Allahu i Madhėruar thotė nė Kuran duke treguar pėr njė njeri jobesimtar i cili e ka ndaluar Pejgamberin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė falet nė Qabe
"Jo, Jo! Nėse nuk tėrhiqet, vėrtet do ta kapim pėr flokėsh mbi ballė. Floku rrenacak, mėkatar." (Alak, 15-16)
Pse nė Kuran ėshtė pėrshkruar pjesa e pėrparme e kokės si diēka qė gėnjen dhe bėn mėkate?
Pse nė Kuran ėshtė thėnė se ai personi gėnjen dhe bėn mėkate? Ku qėndron lidhja e pjesės sė pėrparme tė kokės me gėnjeshtrėn dhe mėkatin.
Nėse e shikojmė kafkėn nga pjesa e pėrparme e kokės do tė shohim pjesėn e pėrparme tė trurit. Por, ē'na thotė fiziologjija pėr funksionin e kėsaj pjese. Libri me titullin "Fillet e anatomisė dhe fiziologjisė pėr kėtė pjesė tė trurit thotė: "Motivimi si dhe parashikimi i lėvizjes zbatohet nė pjesėn e poshtme tė kafkės tė ashtuquajtur truri i pėrparėm. (shiko foton nr.1) Ky ėshtė regjioni i palcės membranore i cili kryen funksionin e asocimit.
Lidhur me lidhjen e trurit me motivacionin, kjo pjesė e pėrparme gjithashtu konsiderohet qėndėr funksionale pėr agresion apo sulm.
Pra, kjo pjesė e trurit ėshtė pėrgjegjėse pėr planifikim, motivim dhe inicim pėr sjellje tė mirė dhe tė keqe dhe ėshtė pėgjegjėse pėr shprehjen e gėnjeshtėrt dhe tė vėrtetė. Duke marrė parasysh kėtė, ėshtė e arsyeshme ta pėrshkruajmė pjesėn e pėrparme tė kokės si dhe pjesėn e cila bėn mėkat nė qoftėse gėnjen, pra siē qė ėshtė thėnė nė Kuran "…flokėsh mbi ballin… " Sipas profesorit Keith Mur, shkencėtarėt deri te ky zbulim, pėr funksionin e pjesės sė pėrparme tė trurit, kanė ardhur nė vitet e fundit te viteve 60-tė.
Fjala arabe e cila ėshtė e pėrdorur nė Kuran ėshtė “nasijeh” qė do tė thotė pjesė e pėrparme e kokės.
Fotot dhe sqarimi tyre janė shkėputurr nga libri me titull “A Brief Ilustrated Guide to Understanding Islam”
nga grup autorėsh.