Receta Gatimi

Papunesia


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
  1. #1
    Shqiptar 10% Maska e ergiseld
    Anėtarėsimi
    Nov 2012
    Postime
    46
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0

    Thumbs up Papunesia

    Ne shqiperi papunesia ka arritur kulmin shume njerez vuajne per buken e gojes kurse disa te tjere ..............ne kete vend futet ne pune vetem ai qe ka mik dhe leke ,shume te rinje kane mbaruar studimet dhe sot punojne kamariera,kur ai njeri mund te jete me i ditur dhe me i zoti se dikush qe sot ka nje poste administrativ.

  2. #2
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    nuk e mohoj faktin qe ka korrupsion me te madhen ne Shqiperi & Kosove, por faji qendron edhe tek te rinjte & ata qe mbarojne universitetet! Shumica prej tyre shkojne ne universi8 dhe qendrojne atje me vite... Kur e mbarojne dikur, nuk lodhen te kerkojne pune fare, po mendoj punen e zanatit, por thot "hajt se futem kamarier..." ose ndo1 pune tjeter te rendomte... Atje me e keqja eshte qe e mer fakultetin me lek & nuk din asgje ne ate drejtim... Po them qe jane shume faktore, nuk ka te beje vetem shteti ketu!

    Btw; levizeni temen dikush, se nuk ka lidhje me romancen kjo teme

  3. #3
    Shqiptar 10% Maska e ergiseld
    Anėtarėsimi
    Nov 2012
    Postime
    46
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    do me falni se i ri jam dhe sa ti mare pak doren do me duhet pak ndihme

  4. #4
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    Ai qe mbaron studime te larta dhe punon kamarier ,ka studiu per borizan me duket ...

  5. #5
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Nuk eshte e thene te kesh mbaruar shkolla te larta dhe te fillosh pune direkt. Sigurisht qe eshte periudh e veshtire si jashte vendit dhe ne Shqiperi por ka shume firma private qe kerkojne te rinje me ide te reja dhe plot energji!

  6. #6
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Jam dakort me ReniX & icin!
    Te shkoshe ne universitet eshte gjeja me e lehte, dhe pa kuptim !(Tani eshte bere e lehte te futesh ne universitet, edhe kjo i ka heqe vleren universiteteve)
    Kur nuk kalova provimet per ne univ. mua mu duke sikur ishte fundi botes , prinderit u merziten ,disa i shokoje me nje gezim qe se mbanin dote, mami me fliste (cfar do besh ne jet , pa shkoll nuk je gje, cdo gje per ju e bejme..... dhe shume te tjera ...) thjesht mbaj mend qe u ndjeva shume ulet , per mua nuk kishte vler as1gje , s'kishte kuptim jeta ime , vetem qjaja deri sa arrita te vras dhe veten, thjesht qellova me fat qe dera e jashme ne ate kohe ishte prishur & u hapte sa e shtyje, ne ate moment erdhi shoqja ime e ngusht.... ! Ne te njeten jave dolen pergjigjet qe kalova ne shkoll tjeter dhe e vazhdova , atje mesova shume gjera qe kane te bejne me jeten dhe sjelljen e njerzve,kuptova veten time por edhe prinderit e mi, njoha njerz qe kishin besim tek une dhe me ndimuan jo te gjej veten por te mar dhe jeten time ne dor... sa akoma nje mesuese me tha : Ti ketu nuk fiton gje , je per me lart ndiq enderrat e tuaja dhe mos ndalo ..... ishta dita e fundit ...te nesrmen mora notat , kisha noten me te larte, thjesht per egoizem besoj.... dhe shkova ne shtepi dhe me nje siguri 100% i thashe qe e leje shkollen dhe do jap prap provime e vendosa. Ishte hera pare qe jo vetem ktheva fjal & u bera shume kokfort( kurse tani e kam tepruar pak me kokforsin )
    Tani qe jam ne universitet ..... akoma se kuptoj pse me bene ti kaloja te gjith kto , akoma se kuptoj pse te gjith bejn cmos te jen ne univ. dhe me shume rrije e mendoje qe doja ti jepja fund vetes per dicka koti , sja vlen....
    Me kete desha te them qe papunsia ka te beje dhe me studimet, shkojne te gjith per doktor,avokat,ekonomist,msus... deri parvjet une e mbaj mend qe me tha babi ( shkolla qe ben ti nuk esht univ. esht shkoll koti, do vuash gjith jeten, tani pun kan vetem doktora avo.... kurse per ekonomist shkojne te gjith) Nuk mund te them qe ska te drejte.... ( se dije as une ) prandaj edhe une jam futur gjuheve te huaja, besoj se kombinimi do me coj aty kur nuk arrisin shum. (koha do tregoj)
    keshille,1 para se te shkojn ne nje univ. shikoni sa veta mbarojne dhe nga sa univ. te tjera ..... zgjidhni deget qe kane me pak njerez.
    shikoni cfar do duhet ne te ardhmen .... ndiqni ekonomin e vendit por edhe te botes
    kur nje shtet paguan mire ne kete koh sdo te thot ti shtyni femijte te bejne pune shteti , se per ca vjet do te ipen ato lek dhe ato qe punojn ne shtet digjen. 2 Sjellja ka te beje shume , duhet te sillesh mire, duhet te dish si ti afrosh njerzit ! ai qe ka mik plotecon kushtin e dyte , dine si te sillet .
    Fola per keto se nga keto fillon puna ...... e dije qe kohet jane te veshtira por nese mendon pak me ndryshe se te tjeret do dalesh i fituar ,dihet qe me shum lexim , perpjekje lodhje dhe pun. me fal se shkruajta pak si shum po me kishte mar malli te shkruaja ne lirenti , se dij pse me pelqen kaq shum ky forum

  7. #7
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
    Jam dakort me ReniX & icin!
    Te shkoshe ne universitet eshte gjeja me e lehte, dhe pa kuptim !(Tani eshte bere e lehte te futesh ne universitet, edhe kjo i ka heqe vleren universiteteve)
    Kur nuk kalova provimet per ne univ. mua mu duke sikur ishte fundi botes , prinderit u merziten ,disa i shokoje me nje gezim qe se mbanin dote, mami me fliste (cfar do besh ne jet , pa shkoll nuk je gje, cdo gje per ju e bejme..... dhe shume te tjera ...) thjesht mbaj mend qe u ndjeva shume ulet , per mua nuk kishte vler as1gje , s'kishte kuptim jeta ime , vetem qjaja deri sa arrita te vras dhe veten, thjesht qellova me fat qe dera e jashme ne ate kohe ishte prishur & u hapte sa e shtyje, ne ate moment erdhi shoqja ime e ngusht.... ! Ne te njeten jave dolen pergjigjet qe kalova ne shkoll tjeter dhe e vazhdova , atje mesova shume gjera qe kane te bejne me jeten dhe sjelljen e njerzve,kuptova veten time por edhe prinderit e mi, njoha njerz qe kishin besim tek une dhe me ndimuan jo te gjej veten por te mar dhe jeten time ne dor... sa akoma nje mesuese me tha : Ti ketu nuk fiton gje , je per me lart ndiq enderrat e tuaja dhe mos ndalo ..... ishta dita e fundit ...te nesrmen mora notat , kisha noten me te larte, thjesht per egoizem besoj.... dhe shkova ne shtepi dhe me nje siguri 100% i thashe qe e leje shkollen dhe do jap prap provime e vendosa. Ishte hera pare qe jo vetem ktheva fjal & u bera shume kokfort( kurse tani e kam tepruar pak me kokforsin )
    Tani qe jam ne universitet ..... akoma se kuptoj pse me bene ti kaloja te gjith kto , akoma se kuptoj pse te gjith bejn cmos te jen ne univ. dhe me shume rrije e mendoje qe doja ti jepja fund vetes per dicka koti , sja vlen....
    Me kete desha te them qe papunsia ka te beje dhe me studimet, shkojne te gjith per doktor,avokat,ekonomist,msus... deri parvjet une e mbaj mend qe me tha babi ( shkolla qe ben ti nuk esht univ. esht shkoll koti, do vuash gjith jeten, tani pun kan vetem doktora avo.... kurse per ekonomist shkojne te gjith) Nuk mund te them qe ska te drejte.... ( se dije as une ) prandaj edhe une jam futur gjuheve te huaja, besoj se kombinimi do me coj aty kur nuk arrisin shum. (koha do tregoj)
    keshille,1 para se te shkojn ne nje univ. shikoni sa veta mbarojne dhe nga sa univ. te tjera ..... zgjidhni deget qe kane me pak njerez.
    shikoni cfar do duhet ne te ardhmen .... ndiqni ekonomin e vendit por edhe te botes
    kur nje shtet paguan mire ne kete koh sdo te thot ti shtyni femijte te bejne pune shteti , se per ca vjet do te ipen ato lek dhe ato qe punojn ne shtet digjen. 2 Sjellja ka te beje shume , duhet te sillesh mire, duhet te dish si ti afrosh njerzit ! ai qe ka mik plotecon kushtin e dyte , dine si te sillet .
    Fola per keto se nga keto fillon puna ...... e dije qe kohet jane te veshtira por nese mendon pak me ndryshe se te tjeret do dalesh i fituar ,dihet qe me shum lexim , perpjekje lodhje dhe pun. me fal se shkruajta pak si shum po me kishte mar malli te shkruaja ne lirenti , se dij pse me pelqen kaq shum ky forum
    Like e ki

  8. #8
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    Sa shume je thellu moj bessy ! kjo do te thote qe te paska bere mire universiteti ....

    ne qofte se ne shkolle do ecet me kete mentalitet(qe kjo dege me ben mua se ka me shume lek ) nuk kemi gje ne vije..

    ne qofte se secili zgjedh ate dege qe i pershtatet apo aty ku ka prirje ,dhe mendon qe te dale sa me i afte nga shkolla atehere nuk do mungoje aftesia ne pune, per rrjedhoje dhe te mirat materiale nuk do te mungojne .....

  9. #9
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Nese beshim te gjith cfar na pelqente athere sdo kishim shtepia, rruge, edhe do ishim mbushur plot me plehra se thjesht kush do te shkoj te punoj ne ndertim, pastrim dhe shume pune te tjera !!!!! NUk eshte se edhe une sdua te mendoj si ty por nuk i pershtatet gjithmon realitetit .... eshte e pamundur .
    Ato qe thashe siper e thashe se shpesh here na mbajn me disa mendime qe jane gabim ( disa e bejne kastile- intersi , disa thjesht mendojn ndryshe )
    Kur nje njeri eshte pa pune humbe shume gjera , por mbi te gjitha shkaterrohet si njeri edhe shfrytezohet nga te tjere .
    Njerzit vejne etika , mundesit gjithmone behen me pak edhe cdo gje ne mendjen e njeri qe spunon behet e pamundur .
    une i thashe ato larte se shkolla per nje femijt eshte si puna per nje te moshuar Dikush qe nuk gjen pun arrit te shkaterrohet . Keshtu qe vetem shoqeria e vertet te ndimon ne momente te veshtira . Personi qe e hapi kete teme nuk e ka hapur kot....... dicka dine .....

    Nuk po vazhdoj me se nga ato thua kuptoj qe je i vogel ne moshe prandaj spo ti prish endrrat , shume shpejte do me kuptosh , se edhe une nuk i kuptoja te tjeret para disa viteve .
    Por mos shko me larg qe ta kuptosh , thjesht mendo emigracionin, ose pune qe nese te thojne ti besh ti nuk shkon gjall !!!! pse kujton se tjeret shkojne ?
    Me Vertet te uroj me gjith zemer mos ti nderrosh kurre mendimet & as1her mos te me kuptosh , gjithmon te kesh fat
    Gezuar Festat

  10. #10
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18

  11. #11
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    Bessy hello robo ! po si i behet qe une kam shume shoke te mite inxhiniere te cdo lloj fushe(ndertimi,elektrik,elektroteknik,mekatronik) me te cilet me ka lidh profesioni qe kam ,dhe ashtu sic une nuk preferoj deget e tyre edhe ata jane shume te lumtur me profesionet qe kane.....

    realitetin duhet ta shohesh me te prekur ,jo me te degjuar se ndryshe je jashte realitetit, dhe se njerezit e afte nuk tremben kurre ne asnje lloj situate ...!!

    ps: i kam bere te gjitha deri me tani(emigracion e cdo lloj pune) ,dhe nuk jam ne stadin e endrrave, jam ne stadin e realizimeve konkrete.

    anyway se dhe prag festash tani .,edhe une te uroj gezuar dhe gjithcka qe deshiroje kete vit qe po iken tu realizofshin ne kete vit te ri .....mos u mundo te te mos kuptoj ,une kuptoj gjithcka qe lexoj!!!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Etiketat pėr kėtė Temė