Receta Gatimi

Bukuria shpirtėrore nuk mbetet kurrė jetime


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
  1. #1
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0

    Bukuria shpirtėrore nuk mbetet kurrė jetime

    Me fustanin ngjyrė tė kaltėr ashtu siē ėshtė ngjyra e Princit tė ėndrrave, ajo erdhi ne lokalin ku kemi lėnė takim.

    Me supet e zbuluara, flokėt ngjyrė kafe e sy tė bukur, ajo mė sjell ndėr mend Perėndeshat e Greqisė sė lashtė, pėr arsye se fustani veror i prerė sipas stilit antik greko-romak, mbulonte trupin qė nga pamja e jashtme e saj u bėnte konkurrencė yjeve.

    Ndodhem nė kafe me vajzėn qė pėr tė mposhtur pak ndrojtjen mė pėrsėrit njė breshėri me: “Ē’kemi? Ē’kemi?”… E kuptoj se ndodhet pak nė siklet. Po s’kam durim tė dėgjoj njė tjetėr “ē’kemi?” ndaj hapa gojėn.

    - Nuk e mendoja se fustani yt, pamja jote do mė nxirrte nga arkivi i kujtesės sime, Helenėn e Trojės, dhe buzėqeshja jote Kleopatrėn, – i thashė duke e parė me respekt, po jo tjetėr. Po unė vazhdova pėr ta inkurajuar: – Le tė fiken gjithė dritat e qytetit, ti do ta ndriēoje lokalin me buzėqeshjen tėnde.

    - Hahaha, tė pėlqeka fustani im, – foli ajo e lumtur. Tashmė akulli i bisedės po fillonte tė shkrihej ndaj e parashikova qė ajo s’do ta pėrsėriste mė fjalėn “ē’kemi?”. Ajo tha tjetėr gjė sapo u ul nė kolltukun e kafenesė sė bukur, thuajse luksoze.





    - Ti je ndėr tė parėt (e di vetėm njė shoqja ime) qė ja tregoj historinė time, dhe desha tė vishesha sa mė bukur. Kujtimi i hidhur, veshja e bukur, mbase mė pakėson dhimbjen…

    - Po Alda. Bukur e the. Kur vishemi bukur jemi nė harmoni me vetveten, e tė pėrgėzoj pėr kurajon qė po rrėfen historinė tėnde tė pazakonshme.

    - Eh jeta ime! Kam shumė dėshirė tė shfryhem, ta rrėfej qė ta lexojnė edhe tė tjerėt. Ndoshta dikush do tė reflektoje pasi ta lexojė, po si do qė tė ndodhė, unė dua pjesėn time, tė rrėfehem, tė ēlirohem nga brenga… – tha Alda me njė shqipe tė pėrkryer letrare, aq sa nuk e kuptova nėse kishte pak theks tė Shqipėrisė sė mesme apo tė jugut. Shqipja e saj qe thjesht mahnitėse.

    - Alda! Si ndodhi? Si e zbulove tė vėrtetėn e hidhur? – e pyeta, ndėrkohė qė filluam tė pinim kafe.

  2. #2
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    na e posto dhe pjesen tjeter te historis erina....se e ke len pergjysem.....na bere kurjoze

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Kurre mos thuaj kurre
    Nga landi i nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 24-07-2013, 07:09 PM
  2. Femijet jetime
    Nga narkoza nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 13-10-2012, 04:08 PM
  3. Ndihme per femjet jetime
    Nga narkoza nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-10-2012, 12:21 PM
  4. Qetėsia shpirtėrore
    Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 09-05-2012, 07:34 AM
  5. Kurre mos thuaj kurre, dhe ju
    Nga kuklla nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 02-11-2008, 01:21 PM