Pėrshkrimi i XhennetitNė lidhje me pėrshkrimin e Xhenetit dhe kėnaqėsitė qė i pėrmban Ibn el-Kajimi ka thėnė:

Dhe nėse pyet pėr tokėn dhe dheun e tij, atėherė ėshtė prej miskut dhe safranit.

Dhe nėse pyet pėr kulmin e tij, atėherė ėshtė Froni i mė tė Mėshirshmit.

Dhe nėse pyet pėr gurėt e tij, atėherė ata janė margaritarėt dhe xhevahiret.

Dhe nėse pyet pėr ndėrtesat e tij, atėherė ato janė tė ndėrtuar me tjegulla tė arit dhe argjendit.

Dhe nėse pyet pėr pemėt e tij, atėherė nuk pėrmban asnjė pemė e cila trungun e saj mos ta ketė tė bėrė prej arit dhe argjendit.

Dhe nėse pyet pėr frutat e tij, atėherė ato janė mė tė buta se sa tėlyeni dhe mė tė ėmbla se sa mjalti.

Dhe nėse pyet pėr gjethet e tij, atėherė ato janė mė tė buta se rrobat mė tė buta.

Dhe nėse pyet pėr lumenjtė e tij, atėherė ata janė lumenj prej qumėshtit shija e tė cilit nuk ndryshon, dhe mish tė ēdo zogu qė ata e dėshirojnė.

Dhe nėse pyet pėr pijen e tyre, atėherė ėshtė Tasnim, xhenxhefil, dhe Kafur.

Dhe nėse pyet pėr gotat e pijes sė tyre, atėherė ato janė shumė tė pastra dhe tė bėra prej arit dhe argjendit.

Dhe nėse pyet pėr hijen e tij, atėherė njė kalorės i shpejt do tė kalėron nėn hijen e njė peme tė tij pėr 100 vjet dhe nuk do ta kalon atė.

Dhe nėse pyet pėr gjerėsinė e tij, atėherė njerėzit e shkallės mė tė ultė nė mbretėrinė e tyre do tė kenė mure dhe pallate, dhe kopshte prej njė distance qė duhet tė udhėtohet pėr 1000 vjet.

Dhe nėse pyet pėr tendat dhe vendbanimet e tij, atėherė njė tendė ėshtė si njė xhevahir i fshehur e cila ėshtė e gjatė 60 kutii (90 km) e gjatė.

Dhe nėse pyet pėr rrokaqiejt e tij, atėherė ato janė dhoma mbi dhoma nė njė ndėrtesė e cila ka lumenj qė shkojnė nėn ata.

Dhe nėse pyet se sa lartė arrin nė qiell, atėherė shiko njė yll tė shndritshėm dhe qė ėshtė i dukshėm, gjithashtu edhe ata qė janė shumė larg nė qiell qė shikimet as qė kanė mundėsi qė ti arrijnė.

Dhe nėse pyet pėr rrobat e banorėve tė tij, atėherė ato janė prej arit dhe argjendit.

Dhe nėse pyet pėr shtretėrit e tij, atėherė mbulesat e tyre janė prej argjendit mė tė mirė dhe janė tė vendosur nė shkallėt mė tė larta tė tyre.

Dhe nėse pyet pėr fytyrat e banorėve tė tij dhe bukurin e tyre, atėherė ata kanė njė pamje si tė hėnės.

Dhe nėse pyet pėr moshėn e tyre, atėherė janė tė rinj 33 vjeēar me figurė te Ademit, babait tė njerėzimit.

Dhe nėse pyet se ēka do tė dėgjojnė, atėherė ėshtė kėndimi i grave tė tyre,dhe prej Hyrijave dhe mė e mirė se kjo zėrat e Engjėjve dhe tė Pejgamberėve, dhe mė tė mirė se kjo ėshtė Fjala e Zotit tė Botėve.

Dhe nėse pyet pėr shėrbėtorėt e tij, atėherė janė djelmosha tė ri tė njė rinie tė pėrhershme tė cilėt ju ngjajnė xhevahirėve tė pagrimcuar.

Dhe nėse pyet pėr nuset dhe gratė e tyre, atėherė janė tė reja dhe lėngu i rinis lundron nėpėr gjymtyrėt e tyre, dielli vrapon me bukurin e fytyrės sė saj nėse ajo e tregon atė, drita shndrit ndėrmjet dhėmbėve tė saj kur ajo buzėqeshė; nėse e takon dashurin e saj, atėherė thuaj ēka tė duash nė lidhje me takimin e dy dritave, ai e sheh fytyrėn e saj tė rrumbullakuar pėrmes faqeve tė saja sikurse ta shikon njė pasqyrė tė lustruar dhe ai e sheh shkėlqimin prapa muskujve dhe eshtrave tė saj; po tė paraqitej ajo nė botė, ajo do ta mbushte ēka ka ndėrmjet qiellit dhe tokės me njė erė tė bukur, dhe gojėt e krijesave do ta lavdėronin atė, dhe do ti dhuronin madhėshti tė madhe dhe ēdo gjė ndėrmjet lindjes dhe perėndimit do tė zbukurohej pėr tė dhe ēdo sy do tė largohet prej ēdo gjėje pėrveē prej saj dhe dritės sė diellit do tė ia kalon njėlloj sikurse qė drita e diellit ia tejkalon dritės sė yjeve, dhe ēdonjėri nė fytyrė tė tokės do tė besoj nė tė Gjallin e Pėrhershėm, Ai i Cili e furnizon dhe e Mbron ēdo gjė qė ekziston.

Dhe mbulesa nė kokėn e saj ėshtė mė e mirė se bota dhe e gjithė ajo qė ėshtė nė tė, dhe ajo nuk shton nė moshė pėrveē se nė bukuri; e lirė prej ndonjė kėrthizė, prej lindjeve dhe hajzeve, dhe e pastėr prej mukozės, pėshtymės, dhe gjėrave tjera tė papastra, rinia e saj kurrė nuk zbehet, rrobat e saj kurrė nuk vjetrohen, s'mund tė krijohet asnjė rrobė e cila ėshtė e barabartė me bukurin e saj dhe ai i cili ėshtė me tė asnjėherė s'mund tė ndiej monotoni, vėmendja e saj ėshtė e pėrqendruar nė burrin e saj, pra ajo nuk e dėshiron askėnd pėrveē tij, njashtu sikurse qė vėmendja e tij ėshtė e pėrqendruar ndaj saj pra ajo ėshtė gjėja mė e jashtėzakonshme e dėshirės sė tij, dhe ai ėshtė me tė nė siguri dhe rehati mė tė lartė, pasi qė atė askush nuk e ka prekur mė par qoftė prej njerėzve apo xhinėve.

Dhe nėse pyet pėr Ditėn e Shtimit- Jevmul Mezid (nė shpėrblim) dhe vizitės tė Gjithėfuqishmit, tė Gjithėdijshmit, dhe shikimi i Fytyrės sė Tij - i lirė prej ēdo ngjashmėrie sikurse qė e sheh diellin nė mes tė ditės dhe hėnėn e plot nė natėn pa re, atėherė dėgjo pėr ditėn qė thirrėsi do tė thėrras: O populli i Xhenetit! Zot i Juaj - i Bekuar dhe i Lartė - kėrkon qė ta vizitoni Atė, pra ejani ta vizitoni Atė! Pra ata do tė thonė: Ne dėgjojmė dhe bindemi!

Derisa pėrfundimisht ata arrijnė nė njė luginė tė gjerė ku tė gjithė do tė takohen aty - dhe askush nuk do ta refuzon kėrkesėn e thirrėsit - Zoti- i Bekuar dhe i Lartė - do tė urdhėroj qė tė sjellėt Froni i Tij atje. Pastaj shtyllat e dritės do tė paraqiten, gjithashtu edhe shtylla tė margaritarėve, gurė tė ēmuar, ari dhe argjend.

Mė i ulėti prej tyre nė shkallė do tė ulet nė shtresė prej miski, dhe nuk do tė sheh se ēka u ėshtė dhėnė atyre tė cilėt janė tė ulur mė lartė se ata nėpėr karrige. Kur ata tė rehatohen aty ku janė ulur dhe janė tė sigurt nė vendet e tyre dhe njė thirrės do tė thėrras: O Banor tė Xhenetit! Ju keni njė takim me Allahun nė tė cilin Ai ka dėshirė qė tė ju shpėrblejė! Pra ata do tė thonė: Dhe ēka ėshtė ai shpėrblim? Ai vetėm se na ka shndritur fytyrat tona, na i ka rėndu peshojat tona, na ka futur nė Xhenet dhe na ka larguar prej Zjarrit?

Dhe ata duke qenė ashtu, rastėsisht njė dritė shndrit e cila e pėrfshin tėrė Xhenetin. Pra, ata i ngritin kokat e tyre, dhe ēka tė vėrejnė: Obliguesi - i Lartė ėshtė Ai dhe tė Shenjtė janė Emrat e Tij - iu ka ardhur atyre prej sė larti dhe i nderon ata dhe ju thotė: O banor tė Xhenetit! Paqja qoftė mbi ju! Kėsaj pėrshėndetjeje nuk do ti pėrgjigjen me diē mė tė mirė se: „O All-llah! Ti je Paqe dhe prej Teje ėshtė Paqja! i Bekuar je Ti, O pronar i Lartmadhėrisė dhe i Krenarisė“!

Pra Zoti - i Bekuari dhe i Lartėsuari - do tė ju qesh atyre dhe do tė ju thotė: O Banorėt e Xhenetit! Ku janė ata qė e kanė pas zakon tė mė binden Mua pa mė parė Mua ndonjėherė? Kjo ėshtė Dita e Shtimit! (Jevmul Mezid)

Pra, ata tė gjithė do tė pėrgjigjen me tė njėjtėn pėrgjigje: Ne jemi tė kėnaqur, pra bėhu i kėnaqur me ne! Pra, Ai do tė ju thotė: O Banorėt e Xhenetit! Po tė mos isha i kėnaqur me ju, nuk kisha pėr tu bėrė juve banor tė Xhenetit Tim!

Pra, kėrkoni prej Meje! Pra, ata tė gjithė do tė pėrgjigjen me tė njėjtėn pėrgjigje: Na trego Fytyrėn Tėnde nė mėnyrė qė ta shohim Atė! Pra, Zoti - i Gjithėfuqishmi dhe i Lartmadhėruari - do ta heq mbulesėn e Tij dhe do ti nderoj ata dhe do ti mbuloj me Dritėn e Tij, tė cilėn, po mos tė kishte Dashtė All-llahu - i Lartėsuar qė tė digjen ata, do ti kishte djegur ata.

Dhe nuk do tė mbetet asnjė person nė atė tubim pėrveē se Zoti i Tij i Lartėsuar do ti flet atij dhe do ti thotė: A tė kujtohet dita qė e bėre kėtė dhe kėtė? Dhe Ai do te ia kujtoj disa vepra tė kėqija tė tij nė jetėn e kėsaj bote, pra ai do ti thotė: O Zot! A nuk do tė mė falesh mua? Pra, Ai do ti thotė: Natyrisht! Ti nuk e ke arritur kėtė pozite tuajėn (nė Xhenet) pėrveē se me faljen Time.

Pra sa e ėmbėl ėshtė kjo bisede pėr veshėt dhe sa tė qetė janė sytė e devotshėm me shikimin e Fytyrės sė Tij Fisnike nė Boten tjetėr…

{Atė ditė do tė ketė fytyra tė shkėlqyera (tė gėzuara). Qė Zotin e tyre e shikojnė...} (El-Kijameh:22-23)Nga Imam Ibn el-Kajimi Rrahimullah