Njė shfaqje krejt e pazakonshme nė Prishtinė, njė instalacion ose njė performancė e artit modern me autor Saimir Strati, ka shėnuar ngjarjen mė interesante dhe mė origjinale, nė kėtė 100-vjetor tė pavarėsisė. Artisti me mjeshtrinė e tij ka shpalosur veprėn mė tė pazakonshme tė artit tė tij, e cila duke u shpalosur nė kėtė 100-vjetor, pos fuqisė pėr tė shėnuar festėn e madhe, ka hyrė nė librin Gines, si vepra mė e madhe e punuar me kokrra tė fasulės. Nė pėrformancėn e tij nė Hotel “Prishtina”, artisti pėr veprėn e vet ka pėrdorur mbi 620 kilogramė fasule ose 1 milion e 350 mijė kokrra.

Shfaqja kishte mbledhur figura tė shumta nga arti, kultura dhe politika. Krijuesi i shqiponjės nė mozaik ka thėnė se ky ishte misioni i tij personal, pos dhuratės qė ka dashur t’i bėjė Kosovės: “Kam ardhur me njė mision personal nė Kosovė qė tė jap diēka nga shpirti im dhe pėr flamurin e kombit. Zgjodha 100-vjetorin dhe flamurin pėr tė dhėnė njė mirėnjohje nga Shqipėria pėr tė gjithė kosovarėt dhe sakrificat e tyre. Ky rekord ėshtė njė dhuratė pėr gjithė popullin kosovar”.

Annabel Lawday, nga Guinness, e ka kryer nė formė zyrtare procedurėn e matjes sė tentativės pėr tė thyer rekordin. “Jam e gėzuar qė jam nė kėtė qytet tė bukur si Prishtina. Deri mė tash mozaiku mė i madh me fasule ka qenė nė Kinė, me 60 metra katrorė i krijuar nė vitin 2009. Tash, Saimir Strati ka krijuar 63 metra katrorė. Kėshtu qė konfirmoj se ky ėshtė rekordi i ri Guines”.

Ndėkaq ambasadori i Shqipėrisė nė Prishtinė, Islam Lauka, duke folur pėr kėtė ngjarje nė kėtė 100-vjetor, ndėr tė tjera tha: “Nė radhė tė parė falėndėroj Saimirin qė na ka bashkuar. I dashur Saimir, Kosova ėshtė njė vend i tillė dhe ka njė popull qė e ka futur veten kaherė nė Gines, sepse veē Gines qė shkruan dhe mban rekorde, ėshtė edhe njė Gines tjetėr, qė ėshtė kujtesa historike e popujve, dhe nė kėtė kujtesė Kosova ėshtė regjistruar me kohė, pėr rezistencėn heroike, jo qė 10 apo 20 vjet, por para shumė shekujve. Rezistenca e Ibrahim Rugovės, pėr rezicstėn e arbnit, pėr kryengritjen e armatosur, mrekullia UĒK. Dhe kėto rekorde Ginesi janė tė paharrueshme dhe ėshtė meritė e Kosovės qė populli shqiptar sot nė pėrvjetorin e 100-tė e mban flamurin tė ngritur lart e jo nė gjysmė shtizė. Me punėn tuaj tė mrekullueshme me devotshmėrinė tuaj dhe de jure e keni futur Kosovės nė Gines”.

Pėr artistin e mozaikėve ky ėshtė rekordi i shtatė botėror. Nė vitin 2006 duke pėrdorur gozhda industriale, artisti ka rikrijuar portretin e Leonardo Da Vinci, duke pėrdorur rreth 400 kilogramė gozhda mbi njė sipėrfaqe 2x4m, duke vazhduar mė pas edhe me pesė rekorde tė tjera, deri nė shqiponjėn, qė shėnon rekordin e shtatė tė Stratit.


Burimi: ShqipMedia