munt ta shohė,
  Ajo ėshtė gjithėsia,
  I dituri munt ta njohė.

  Pe njė lulezė kur shohim
  Dhe tė vėmė re njė fletė,
  Me dituri munt ta njohim
  Q'atje 'shtė zot' i vėrtetė.

  Eshtė nė shesht perėndia,
  Sicilido munt ta njohė
  Po s'e mbuloi e padija,
  Njeriu tekdo munt ta shohė.

  Kush do ta shohė tė tėrė,
  Tė shohė mirė njerinė,
  Vethen' e tij re tė vėrė,
  Atje e gjen perėndinė.

  Dhe parajsi dhe skėterra,
  Dhe engjėlli edhe djalli,
  Edhe gjithė ē'ka tė tjera,
  Janė brėnda tek i gjalli.

  Ajy qė ka mirėsinė,
  Ka perėndin' e tė mirat,
  Edhe kush ka djallėzinė,
  Ka djallė e ligėsirat.

  Mė ēdo anė e kėrkova,
  Thashė: ku 'shtė perėndia,
  Po mė pasdaj e mėsova,
  Qėnke ndaj mej' e s'e dija.

  Kėrkonja gjetkė ta gjeje
  Zotn' e math e tė vėrtetė,
  Ajy qėnėkej ndaj meje,
  E paskėsha unė vetė!

  Me fjal' e me agjėrime
  Nuk e gjen dot perėndinė,
  As me kreshm' e me kungime,
  Si punojn' ata qė s'dinė

  Trajstėn' e ke plot me bukė,
  Edhe hiqesh si i mjerė,
  Dhe ke zėn' e thua nukė,
  E lipėn derė mė derė.

  Eshtė ndaj teje i gjallė,
  Ti e kėrkon nėpėr gurė,
  Nė tė rrem' e nė pėrrallė,
  Andaj nuk' e gjen dot kurrė.

  Pa s'vdes kurrė perėndia,
  Po kush vdes nė jetė vallė?
  Gjė s'vdes, sepse gjithėsia
  Eshtė gjithėnjė e gjallė.

  Qeshė diell, ishnja hėnė,
  U bėsh' uj' e balt' e erė,
  Yll e zok e dash kam qėnė,
  Pa dhe njeri shumė herė.

  Sa det i math e i gjerė
  Edhe sa mijėra valė!
  Sicil atje do tė bjerė,
  Prapė soje do tė dalė.

  Mijėra shpirtėra ngrihen,
  Bijen mijėra tė tjera,
  Vjen dimėri, lulet pshihen,
  I nxjer prapė nė shesht vera.

  Nj'ėshtė, po ka shumė ngjyrė,
  Duket sikur s'ka tė ngjarė,
  E sheh fytyrė-fytyrė,
  Po 'shtė i njėjt' e i pandarė.

  Ajy ėshtė trėndafili
  Edhe gjėmb' i trėndafilit,
  Ajy ėshtė dhe bilbili,
  Ajy dhe zėr' i bilbilit.

  Mos shiko ē'rrobė ka veshur,
  Eshtė brenda vet' i qetė,
  Syr' i t'urtit e sheh xhveshur,
  Veē ati s'ka gjė ndė jetė.

  Zoti ėshtė gjithėsia,
  Ajy ėshtė gjithė ē'janė,
  Po kush njeh vethen e tija,
  S'e kėrkon mė tjatėr anė.

  Dhe qelqeja u hollua
  Dhe vena, pa u pėrzjenė
  S'ka ven', ėshtė qelqe thua,
  A s'ka qelqe, ėshtė venė.

  Unė ndaj teje njė pikė,
  O det i gjer' e pa anė!
  Tė hynj brėnda mė vjen frikė,
  Po s'hiqem dot dhe mėnjanė.

  Tė kisha zėn' e bilbilit,
  Gjithėnjė do tė kėndonja
  Bukurin' e trėndafilit,
  Dhe kurrė tė mos pushonja.

  Po ti vetė je, o bilbil,
  Ti je edhe dashuria,
  Ti je edhe trėndafili
  Edhe bukuri e tija.

  Ti je ē'ėshtė jet' e tėrė,
  Ti je vetė gjithėsia,
  Ti vetė njeri je bėrė,
  More fytyrėn e tija.

  Oh! det i math e i paanė,
  Nė njė stamnė qysh ka hyrė?
  Ajy q'ėshtė gjithė ē'janė,
  U mbloth tok mė njė fytyrė.

  Mė ēdo anė qė shikova,
  Pashė mirė qė je vetė,
  Tė gjeta tek tė kėrkova,
  Zot'i math e i vėrtetė.

  Pe trupi shpirt ėshtė bėrė,
  Edhe shpirti trup nė jetė
  Eshtė bėrė, njė i tėrė
  Gjithė ē'ėshtė, ėshtė vetė.

  Paskėtaj, o shokė, kurrė
  Mos kėrkoni perėndinė
  Nėpėr mur' e nėpėr gurė,
  Po shihni mirė njerinė.

  Zėmr' e njeriut nė jetė
  Eshtė vėnd' i perėndisė,
  Esht' atje zot' i vėrtetė,
  Det' i math i gjithėsisė.

  Ajy ėshtė gjithėsia,
  Edhe udh' e perėndisė,
  Eshtė vetėm njerėzia,
  Q'i duhetė njerėzisė.

  Mer dorėn e diturisė,
  Pa ajo do tė tė nxjerė
  Gjer te fron' i perėndisė,
  Ndaj soje do tė tė shpjerė.

  Esht' e vėrtetė kjo punė,
  Mos qėndroni n'errėsirėt,
  Se kėtė s'e gjeta unė,
  E kanė thėnė tė mirėt.


  NĖ DASHTĖ ZOTI

  Nastradini ish qetuar
  Dhe po rrij duke mejtuar;
  Po pėrnjėherė u xgjua,
  Sė shoqes i tha: "O grua,
  Nesėrė jam pėr nė veshtė,
  Se s'kam vatur kėtė vjeshtė,
  Sindėkur vinja qėmoti."
  Plaka tha : "Nė dashtė zoti."
  Nastradini i tha : "Unė
  S'e kėllas zotnė nė punė, { s'e kėllas -- s'e fus }
  E shoh vetė punėn time,
  E nuk e vė nėr mundime,
  Qė tė doj' a tė mos dojė,
  Se nukė mė flet me gojė."
  Kėshtu the, o jetėgjatė!
  Papo u ngrite me natė,
  More shportat e gomarė,
  Po s'tė vate udha mbarė!
  Pėr rrush del njeriu i mjerė
  E sjell shkarpa shumė herė.
  Gjithė bota po punonin
  E udhėtė po ndrejtonin.
  Nastradinė kur e panė,
  E zun' e mė nuk e lanė:
  Gjithė ditėn gur' i gjori
  Mbajti edhe pagė s'mori.
  I kėputur, i drobitur,
  I lodhur, i kahėnitur,
  Natėn nė t'errėt u kthye,
  Me pluhurė mbi qyrdye!
  Erth mė der' e trokėlliti,
  E shoqja nga shkalla xbriti,
  Tha : "Kush ėsht' aty mė derė?"
  Pa tha Nastradin' i mjerė:
  "Nė dashtė zoti, jam unė,
  Qė vajē' e s'bėra dot punė!"
  Pa mė nesėret njė fqinjė,
  Q'ish i varfėr e pa linjė,
  Erth e i kėrkoi gomarrė,
  Duke thėnė ca mė parė:
  "Jemi pa buk' e pa ngrėnė,
  Nė mulli drithė kam shpėnė,
  Gjer mė tani ėshtė bluar,
  Po s'kam kafsh', o i uruar."
  Nastradini, pa mejtuar,
  Tha : "Pėr dru e kam dėrguar,
  Ka vaturė qė me natė,
  I varfėri veshgjatė."
  Ajy tha "e kam dėrguar",
  Gomari palli nė quar!
  Fqinja tha : "Pse mė gėnjeni,
  Tė drejtėnė s'ma rrėfeni?
  Ja se ku pėllet gomari,
  Qysh e ka marė druvari!"
  Nastradini tha : "S'kam parė
  Kshu, tė besojnė gomarė!
  Me fjalėn time s'je nginjur,
  Qė jam sot plak e i thinjur,
  Po dėgjon gomarrė ē'thotė,
  Q'ėshtė pa mėnt e flet kotė.
  Njeriu qė dėgjon gomarrė,
  S'e ka punėn mbroth e mbarė."
  Kėshtu tha, po tė vėrtetėn
  E thosh gomari, tė shkretėn.

 11. #11
  ♥♥♥Princess♥♥♥ 20% Maska e PinkPrincess
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  out of space
  Postime
  282
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  PELLASGĖT-SHQIPĖTARĖT

  Ishte njė ditė
  Qė pellasgjitė
  Posi njė dritė
  Mbuluan dhenė
  Duall ng' Asia
  Si mizėria
  Dhe me ania
  E hodhė denė.

  Pas pakė herė,
  Duke pėrzjerė
  Ca me tė tjerė,
  Bėnė elinėt,
  Dhe duke ndarė
  Syresh njė farė,
  Si ka tė ngjarė,
  Bėri llatinėt.

  Edhe tė tjerėt
  E mė tė ndjerėt,
  Tė papėrzjerėt,
  Pellasgjinj mbenė
  Maqedhoninjtė
  E ilirinjtė
  E mollosinjtė,
  Gjith' ata qenė.

  Dhe ata janė
  Prindėrtė tanė,
  Pastaj na thanė
  Na shqipėtarė
  Mundim tė themi
  Ne ata jemi,
  Atė gjak kemi,
  Si dhe shtyparė. { tiparin }

  Thot' Herodoti,
  Nė Tomor zoti
  Shtėpi qėmoti
  Kishte Dhodhonė
  Eshtė m'e vjetėr
  Ngaha ēdo tjetėr,
  Shumė mė tepėr,
  Kjo gjuha jonė.

  Ne kurdoherė
  Burra tė ndjerė
  Edhe tė vlerė
  Jemi treguar;
  Me grekėrinė
  Dhe me Persinė,
  Me gjith' Asinė
  Kemi lėftuar.

  Me Lekėn vamė, { Aleksandri i math }
  Muntmė Daranė,
  Datėn i dhamė { frikėn }
  Gjithė Asisė
  Burr' u dėftyem,
  Tė gjith' i thyem,
  Pėrmbys e kthyem
  Fron' e Persisė.

  Tė tėrė dhenė,
  Den' e sterenė,
  Sa kombe qenė
  Nė kėmb i vumė
  Dhe mbretėruam
  Kudo qė shkuam,
  Tekdo lėftuam,
  Vėndin e zumė.

  Me Pirron vamė
  Romės i ramė,
  Llatint' i vramė
  E i tmeruam;
  Me Skėnderbenė
  Tyrqve sa qenė
  U dhamė dhenė
  Dhe i dėbuam.

  Kush i goditi
  Posi petriti
  E i cfiliti
  Tyrqit, barbarėt?
  Bota s'kuxonte
  Qė t'u qėndronte,
  Po kush lėftonte?
  Ne shqipėtarėt.

  Pastaj u ndruam,
  Se s'kupėtuam
  Dhe nuk e ēquam
  Tė mirėn tėnė
  Gjaknė pėr botė
  E derthmė kotė,
  Njeri ē'tė thotė?
  Nuk ishte thėnė!

  Mbajtmė Tyrqinė,
  Ngjallmė Greqinė,
  Ndihm' Italinė.
  Po Shqipėrinė?
  Pse s'u munduam?
  Pėr kė lėftuam?
  Neve ē'fituam?
  Ē'kemi taninė?  ZONJ' E FATIT

  O moj plaka lozonjare,
  Qė ndjek fatn' e njerėzisė
  Dhe mas' e peshė s'ke fare,
  Po me shkop tė marrėzisė.

  Moj po me ē'sy e me ē'faqe
  Mė qasesh prap' e mė ēfaqe?

  Tė shoh qė vjen posi hije
  Ngadalė si qėn i qetė
  Edhe hi syvet mė shtije,
  T'u thaft' ajo dor' e shkretė!

  Ata sy tė zgurdulluar
  T'i shoh, o e mallėkuar!

  S'je e verbėrė, si thonė,
  Qė s'sheh, s'di se ē'bėn nė jetė,
  S'je e shurdhėr, pasha Zonė!
  Dėgjon posi djalli vetė.

  Po je e keqe dhe shtrigė,
  E pabes' e zėmėrligė.

  Ti fjalėtė i ke kthyer,
  Prandaj na ke pėrvėluar,
  A, popo, ē'na ke gėnjyer!
  Njeri s'tė ka trashėguar.

  Dhe kur ndrin, ndrin si lugati,
  Prandaj s'tė ka qėndrim fati.

  Jakė, se jam dėshėruar
  E mė s'e duronj dot vrerė,
  Qesh, mos rri e zėmėruar,
  Makar pėr njė copė herė.

  Qesh njė herė, o leshrakrėnde,
  Me tė qarė nuk u dėnde?


  FALJA

  Zot i math e i vėrtetė
  Qė kreve ē'shohėm nė jetė,
  Edhe tė tjerė qė janė
  Pa funt pa krye pa anė,
  Edhe kudo je ti vetė,
  Syri yn tekdo shikon,
  Qė nga lint e gjer tek pėrndon,
  Mė ēdo vėnt tė sheh fuqinė,
  Urtėsin' e madhėrinė,
  Falna gjithė mirėsitė,
  Epna dituri e dritė,
  Tregona udhėn' e mirė,
  Mos na lerė n'errėsirė,
  Dhurona gjithė tė mirat,
  Mėrgona nga tė pėshtirat.

  Zot! falna vėllazėrinė,
  Dashurin' e miqėsinė,
  Epna dėshirė tė msojmė,
  E tė mirat tė punojmė,
  Bėna tė but' e tė qetė,
  E tė urt' e tė vėrtetė,
  Jetėnė ta trashėgojmė.

 12. #12
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga PinkPrincess Lexo postimin
  DĖSHIRA - Naim Frasheri

  Zot!
  Sot
  Jam,
  Kam,
  Shoh,
  Njoh,
  Rronj,
  Shkonj;
  Kam gas
  Dhe flas
  E them
  Tė kem
  Ditė,
  Dritė,
  Jetė,
  Vetė,
  Ah, dua,
  Qė thua,
  Tė mos vdes,
  Po tė mbes
  Pėrjetė
  Tė ketė
  Shpirti im
  Pa mundim
  Shėndenė
  Tė jenė
  Me mua
  Sa dua.
  Sonte jam gjall',
  E jam mirė,
  Po kam dhe mall
  E dėshirė,
  Zot i vėrtetė
  I gjithėsisė!
  Tė rronj pėrjetė
  Ndaj njerėzisė!
  Ti ke nė dorė,
  Ēdo gjė qė tė duash;
  Nukė je i gjorė,
  Arrin qė tė thuash;
  Pa bėhenė gjithė ē'dua,
  Po tė mė dėgjosh mua,
  Le tė bėhetė thua,
  Dhe gjithė janė bėrė!
  Atė qė thua ti vetė,
  Zot i math e i vėrtetė!
  Ajo bėnetė nė jetė,
  Edhe mbaronet' e tėrė!
  Ti epi jetė njerėzisė,
  Shto e beko dhe bagėtinė,
  Se ti je Zot' i gjithėsisė,
  Nė dorėz' e ke mirėsinė
  Njerėzis' epi jetė tė gjatė,
  Mundimet fare nga jeta ngreji,
  Djepinė shkret' e lugėnė thatė
  Mos e shih kurrė, po mbushur leri.
  Fal
  Dhe ep
  Gjithė ē'ke
  Nga tė mirat,
  E tė pėshtirat
  Hidhi kėtje,
  A vari mė ndonjė grep,
  A mbuloji mė ndonjė mal,
  E lėrė vetėm mirėsitė,
  Fal edhe dritė e jet' e ditė
  Le tė prėhet gjithė njerėzija
  E tė mos ketė kurrė tė kėqija;
  Ligėsitė, djallėzitė e marrėzitė
  Le tė mos rrojnė paskėtaj edhe njė ditė
  Veē mirėsija nė kėtė jetė tė mbretėronjė,
  Urdhėri yt, puna jote, Zotth' i math e i vėrtetė,
  E vėrteta le tė rronjė, gėnjeshtra le tė pushonjė
  Bėj si tė duash, ē'tė them unė Zot i vėrtetė? Ti e di vetė!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fjale te urta, nga Sami Frasheri
  Nga kuklla nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 11:45 AM
 2. Krimtaria juaj.
  Nga kuklla nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 19-07-2009, 10:45 AM
 3. Sami Frashėri parė nga afėr
  Nga kuklla nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-10-2008, 10:45 AM
 4. Naim Frashėri
  Nga Altin111 nė forum Shkrimtarė Shqiptarė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-01-2008, 12:45 AM
 5. AKTORI NAIM FRASHERI
  Nga kuklla nė forum Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 03:45 PM