Njė person nga Tunizia vdiq pasi hėngri 28 vezė tė papėrpunuara. Ai kishte vėnė bast me njė shokun e tij se han deri nė 30 vezė tė papėrpunuara.

Dhaou Fatnassi, 20 vjeē, nga Kairouan nė verilindje tė Tunizisė u shemb pėrtokė pasi hėngri vezėn e 28-tė.

Fatnassi, me dhimbje tė forta nė stomak, u dėrgua nė spitalin mė tė afėrt, por u shpall i vdekur sapo mbėrriti aty.

Ndėrkohė qė vezėt e gatuara janė njė burim i mirė proteinash, vezėt e papėrpunuara mund tė shkaktojnė helmim dhe mund tė pėrmbajnė bakterin salmonela.

Pėr tė eliminuar rrezikun tek vezėt e papėrpunuara, pėrdoren vezė tė pasterizuara.

- - - Updated - - -

un kisha mendu se vezet e pa perpunar jan me te mira per shendet, shum her kam ndegju nga tjert se thon na ka kshillu doktori te pim vez ne mengjes per 1 muaj dit ose 20 dit.ama ky pernjher i ka pi!