1.Pengesa nė lidhjen e robit me Zotin e vet.

''Jo dhe jo!Atė ditė do tė jenė tė penguar prej (ta shohin)Zotin tė tyre''(Kur'an ,83:15)

2.Me rritjen e punėve tė kėqija tė robit forumohet bindje e gabuar ndaj Krijuesit.

3.Depresion i pėrhershėm.

''Ndėrtesa qė ata ndėrtuan (e qė e shembi Pejgamberi) vazhdimisht do tė jetė mllef nė zemrat e tyre''(Kur'an,9:110)

4.Frikė nė zemėr.


''Ne do mbjellimi frikėn nė zemrat e atyre qė nuk besuna sepse ata Allahut i trillojnė e i mveshin zota tė tjerė,pa patur pėr tė kurrfarė fakti''(Kur'an ,3:151)

5.Jetė me brenga.

''E kush ia kthen shpinėn udhėzimit Tim,do tė ketė jetė tė vėshtirė''(Kur'an ,20:124)

6.Zemra tė mbylluar dhe tė shtangura.

''Dhe zemrat e tyre i bėmė tė forta (tė shtanguar)''

7.Vrazhdėsi dhe shqetėsim.

''E sa u pėrket atyre fytyrave qė janė nxirė (u thuhet):'A edhe pas besimit tuaj u bėtė pabesimtarė?''

8.Urejtaj ndaj mė tė mirėve.

9.Ngushtėsi nė pasuri dhe mungesė e ndihmesės ndaj nevojtarėve.

''Dhe ,sikur ta zbatonin Teuratin,Ungjillin dhe Kur'anin,qė u zbritėn nga Zoti i tyre ,ata do tė kishin furnizim me bollėk nga qielli dhe toka''(Kur'an,5.66)

10.Hidhėrim nga Mėshiruesi,humbej e besimit dhe hapja e dyerve tė depresionit dhe destabilizimit shpirtėror.

''Ndaj meritaun zemėrim mbi zemėrim''(Kur'an,2:90)

''Por tė kėqijat qė i punuan,zemrat e tyre ua mbuluan''(Kur'an,83:14)

''E (jehuditė e kohės sė Muhammedit )thanė:''Zemrat tona janė kėllėf!''(Kur'an ,2:8

''Aid el-Karni"
__________________

"Pasha kohen! Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurtė. Me pėrjashtim tė atyre, Qė besuan, Qė bėnė vepra tė mira, Qė porositen njeri-tjetrin t'i pėrmbahen tė vėrtetės Dhe qė kėshilluan njeri-tjetrin tė jenė tė durushėm."(verset kuranor)