Shkurti - muaji mė i keq pėr gjumė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Cool Shkurti - muaji mė i keq pėr gjumė

  Receta Gatimi
  Pėrgjumja, mungesa e vullnetit dhe lodhja janė simptoma, tė cilat rreth njė e treta e njerėzve i ndien nė shkurt, ndėrsa shkuarja e mėhershme nė shtrat nuk do t’i parandalojė, ka treguar studimi i Qendrės Britanike pėr gjumė, Sleepio, nė 21.000 njerėz.

  Muaji i dytė i vitit ėshtė zyrtarisht muaji mė i keq pėr gjumė dhe na nevojiten tetė minuta mė shumė pėr tė fjetur dhe gjithsej dhjetė minuta jemi mė gjatė tė zgjuar gjatė ditės se sa gjatė muajve tjerė nė vit, shkruan Daily Mail. Pėr kėtė arsye 68 pėr qind e njerėzve nė muajin shkurt ka mė pak energji dhe 28 pėr qind janė depresiv, ndėrsa femrat janė nė veēanti tė prekura nga mungesa e gjumit.

  Shkencėtarėt pohojnė se si pėr kualitetin e keq tė gjumit fajtor ėshtė kombinimi i faktorėve, mė sė pari i ditėve tė gjata, tė errėta dhe tė ftohta, mungesa e ajrit tė freskėt nė shtėpitė e ngrohura dhe mungesa e lėvizjes.

  "Kėto rezultate tregojnė qė shumica e njerėzve ka mė shumė probleme me gjumė nė dimėr se sa nė muajt pranverorė dhe verorė, ndėrsa lodhja dhe pėrgjumja janė dukuri normale", – ka thėnė udhėheqėsi i studimit, profesor Colin Espie.

  Ai shton se si gjendja do tė pėrmirėsohet me shpejt dhe me zgjatjen e ditės qysh prej marsit shumica e njerėzve do tė flenė mė mirė.

  Burimi: Koha.net

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Shkurti muaj i shkurter nuk flen shume njerzia

 3. #3
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Si shpjegohet vertet!...vetem gjume te shplar dhe me endrra pupupu cfare behet!...kur do vij Marsi...muaji me i bukur i Vitit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Te lindurit e cdo date te cdo muaji ....
  Nga ulkina nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-03-2012, 05:23 PM
 2. Te lindurit e cdo muaji !
  Nga ulkina nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-02-2011, 05:50 PM
 3. VIP-at qe 14 shkurti i gjen te ndare
  Nga Kliton nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-02-2010, 04:07 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2010, 07:48 PM
 5. Acer A1 gjatė kėtij muaji
  Nga aurel nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-10-2009, 07:35 PM

Etiketat pėr kėtė Temė