Ne kete teme mund te shihni dallimet ne mes te Bibles dhe Kur'anit te nxjerra nga libri i Ahmad Deedat (Allahu e meshirofte) "LET THE BIBLE SPEAK".(Bible) Nė gjashtė ditė Zoti bėri qiellin dhe tokėn, dhe ditėn e
shtatė pushoi dhe u ē'lodh".. (Exo . 31:17)
(Kuran)Ne krijuam qiejt e tokėn dhe gjithė ēka ka ndėrmjet tyre
brenda gjashtė ditėsh dhe Ne nuk ndiem lodhje.. (50;3


(Bible) Ne fillim Perėndia krijoi qiejt dhe token, pastaj krijoi
driten e dites dhe errėsiren e nates, pastaj bimet, dhe
perfundimisht krijoi diellin dhe henen. (Genes I 1:31)
(Kuran) A nuk e dinė ata, tė cilėt nuk besuan se qiejt e toka ishin
tė ngjitura, e Ne i ndamė ato tė dyja dhe ujin e bėmė bazė tė jetės
sė ēdo sendi; a nuk besojnė? (21:30)

(Bible) Perėndia tha : "Ta bėjmė njeriun sipas shėmbėlltyrės sonė
dhe nė ngjasim me ne" (Gen 1:26)
(Kuran) Asnjė send nuk ėshtė si Ai; Ai ėshtė dėgjuesi, shikuesi. (
42:11)


(Kuran)As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. (112:3, 4)
(Bible) Deri kur do tė mė harrosh, o Zot? (Psalm. 13:1)
(Kuran) Zoti im nuk gabon e as nuk harron (20:25)

(Bible) Zgjohu ! Pse fle, o Zot? (Psalm. 44:23)
(Bible) Pastaj Zoti u zgjua si nga gjumi, ashtu si njė trim qė
bėrtet nėn ndikimin e verės. (Psalm 78:65)
(Kuran)All-llahu ėshtė njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė
mbikqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm. Atė nuk e kap as kotja as
gjumė.(2:255)

(Bible) Deri kur, o Zot, do tė bėrtas dhe ti nuk do tė mė
dėgjosh?(Hab 1:2)
(Kuran) Vėrtet, Zoti im dėgjon dhe i pėrgjigjet lutjes.(14:39)
(Kuran) Andaj, nėse bėn shprehjen (lutjen haptazi), Ai e di tė
fshehtėn, madje edhe mė shumė se kjo.(20:7)

(Bible) "O Zoti i ushtrive, deri kur do tė vazhdosh tė mos kesh
mėshirė pėr Jeruzalemin (Zech 1:12)

(Bible) A do tė mė hedhė poshtė pėr gjithnjė Zoti? E nuk do tė mė
pėlqejė mė kurrė? Dhe mirėsia e tij ka marrė fund pėr gjithnjė dhe
falja e tij ka munguar pėr brezat e ardhshme? Vallė Perėndia e ka
harruar mėshirėn dhe nė zemėrimin e tij u ka dhėnė fund dhembshurive
tė tij? (Sela) (Psalm 77:7,9)

(Bible) Shpresa ime ka mbaruar nga Zoti (Lamcn 3:1
(Kuran) Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė
gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė
All-llahut, pse vėrtetė All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė
qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!" (39:53)

(Bibla) Vėr veshin, o Zot, dhe dėgjo; hap sytė, o Zot, dhe shiko!(2
nd Kings 19:16)
(Kuran) S' ka dyshim se All-llahu e di fshehtėsinė e qiejve e tė
tokės, All-llahu sheh atė qė punoni ju. (49:1

(Bible)Zoti tha: tė prish besėlidhjen time qė kam lidhur me ta;
(Lcvi 26:44)
(Bible) Ti the o Zot besėlidhjen time une nuk do ta prishi…
(Kuran) Premtimi i All-llahut ėshtė (ky), All-llahu nuk e thyen
premtimin e Vet, por shumica e njerėzve nuk po dinė.(30:6)

(Bible) Ti tregohesh i pastėr me njeriun e pastėr dhe dinak me
njeriun e ēoroditur.
( 2 Sam. 22:27)
(Kuran) O ju qė besuat, vazhdimisht tė jeni dėshmues tė drejtė pėr
hirė tė All-llahut edhe nėse ėshtė kundėr (interesit) vetvetes suaj,
kundėr prindėrve ose kundėr tė afėrmve ( 4:135)

(Bible) Zoti I tha Jezusit" Ti je biri im, sot mė linde." (Heb 5:5)
(Bible) Zoti I tha Davidit "Ti je biri im, sot mė linde." (Psalm
2:7)
(Kuran) Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo
nevojė.
As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.(112:1,2,3,4)
(Kuran) All-llahu nuk ka marrė pėr Vete kurrfarė fėmijė (as nga
engjėjt, e as nga njerėzit), nuk ka me Tė ndonjė zot tjetėr, pse
(sikur tė kishte zot tjetėr), atėherė secili zot do tė veēohej me
atė qė ka krijuar, dhe do tė dominonin njėri mbi tjetrin! I lartė, i
pastėr ėshtė All-llahu nga ato qė ia pėrshkruajnė.( 23:91)
(Kuran) Ata thanė: "I Gjithėfuqishmi ka fėmijė".
Ju (jobesimtarė) vėrtet sollėt njė fjalė shumė tė shėmtuar.
Aq tė shėmtuar sa gati u copėtuan qiejt, gati pėlciti toka dhe gati
u shembėn kodrat nga ajo (fjalė).
Pėr atė se tė Gjithėmėshirshmit i pėrshkruan fėmijė.
E tė Gjithėmėshirshmit nuk i takon tė ketė fėmijė.
Nuk ka tjetėr, vetėm se gjithė ēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr
t'iu paraqitur Zotit si rob.
Ai me diturinė e vet i ka pėrfshirė tė gjithė, dhe ka numėruar e
evidentuar ēdo gjė tė tyre nė mėnyrė tė saktėsishme.
Dhe nė ditėn e kijametit secili do t'i paraqitet Atij i
vetmuar.(19:88……95)

(Bible) Dhe Maria i tha engjėllit: ``Si do tė ndodhė kjo, pėrderisa
unė nuk njoh burrė?``. Dhe engjėlli duke u pėrgjigjur, i tha:
``Fryma e Shenjtė do tė vijė mbi ty dhe pushteti i Shumė tė Lartit
do tė tė mbulojė me hijen e vet( Luke 1:34)
(Kuran) Ajo tha: "Si do tė kem unė djalė, kur mua nuk mė ėshtė
afruar njeri (nuk jam e martuar), e as nuk kam qenė e pamoralshme".
Ai (Xhibrili) tha: "Ja, kėshtu ka thėnė Zoti yt; ajo pėr Mua ėshtė
lehtė, e pėr ta bėrė atė (djalin e krijuar pa babė) argument pėr
njerėzit e edhe mėshirė nga ana e Jonė. Kjo ėshtė ēėshtje e
kryer!"(19:20,21)

(Bible) Zoti ju tha beni israilve" ēdo grua do t`i kėrkojė fqinjės
sė saj dhe gruas qė banon nė shtėpinė e saj sende argjendi, sende
ari dhe rroba; dhe ju do t`ua vini nė shtat bijve dhe bijave tuaja;
kėshtu do t`i zhvishni Egjiptasit".(Exo. 3:22)
(Bible) Dhe bijtė e Izraelit bėnė ashtu siē i kishte thėnė Moisiu
dhe u kėrkuan Egjiptasve sende argjendi, sende ari dhe rroba. (Exo.
12:35)
(Kuran) Thuaju: " All-llahu nuk urdhėron tė shėmtuarėn , a thoni pėr
All-llahun ēka tė doni ?" (7:2

(Bible) unė, Zoti, Perėndia yt, jam njė Perėndi xhelos qė dėnon
paudhėsinė e etėrve ndaj bijve deri nė brezin e tretė dhe tė katėrt
tė atyre qė mė urrejnė,(Deut , 5:9)
(Bible) Pėrgatitni masakrėn e bijve tė tij pėr shkak tė paudhėsisė
sė etėrve tė tyre (Isiah 14:21)
(Kuran) …dėmi i secilit person ėshtė kundėr vetes. Askush nuk do ta
bartė barrėn e tjetrit. (6:164)

(Bible) Dhe tė tjerėve u tha, nė mėnyrė qė unė ta dėgjoja: "Kaloni
nėpėr qytet pas tij dhe goditni; syrit tuaj tė mos i vijė keq dhe
mos kini mėshirė aspak… Vritni deri nė shfarosje pleq, tė rinj,
virgjiresha, fėmijė dhe gra. (Ezek. 9:5,6)
(Bible) Pastaj Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė: "Merrua
hakun bijve tė Izraelit kundėr Madianitėve….. Dhe luftuan kundėr
Madianit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun, dhe vranė tėrė
meshkujt.(Num. 1:7)
(Bible) Bijtė e Izraelit zunė robinja edhe tė gjitha gratė e
Madianit dhe fėmijėt e tyre, rrėmbyen tėrė bagėtinė e tyre, tėrė
kopetė e tyre dhe tėrė pasuritė e tyre..pastaj u vunė zjarrin tė
gjitha qyteteve ku ata banonin dhe tė gjitha kalave tė tyre, ( Num .
1:7,
(Bible) Moisiu u tha atyre: "Keni lėnė gjallė tė gjitha
gratė?(Num.1:15)
(Bible) Prandaj vrisni ēdo mashkull nga fėmijėt dhe vrisni ēdo grua
qė ka marrėdhėnie seksuale me njė burrė, (Num. 1:17)
(Bible) por ruajini tė gjalla pėr vete tė gjitha vajzat qė nuk kanė
pasur marrėdhėnie seksuale me burra.
(Hadith) Pejgamberi a.s ka thėnė:"Shkoni nė luftė me pėrkushtim ndaj
fesė sė Zotit! Mos prekni gratė, pleqtė dhe fėmijėt ! Pėrmisojeni
gjithmonė gjendjen e tyre dhe tregohuni tė butė me ta!Zoti I do
njerėzit e sinqertė."
( Hadith) "Mos vrisni fėmijė !Shmangni prekjen e njerėzve qė ia kanė
pėrkushtuar veten lutjes nėpėr kisha! Kurr mos vrisni gra dhe pleq!
Mos digjni e as mos prisni pemė! Kurr mos rrėnoni shtėpi." (shtese)

(Bible) Ne, pra, konkludojmė se njeriu ėshtė i shfajėsuar nėpėrmjet
besimit pa veprat e ligjit. (Roman. 3:2
(Kuran)A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen
nė sprovė?" Ne i sprovuam ata qė ishin para tyre, ashtu qė All-llahu
gjithqysh do t'i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn e do t'i dallojė
edhe gėnjeshtarėt. (29:2,3)

(Bible) Mos i rezisto tė ligut; madje, nė qoftė se dikush tė qėllon
mbi faqen e djathtė, ktheja dhe tjetrėn, dhe nė qoftė se dikush do
tė tė nxjerrė nė gjyq pėr tė tė marrė tunikėn, jepi edhe mantelin.
(Math. 5:3
(Kuran) Ndėshkimi i tė keqes bėhet me njė tė keqe nė tė njėjtėn
masė, e kush fal e bėn pajtim, shpėrblimi i tij ėshtė tek All-llahu.
Vėrtet, Ai nuk i do zullumqarėt. ( 42:40)
(Kuran)…. po le t'ua falin (gabimin) dhe mos t'ua zėnė pėr tė madhe.
A nuk dėshironi qė All-llahu t'u falė ju? All-llahu falė dhe
mėshiron shumė.(24:22)