Njė magjistar i krishtere jetonte nė njė lagje dhe ēdoherė e dėgjonte ezanin nga shtėpia. Djajtė pėrherė tėrboheshin dhe shqetėsoheshin tek ai, por ja se si ai e pranoi Islamin dhe u pendua nga magjia.
Ky magjistar vėrejti se sa here qe thirrej ezani djajtė dilnin nga shtėpia, kėshtu qe nga kureshtja, shkoi tek njė zyre pėr ftimin ne Islam te pakicave dhe beri kėtė pyetje:
A ka ndonjė lidhje ne mes djallit dhe ezanit?
Njė predikues musliman i tha: Po, Muhammedi, alejhi's selam ka thėnė se: "Djalli ik kur ta dėgjojė ezanin".
Magjistari pa hezituar aspak dėshmoi: La Ilahe Il-la Allah Muhammedun resulullah!
(Dėshmoj se adhurimi i takon vetėm Allahut dhe se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij)
Shikoni madhėshtinė e kėsaj feje dhe se si ezani ėshtė prej shkaqeve m; efektive n; largimin e djajve!
Shikoni se si magjistari iu pėrgjigj ftesės islame kur dėgjoi se ezani ndikon fuqishėm ne largimin e djajve. T; vėrtetėn e thotė Allahu:
"…All-llahu udhėzon kah drita e Vet atė qė do Ai…". (en Nur, 35)