Mrekullia e Allahut xh.sh. - Hafizi 5 vjeqar Sherefuddin El


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e tetari
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  49
  Reputacioni
  0

  Mrekullia e Allahut xh.sh. - Hafizi 5 vjeqar Sherefuddin El

  Receta Gatimi

  Nuk e di se sa keni ndėgju, se ne Tanzani jeton njė fėmij me emrin Sherefuddin El Halifa, ai tash i ka 5 ( pesė ) vjetė dhe ėshtė Hafiz.


  Sherefuddin lindi nė Tanzani ai filloi tė flasė nė muajin e 4 ( katėrt )tė jetės sė tij, ėshtė lindur nė njė familje kristiane, qka do tė thot se nė Tanzani flitet gjuha suaheliane e cila dominon nė provincen Ursa tė Tanzanisė, dhe nuk ka te bejė asgjė me gjuhėn arabe.
  Sherifi nuk mėson nga askush... pra lexojeni se ēfar mund tė bej Allahu xh.sh.

  Sherifi i vogėl i di tė gjitha kaptinat Kur'an-nore, gjegjėsisht ai sheh nė ėndėr disa njerz me rroba tė bardha tė cilėt vijn tek ai, dhe e marrin me vete me ērast shkojn tė ulen nėn hijen e njė peme tė madhe ku ia mėsojn pėrmendėsh kaptinat Kur'an-nore. Kur zgjohet nga gjumi Sherifi i pėrsėrit ato kaptina para njerėzve duke mos i harruar bile asnjė fjalė. Pos gjithė asaj qė dinė shumė kaptina Kur'an-nore, ai din edhe shumė lutje tė cilat i pėrsėrit me frigrespekt tė madhė, koncentrim, edhe pse lutjet e tij zgjasin shumė kohė pa ndėrprer dhe fare nuk belbzon.
  Do ti shkruaj disa lutje qe i bėn Sherefuddini:
  po citoj:
  * O ZOT MOS LE MĖKAT PA E FALUR E AS TĖ SĖMUR PA E SHĖRUAR ATĖ,
  * O ZOT, NDIHMO MUXHAHEDINĖT NĖ ĒDO VEND,
  * O ZOT, NDIHMONA KUNDĖR VETĖS,
  * O ZOTI YNĖ, TI JE PAQA DHE PREJ TEJE BURON PAQJA DHE TI QĖ JE I MADHĖRUAR DHE I NDERUAR,
  * TI JE MBROJTĖS I YNI, NA NDIHMO KUNDĖR POPULLIT JOBESIMTAR,
  * O ZOTI YNĖ, PRANO NAMAZIN TONĖ, AGJĖRIMIN TONĖ, PĖRKULJEN, PĖRMBYSJEN, ULJEN TONĖ ...

  Pra kėto janė vetėm disa nga lutjet e Sherifuddinit.
  Prindėrit e tij gjithashtu e kanė pranu fenė Islame, atėher kur e panė - Mrekullit e Allahut, e cila ėshtė vrejtur pėrmes fjalėve tė birit tė tyre, kur kishte vetė katėr muaj jetė.
  Sherifi ėshtė njė fėmij i rėndomt i cili jeton jetė normale si ēdo fėmij, ai argėtohet dhe qeshet me sinqeritetin qė buron nga fėmiu. Mirpo, kur tė kėrkohet nga ai tė citoj Kur'anin atėher shėndėrrohet nė personalitetin tjetėr. Sėpari nė fytyrėn e tij tė kėndshme ndryshohen vijat, duke iu nėnshtruar qetėsisė shpirtrore dhe frigėrespekt ndaj Allahut xh.sh.
  Sherefudinin e vogėl e kanė takuar nė delegacionin e shtetit tė vet nė Nxhamenije - kryeqyteti i Ēadit, me ērast kishte ardhur tė falė namazin e Xhumasė nė muajin muharrem. Mrekullia fėmijė, me anėtarėt e shtetit tė vetė ėshtė pritur nė cilėsi tė udhėheqėsve tė delegacioneve musliman, tė cilėt ishin tubuar aty nė njė numėr tė madhė tė shteteve tė Afrikės.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e tetari
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  49
  Reputacioni
  0

  Re: Mrekullia e Allahut xh.sh. - Hafizi 5 vjeqar Sherefuddin

  mund te bindeni vete ketu ne youtube >>>>>
  http://www.youtube.com/watch?v=FxRSvpZdfsI

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  15

  Re: Mrekullia e Allahut xh.sh. - Hafizi 5 vjeqar Sherefuddin

  ju lutem te perdorni sa me mire dhe paster gjuhe shqipe. ne shkrimin tuaj ka shume fjale qe jane te pakuptushme ne shqip.
  moderatorja.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e qween
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  in irana
  Postime
  207
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  tiu tregoj une nje shembull?nje deshmitare e jehovait pa burrin e saj me dy vajzat te perplaseshin para makines por ajo ulet ne gjunje ne mesz te rruges dhe ben nje lutje me gjithe forcen e zemres atehere burri me dy vajzat te tre te shpetuar me gervishje te lehta.e si ju duket e mrekullueshme e?

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mrekullia nė dy kėmbė
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2011, 11:09 AM
 2. Mrekullia, njė djalė jeton pa trurin e vogėl...
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 24-03-2011, 04:58 PM
 3. Mrekullia, njė djalė jeton pa trurin e vogėl
  Nga Erdi nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 09:23 PM
 4. Mrekullia e ADN-sė. Ēfarė tregon kodi gjenetik i njeriut
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2008, 03:46 PM
 5. Mrekullia E ēarjes Sė Hėnės
  Nga tetari nė forum Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2007, 06:12 PM