Receta Gatimi

Lodhja: Po sikur ajo te vij nga dhembet tuaj?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
  1. #1
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0

    Lodhja: Po sikur ajo te vij nga dhembet tuaj?

    Me miliarda bakterje qe ato permbajne ,gurezat dentare nuk mjaftojne vetem te prishjen dhembeve dhe ne demtojne mishrat. Ajo mund te jete gjithashtu nje burim lodhjeje. Nje arsye me shume per ta eliminuar rregullisht.


    Dhembet kujdes ndaj gurezave dentare
    Gurezat dentare mund te sjellin lodhje! Per kete arsye shume sportiste i pastrojne rregullisht dhembet per te ruajtur nje performance me te mire. “ duke hequr miliarda bakterie qe mund te mbushin gojen, por perseri ato rigjenjne mbrojtje imunitare me efikase , nje nje pjese te trupit” shpjegon Dr Bochin, dentist.
    Sigurisht qe dhe gurezat dentare eshte pergjegjese ne demtimin e nivelit paradentare.


    Eliminoni tartren ne shtepi
    Tartra eshte nje depozim pangjyre dhe jashtmase ngjites, ajo formohet nate e dite duke filluar nga peshtyma. Ato gjenden sifillim mbraoa dhembeve te poshtem. Ato akumulohen gjithashtu ne proteze dhe ne aparatin dentare. Pak e nga pak ato formojne pllaken dantare. Pigmente te ndryshme qe ndodhen ne pije ( caj, kafe), ne ushqime dhe ne duhan (nikotina) mund ti japin ngjyren asaj.
    Nje larje dhembesh e rregullt tre here ne dite
    Kjo larje e perditshme limiton formimin e tartres. Por camcakezi pa sheqer mund ta zevendesoj shume lehte ate.Fijet e furces duhet te jene mjaft te holla dhe te shpeshta per te nderhyre ne thellesi te dhembeve dhe te mishrave. Larja mund te jete e plote me lengun e duhur per shpelarje, I cili eliminon bakteriet qe kane mbetur tek dhembet dhe tek mishrat.




    Kujdes me mishrat e dhembeve
    Nese mishrat e juaj te dhembeve behen te kuq, fryhen, rrjedhin gjak lehtesisht, ju vuani nga gingnivite, nje inflamacion.
    Me nje pastrim te mire tek dentist dhe nje larje efikase te dhembeve , te pakten 3 minuta, dhimbja do te zhduket. Nese nuk e beni atehere ju rrezikoni parodonite: disa flluska te mbushura me pllake dentare, te cilat formen tek dhembet dhe tek mishrat. Per kete arsye duhet te shkoni te keshilloheni tek dentist I cili do te ju japi drejtimin e duhur. Paradontite mund te shkaktoj komplikime ne distance tek personat me shendet te dobet , sa here qe bakteriet kalojne ne gjak .


    Perse duhet ta trajtoni parodontite
    Nje parodontite jo e trajtuar mund te coj ne humbjen e dhembeve. Nese gjestet e duhura kirurgjikale nuk behen, dhembi duhet te zevendesohet. Per te evituar keto kete problem, eshte e nevojshme te respektoni rregullat e nje higjene te mire dentare dhe te shkoni tek dentist juaj nje here ne vit.

  2. #2
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Edhe qe mund te shkaktohej dhembja e kokes nga kjo kete se dija!...

    Gjithsesi,une i kam pak fiksim dhembet,dhe pa varsisht se i kam kende kende ....i kam mire dhe kujdesem shume per ta!....

  3. #3
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    Edhe qe mund te shkaktohej dhembja e kokes nga kjo kete se dija!...

    Gjithsesi,une i kam pak fiksim dhembet,dhe pa varsisht se i kam kende kende ....i kam mire dhe kujdesem shume per ta!....
    cdo njeri tani kujdesemi per dhemb,por te un eshte problemi se si struktur e kam te dobet,edhe pse kam pyt stomatologun po tha ska asgje per tu shqetsu , nje masazh me qaj kamomil dhe do kaloj.

  4. #4
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    cdo njeri tani kujdesemi per dhemb,por te un eshte problemi se si struktur e kam te dobet,edhe pse kam pyt stomatologun po tha ska asgje per tu shqetsu , nje masazh me qaj kamomil dhe do kaloj.
    ka shume persona te till,por nese ai te ka thene se nuk ka asgje per tu shqetesuar...atehere mos e vri mendjen...mjafton te tregosh kujdesin e duhur!...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Sikur........
    Nga Alb-Angel nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 259
    Postimi i Fundit: 28-09-2014, 01:29 PM
  2. Si do te ish bota sikur...
    Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 24-07-2013, 10:13 PM
  3. Sikur....
    Nga kristimcs nė forum Chit Chat
    Pėrgjigje: 81
    Postimi i Fundit: 06-01-2013, 03:40 PM
  4. Kujdesuni pėr dhėmbėt tuaj
    Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 21-11-2009, 09:41 PM
  5. Lodhja kronike, tė gjitha kėshillat pėr ta evituar
    Nga kuklla nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-06-2008, 10:22 AM