Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e tetari
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  49
  Reputacioni
  0

  Zbulon rastėsisht si ta shndėrrojė ujin nė karburant

  Receta Gatimi

  Njė shkencėtar amerikan i cili merret me hulumtimin e kancerit, ka gjetur mėnyrėn si tė ndez ujin e kripur, qė kimistėt qysh tash kanė filluar ta thėrrasin zbulimin shekullit mbi njohurinė e ujit.

  Ky zbulim ėshtė veēanėrisht i rėndėsishėm pėr shkak tė mundėsisė qė uji i kripur, gjėja mė e shpėrndarė nė krejt planetin tonė, tė shfrytėzohet si karburant. Tash shkencėtarėt duhet tė zbulojnė nėse energjia qė fitohet nga djegia e hidrogjenit mund te jetė e mjaftueshme pėr futjen nė lėvizje tė automjeteve apo makinerive tjera tė rėnda.

  John Kanzius ka ardhur deri tek zbulimi krejt rastėsisht, kur ka tentuar tė ēkripojė ujin e detit me gjenerator tė frekuencave radiologjike, tė cilin ai e ka krijuar pėr terapi tė kancerit. Ai ka zbuluar se, uji i detit do tė mund tė digjet nėse i ekspozohet frekuencave tė caktuara radiologjike.

  Kėtė zbulim e ka vėrtetuar Rustum Roy, kimist nga Pennsylvania University. Frekuencat radiologjike dobėsojnė lidhjet nė mes tė elementeve tė cilat pėrbėjnė ujin e kripur dhe vjen deri tek lirimi i hidrogjenit. Nė momentin qė ndizet, hidrogjeni do tė digjet derisa ai tė jetė i ekspozuar frekuencave.

  Kėtė javė, Roy do tė takohet me zyrtarėt e ministrive amerikane tė energjisė dhe mbrojtjes qė tė merr mjete pėr zhvillim tė mėtutjeshėm tė zbulimit.

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Miri Club
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Kosova
  Postime
  25
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Zublim shum i mir nga ky shkenctar amerikan

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nafta po mbaron, nga hidrogjeni do hidhemi!

 4. #4
  ..::мoderaтor::.. 35% Maska e kristimcs
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  MC Planet
  Postime
  585
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  ndoshta esht nje hap i mir drejt daljes nga kriza boterore

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. VW L1: Njė litėr karburant nė njėqind kilometra
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-08-2010, 05:21 PM
 2. Marsi, planeti qe fsheh ujin nen siperfaqe
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 11:40 PM
 3. Mercedes rastėsisht zbulon ridizajnin e modelit C-Class
  Nga aurel nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-12-2009, 08:47 PM
 4. Anjeza ėshtė bėrė ‘rastėsisht’ kėngėtare
  Nga aurel nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-10-2009, 07:20 PM
 5. Rastesisht milionere, cifti ne kerkim nga policia
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 31-05-2009, 08:22 AM