Shkencėtarėt amerikanė kanė zhvilluar njė lloj tė ri tė baterisė e cila duket si pjesė letre.

Prodhuesit e saj shpresojnė se mu kjo bateri do tė shndėrrohet nė burim energjie nė tė ardhmen, falė fortėsisė dhe fleksibilitetit tė saj dhe do tė mund tė pėrdorėt me njė spektėr tė gjerė qė nga elektronika pėrēuese deri tek pajisjet medicinale.

Bateria e re ėshtė e ndėrtuar nga celuloza, ndėrsa ėshtė zhvilluar nga instituti politeknik Rensselaer nė New York. Ato janė menduar si blloqe tė vogla ose kutia, tė cilat duke u kapur me njėra-tjetrėn mund tė krijojnė forma tė ndryshme.

Pėrparėsia e madhe e kėsaj baterie tė re ėshtė fleksibiliteti i saj qė i mundėson tė mund t'i jepet ēfarėdo lloj forme e dėshiruar, ndėrsa pėr efektin e saj hulumtuesit thonė se ėshtė po aq e mirė, nė mos mė e mirė se cilado bateri e sotme.